Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Yeşil Peri Gecesi” as Want to Read:
Yeşil Peri Gecesi
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Yeşil Peri Gecesi

4.21 of 5 stars 4.21  ·  rating details  ·  311 ratings  ·  37 reviews
Ayfer Tunç'tan bugünün romanı.

Güzelliğini zehirli bir sermaye olarak kullanan genç bir kadının hayattan öç almak için soyunmasıyla başlayan bir düşüş hikâyesidir Yeşil Peri Gecesi. Modern toplumun ikiyüzlülüğüne, geleneklerin, alışkanlıkların zorbalığına direnen, "farkına varmış" ve bu nedenle acı çeken bir kadının, annesiyle hesaplaşamayan bir kız çocuğunun, okuyanı raha
...more
Paperback, 463 pages
Published 2010 by Can Yayınları
more details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Yeşil Peri Gecesi, please sign up.

Be the first to ask a question about Yeşil Peri Gecesi

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-30 of 567)
filter  |  sort: default (?)  |  rating details
Sine
ayfer tunç'un kurgu yaptığı gibi herhangi bir şey yapabilseydim bambaşka bir insan olurdum sanırım. şebnem'in ağzından dinlediğimiz kendi hikayesini baştan, sondan, ortadan anlatmasına rağmen hiç yormadan ve inanılmaz bağlantılı bir kurguyla o kadar güzel götürüyor ki, hikayeden bağımsız sırf bunun için bile beş yıldızı hak ediyor. bir yandan da bir deliler evinin yalan yanlış anlatılan kısa tarihi'nin sinyali verilmiş (yine kurgu anlamında).

hikayesine gelince, bence zaten sırf kapak kızı eksik
...more
Ahmed
ما الذي يمكن أن تخسره هذه السيدة؟
يتبادر السؤال الي ذهنك مع كل صفحة تقرأها من هذه الرواية.
هذه المرأة الاربعينية التي مازالت جميلة ماذا يمكن ان تخسر ايضا؟
فحياتها مجموعة من الانهيارات المتتالية وكأنها تسقط الي ما لا نهاية.
من الغباء تحدي مرأة بهذه المواصفات،فهي خبيرة في تدمير الذات وليس من الصعب عليها ان تسحبك معها الي الاسفل،ان تدمر المعبد علي رأس الجميع،حتي وإن كان هذا اخر ماستفعله في حياتها التعيسة.
قد تكون ذكية وجميلة لكن ذلك لن يشفع لك إذا لم تكمل دراستك الثانوية.
هل من الممكن ان تضطرك الحياة إلي
...more
Çavlan
Çok bildik, popüler edebiyatta ve magazinde sık sık işlenen, bana biraz fazla arabeskçe gelen bir konuyu alıp, asla beklemediğim bir açıdan işlemiş, popüler kültürü zehir zemberek eleştirmek için popüler kültürün kendisini bir silah olarak kullanmış Ayfer Tunç. Romanın kahramanı, ismi hiç geçmeyen anlatıcı kadın, Tunç'un ilk romanı Kapak Kızı'nda doğmuş aslında, fakat daha çok nesnesiymiş Kapak Kızı'nın, hakkında bolca konuşturuyor, sayesinde pek çok yüzleşme gerçekleşiyor, ama kendisi hiç ortay ...more
Sinem
Kapak Kızıyla üst üste okuyunca değişik bir etkisi oluyor. Kapak Kızı'nda yan karakter-ana olay olan kişinin yani Şebnem'in ağzından yazılmış Yeşil Peri Gecesi.

Kapak Kızı'nı okurken Şebnem'i trajik bir olay sonucu darmadağın olan hayatı yüzünden çevresinden intikam almak isteyen sıradan bir kadın olarak düşünmüştüm. Yeşil Peri Gecesi'nde hayatımda okuduğum içgörüsü, farkındalığı en yüksek karakter olarak karşıma çıktı.

Olay örgüsü çok muhteşem, her şeyi Şebnem'in ağzından dinliyor olmak çok güze
...more
Oya Çetin Kuzum
Kitabın oldukça içten ve vurucu bir anlatımı var. Özellikle Kapak Kızı ile yarattığı kontrast etkileyici.
http://lemonreads.blogspot.com.tr/201...
enlightenight
Tam ağlamaya ihtiyacım olan bir zamanda okudum, her ne kadar kızın sürekli ve sürekli ve sürekli kaybetmesine artık dayanamayıp YETER desem de, babasıyla olan kısımlara ağladığımı inkar etmiyorum. Ama kalan kısmı pek sarmadı beni işin açıkçası, tabii ben ismi görünce direkt Absinthe değil de gerçekten peri falan bekledim ondan da olabilir.

Ay ama içim şişti wroah. Muhterem zat bekledim kitabın her yerinde. Olmamış.
MissElla
Bilmediğiniz hiçbirşey yok kitapta fakat öyle usta bir dille anlatılmış, kurgunun içinde eleştriler öyle yerinde olmuş ki çarpılıyorsunuz, öfkeleniyorsunuz,üzülüyorsunuz,ağlıyorsunuz ve bir sızı kalıyor içinizde kitap bittiğinde, asla iyileşmeyecek
Ayşe A.
rap'ten niye hoşlanmıyorsam bu kitaptan da o yüzden hoşlanmadım.
biraz klasik kafalıyım, roman roman gibi, şarkı şarkı gibi olmalı. rap müzik için zamanında "tek bir melodiyle 25 ayrı cümle kuruyor, millet söyledikleri çok anlamlı diye ayılıp bayılıyor, anlamlı cümle duymak istesem şiir okurum" demiştim. bu kitap için de aynısını düşünüyorum, her paragrafta bir sosyal mesaj almak isteseydim gider sosyoloji kitabı okurdum. (bu demek değil ki ben şiir okumuyorum, sosyoloji okumuyorum, ikisini de ço
...more
Kayra
Yeşil peri gecesinde baş karakter susmuyor, bir sivrisinek gibi (nerdeyse ortasına geldim) vızıldayarak bizi ayrıntılara boğarak susmuyor! Şimdi karakter böyle diyebilirsiniz, ama hayır yazarımız Ayfer Tunç böyle yazıyor; kalabalık düşünceler, yorucu ayrıntılar... Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihini de bu sebeple yarım bırakmıştım... Bunun da sonu aynı oldu ne yazık ki...
Can Küçükyılmaz
Ayfer Tunç'u ilk kez Dünya Ağrısı kitabı ile askerde tanımıştım. İyi ki tanımışım. O kitabı da çok sevmiştim ama bence Yeşil Peri Gecesi çok daha iyi bir kitap. Kitabı düz bir çizgide yazmak yerine bölüm bölüm gelecek ve geçmiş arasında gitmesi çok daha akıcı olmuş. İkinci yeni alıntılarını da ben çok sevdim. Edebiyat zaten kaybedenlerin hikayesi değil midir? İktidarın hikayesi edebiyat değil tarihtir.
Dilektunbar
hayatımızın içinde olan bi hikayeyi yalın ama bi okadarda etkileyici anlatmış yazar çok çok beğendim
DenizD.
Ayfer Tunç'un daha önceden "Aziz Bey Hadisesi"ni okuduğumdan ve anlatım diline ve karakter ayrıntılarına kendimi kaptırdığımdan; kitabın, arka kapaktaki tanıtıcı yazıdan daha fazlasını vereceğini tahmin ediyordum. (Güzelliğini zehirli bir sermaye olarak kullanan genç bir kadının hayattan öç almak için soyunmasıyla başlayan bir düşüş hikayesidir...)
Kitaptan koptuğum noktalardan biri karakterin fiziksel güzelliğinin sürekli gözümüze sokulması ve akabinde bende yarattığı bıkkınlıktı. (çok güzelim,
...more
Jeyan Aslan
"Kapak Kızı"na adını veren, ancak hikayesi sadece bir dedikodu olsarak önümüze gelen Şebnem'in, dünyaya kafa tutma hikayesi. Bende derin izler bırakan, etkileyici bir roman oldu bu.
Ece
"Ahlaksız denince ne anlıyorsa bütün bir toplum, onun ta kendisiydim." "... Olamadım değil. Olmadım. Ben inadına çıkmaz yollara, uçurumlara sürdüm atımı." İnsan yüreğinin kolay kaldıramayacağı türden bu hikayeyi nasıl bu kadar gerçekçi ve samimi duygularla sanki sizinle dertleşir gibi dile getirmiş Ayfer Tunç? Hem de bir dolu ayrıntılarla.. Evet bu kitapta kırgınlıklar, kötü şeyler var ama bu acıklı hikayeler arasında hayatın akışındaki envai çeşit yemekler, içecekler, parfümler, kokular, markal ...more
Meltem
Dediğim çıkmıştı.Yüzüm gülüyordu.Yüzüm aşktan gülüyordu.

Hiç unutmayacağım bu kitabı.
Begüm Saçak
Yazarin anlatimina ve insanlarin farkli cikmazlarini ustalikla anlatabilmesine bayildim. Belli ki cok yetenekli bir yazar. Dort yildiz vermemin nedenlerinden biri yazarin bazi yerlerde kendini tekrarlamasi mesela bir seye ornek verirken elli birbirine benzeyen nesneyi ya da duyguyu arda arda siralamasi hos olmaktan cok goze batiyor. Ayrica kitabin basligini cokca kullaniyor kitabin cesitli yerlerinde, kendim sahsen bundan hoslanmiyorum yazar dedigin kitabin asil ismini bi kez kullanmali (bence). ...more
M. Özgür
Gerek konusu, gerekse seçilen kelimeleri açısından çarpıcı, sürükleyici ve edebi değeri yüksek bir kitap.Önce "Kapak Kızı", hemen peşine de ara vermeden bu kitap okunmalı; ben Kapak Kızı'nı okurken, aynı anda bu romana da başlamıştım, o da ayrı birtat verdi.
"Kapak Kızı" kitabında olayların merkezinde bulunan, hep konuşulan ve merak edilen ama kendisi bir şekilde arz-ı endam etmeyen Şebnem, bu kitapta olayları birinci ağızdan kendisi anlatıyor.
Yazar, yarattığı karakterler ve yaşanan olaylar üzeri
...more
n.
Ojeli tırnaklarıyla beyninizi tırmalıyor.. Okudum, dayanamadım bıraktım , beş dakika sonra tekrar devam ettim. Böyle böyle, kısa bir sürede, bitirdim. Söylemek istediği çok şey var, rahatsız edici bir kitap. Okuyun..
Deniz
Kapak Kızı'nda tanıma şansı bulamadığımız gizemli ve çekici Şebnem'in hayatıyla ilgili bütün merak ettiğimiz ayrıntıları Yeşil Peri Gecesi'nde kendinden dinliyoruz. Kitabın yazım tarzı kadar kurgusu da mükemmel, Şebnem'in sorunlu çocukluğu yüzünden çarpıklaşmış duygu ve düşüncelerini çözümlüyoruz derken hiç beklemediğiniz olaylar oluyor, öykü sıkıcılaşmıyor. Türk'lüğünü kaybetmeden modern olabilmiş bir roman,ne arabesk ne de karaktersiz, tam tadında.

Kapak Kızı'nı okumadıysanız onunla başlamanızı
...more
Nives Čavić
Teška knjiga o (ne)odnosu s majkom, ocem, rodbinom, prijateljicim, mužem, ljubavnikom.
Nil
Kitabin ruh hali sizi icine oyle bir cekiyor ki gozleriniz doluyor, kalbiniz aciyor. Dili, konuyu isleyisi icinize isliyor. Ailesinin kaderini yasamaya mecbur kalmis bir kiz cocugunun kadinligi ile cocuklugu arasindaki kabukta SIKISMASI hikyesini gercekten hikayeyí yasamis bir agizdan dinlercesine oykunun bir parcasi oluyorsunuz. Turk yazaylarin kiymetlisi Ayfer TUNC #harikalar yartmis. Cok begendim ben!
Meryem
hikaye vasat ama kitabın içindeki şiir alıntıları çok iyi.
Yunus Yunustur
En çok sevdiğim kitabı.acının sütüyle beslenmişlerden yazar
Merope
her seyden once cok uzun. anliyoruz sebnem'in hayata, ana babasina ofkesi vs vs.. ama hic kimse kendine bu kadar bile bile zarar vermez. kitap ne kadar iyi yazilmis olursa olsun sebnem karakteri bence tutarsizdi. neyi neden yaptigini bu kadar bilen ve her seyin bu derece farkinda olan bir insan hayata olan ofkesini kendinden boyle bilincli bir sekilde cikarmaz.
bir baska tutarsizlik da sadece guzel olduklari icin sebnem ve annesi hulya'ya gosterilen katiksiz nefret/dusmanlik...

Kapak Kizi kesinl
...more
Natalie
Dobra. Možda da sam u boljem čitalačkom raspoloženju, jače bi mi ''sjela'' budući da je dosta mračna tema. A opet toliko zanimljiva da te tjera iz poglavlja u poglavlje da saznaš, pa zašto je ''ona'' takva kakva je- razorna, otrovna i hrabra. Samo njeno djetinjstvo otkriva dosta podloge, kasnije kroz život ulaze joj krivi muškarci... Stvarno trebaš znati ''plivati'' kroz život.
Burak Karakuş
Kurgusunun, daha başlarında sonunu açık etmesini saymazsak, güzeldi. Bunu kötü bir yanı olarak gösteremem kitabın, çünkü yazar çok da uğraşmamış saklamak için. Sonunu görerek okuduğum kitaptan da biraz daha edebi başarı beklerdim. Gereksiz yabancı dilde kelime kullanımları, konuşma dilinin yazıya aktarılması vs... can sıkıcıydı.
SirEvo
Ayfer Tunç'un okuduğum ikinci kitabı. Yine şahane bir iş. Su gibi akıp geçiyor. Tavsiyedir.
Özlem
Okudugum en guzel kitap olabilir bu!
Muge Kocaman
Aynı konunun etrafında bu kadar da dönüp dolaşılmazki...
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 18 19 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • Yürümek
 • Veciz Sözler
 • Erguvan Kapısı
 • Yüksek Topuklar
 • Her Temas İz Bırakır
 • Peri Gazozu
 • Korkuyu Beklerken
 • Olduğu Kadar Güzeldik
 • Havada Bulut
 • Bu Kitabı Çalın
 • Aile Çay Bahçesi
 • They Burn the Thistles (İnce Memed, #2)
 • Peruk Gibi Hüzünlü
 • Yeni Dünya
 • Atları Bağlayın Geceyi Burada Geçireceğiz
2837098
Ayfer Tunç was born in Adapazari in 1964. She graduated from the Istanbul University Faculty of Political Sciences. During her university years, she wrote many articles for various literature, culture and art magazines. In 1989, she participated in the Yunus Nadi Short Story Competition organized by the daily Cumhuriyet newspaper. Her short story titled Saklı (Hidden) received the first prize. Bet ...more
More about Ayfer Tunç...

Share This Book

“Delirmemek için ilaç alıyordum.Delirmekten kastım,aklımın başımda olmayışı değildi.Aksine,aklımın fazlasıyla başımda olduğu için delirmekten korkuyordum.İyice gerilmiş bir lastiğin kopması gibi ikiye bölünmekten,iki ayrı yöne şiddetle savrulmaktan,parçalarımın duvara çarpmasından korkuyordum.” 4 likes
“Ya zekamı kullanabileceğim fırsatlar karşıma çıkmıyordu ya da ben nerede kullanmam gerektiğini bilecek kadar zeki değildim.Aslında zekamdan çok güzelliğime güveniyordum.Güzelliğimi kullanmak zahmetsizdi.İspat etmem gerekmiyordu,hemen görülüyordu.Hem zaten zekamı isteyen de yoktu.” 3 likes
More quotes…