Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Tregtar flamujsh” as Want to Read:
Tregtar flamujsh
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Tregtar flamujsh

4.29  ·  Rating Details  ·  136 Ratings  ·  12 Reviews
152 pages
Published 2009 by Pakti
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Tregtar flamujsh, please sign up.

Be the first to ask a question about Tregtar flamujsh

Community Reviews

(showing 1-30 of 468)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Arjet
Jan 27, 2013 Arjet marked it as to-read
tregtar flamujsh
Jon Dujaka
Dec 03, 2013 Jon Dujaka rated it it was amazing
Së pari, duhet të dihet se në kohën kur është shkruar kjo vepër, shumica e veprave ishin të shkruara në formë të poezisë. Koliqi në këtë periudhë, pas përndjekjes politike nga qeveria e Ahmet Zogut, detyrohet të largohet ne Itali, ku edhe e boton këtë vepër.

Në këtë vepër, autori nëpërmjet 16 novelave të cilat tregojnë ngjarje te ndryshme, trajton tema të shumë llojshme, nga respekti për atdheun, qe shfaqet qysh në hapje të veprës, e deri tek lakmia për pasuri te pashterrshme. Mund të themi se ë
...more
Edma
Oct 01, 2015 Edma rated it liked it
Shelves: classics
nje nga veprat qe e kam lexuar gjate gjimnazit. Me ka pelqyer shume domethenia e vepres dhe menyra se si tregohet e shkuara e tashmja dhe e ardhmja ne te njejten kohe.
Lola Lola
Jan 28, 2013 Lola Lola rated it liked it
whyyyyy I cant read this book can you tell me ore help me how to use this :/
Alex Xela
Dec 20, 2015 Alex Xela rated it it was amazing
Shelves:
Perfect !
Edlira Dibrani
Aug 09, 2015 Edlira Dibrani rated it liked it
am amazing story
L
Apr 04, 2016 L marked it as to-read
...
Reader
Apr 28, 2013 Reader marked it as to-read
ASasdsadsdadsadsadsadsadsdsdsadasadsadads
Aldi
Apr 24, 2013 Aldi marked it as to-read
i wana to read it :@
Ona Vata
May 30, 2013 Ona Vata rated it it was amazing
awsome
Ma Li
Ma Li marked it as to-read
May 22, 2016
Brixhilda Xhurai
Brixhilda Xhurai marked it as to-read
May 12, 2016
Megi Cela
Megi Cela rated it it was amazing
Apr 25, 2016
Tregtar Flamujsh
Tregtar Flamujsh marked it as to-read
Apr 15, 2016
Katalea
Katalea marked it as to-read
Apr 13, 2016
Agan Gashi
Agan Gashi marked it as to-read
Apr 13, 2016
Visar
Visar marked it as to-read
Apr 13, 2016
Idea
Idea rated it really liked it
Apr 12, 2016
Laureta Sejdiu
Laureta Sejdiu marked it as to-read
Apr 11, 2016
Linda Mustafa
Linda Mustafa marked it as to-read
Apr 11, 2016
Joana
Joana rated it it was amazing
Apr 06, 2016
Albina
Albina marked it as to-read
Apr 04, 2016
Ina
Ina rated it it was amazing
Apr 01, 2016
Aleks
Aleks is currently reading it
Mar 31, 2016
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 15 16 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • Qyteti i fundit
 • Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo
 • I humburi
 • Novelat e Qytetit te Veriut
 • Sikur t'isha djalë
 • Doktor Gjilpëra
 • The Highland Lute
 • Albumi
 • The Three-Arched Bridge
 • Tregime të Moçme Shqiptare: balada dhe rapsodi popullore të ritreguara për fëmijët e moshës së mesme dhe të rritur shkollore
 • Meriyll
 • Why?!(Pse?!)
 • Rruga e Trendafilave
6279987
Ernest Koliqi was an Albanian poet, prose writer, dramatist and literary scholar and translator. Born in Shkodra, where he also attended his first lessons in the Shkodër Jesuit College he moved to Italy to study in Brescia and then at the University of Padua, and became knowledgeable in Albanian folk history. He began to write under pseudonyms, such as Hilushi, Hilush Vilza and Borizani.

In the 19
...more
More about Ernest Koliqi...

Share This Book