Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Spalovač mrtvol” as Want to Read:
Spalovač mrtvol
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Spalovač mrtvol

4.13 of 5 stars 4.13  ·  rating details  ·  1,195 ratings  ·  45 reviews
Příběh o "spalovači mrtvol", trochu podivínském a pilném zaměstnanci pražského krematoria Karlu Kopfrkinglovi, patří do prvního období spisovatelovy tvorby. Vyšel roku 1967 a spojoval bolestnou reakci na předválečné dramatické situace republiky a celé Evropy s groteskními a "černými" psychologickými a dějovými motivy. Jestliže se tato próza označuje jako psychologický horo ...more
Hardcover, 144 pages
Published February 2003 by Odeon (first published 1967)
more details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Spalovač mrtvol, please sign up.

Be the first to ask a question about Spalovač mrtvol

Community Reviews

(showing 1-30 of 1,754)
filter  |  sort: default (?)  |  rating details
gauldy
Když o této knize řeknu, že je DIVNÁ, není to myšleno vůbec zle. Popravdě se mi divné věci docela líbí. Ale k věci.

Ladislav Fuks mi učaroval jako geniální vypravěč. To, co někteří mnozí proklínají, mě naprosto uchvátilo. Zaplavil totiž úvod knihy symboly, které se rozhodl opakovat až do jejího úplného konce. Až do závěru se budeme setkávat s rudolící dívkou v černých šatech, s mužem s tvrdým bílým límcem a červeným motýlkem a třeba rozhádaným párem, který mně osobně přišel geniálně vykreslený.
F
...more
Tereza Matoušková
Co kdybych tě oběsil? Jedna z knih z oné "povinné" četby, po které stojí za to sáhnout, i když máte školní léta za sebou. Doporučuji také výborný film s Rudolfem Hrušínským. :-)
Freckles
Brrr. Ano, bylo to dobry, ale tak morbidni, ze uz to snad ani nechci videt. Ted si jdu precist nejakou vtipnou romantiku.
Jiří Filip
Vždycky mě zajímalo, jak by se četla kniha s Kruppem v hlavní roli.

Příšerně.
Helena Eflerova
Absolutely brillinat and horrific story. I have read it in the Czech language and appreciate surrealism and poetic expressions.

I was moved by the internal conflict of Karl Kopfrkingl in between the drop of german blood he clamed and his loyalty to whife and two children with jewish backround. Fuks described extraordinary way Karl's journey where he transforms from a family orientated loving husband to a cremator/murder of many innocent lives. It is suprising and shocking to exept Karl's way of
...more
Zuzana
Co abych te,draha,obesil ? Jedine Fuks dokaze pohladit neznou Lakme po lytku, usmat se na ni a pak ji podkopnout zidli a obesit ji. GEnialni.Doporucuji take "Mysi Natalie Mooshabrove" pro nadoblacne carokrasne fanousky Fukse. :)
Don Frolimo
Nejznámnější české (kanonické) novely mají ve svých hrdinech povětšinou modely, ne tolik osoby jako znaky nebo klíče k dešifrování světa. Pan Kopfrkingl je jedním z nich, podobně jako Švejk, Josef K. nebo Dr. Galén. Tyto postavy popisují a rozkrývají mechanismy stojící za nechvalnými lapsy dějin, obecně jsou většinou ohniskem nějaké širší společenské viny či prostě lidského zla. Fuksova diagnostika je i v tomto samozřejmě také dobová - odráží se v ní patolízalství a kolaborantství případně jenom ...more
Vojta Hodbod
Šílená proměna zprvu úzkostlivého manžela a otce v zarytého nacistu/fašistu. Zákony se holt musí respektovat. Nikdy nezapomenu na scénu z koupelny: "Co abych tě, drahá, oběsil?"
Jirka
The book surprised me. A lot.

It is definitely not an easy book to read and the story is strong (and it's better to know historical context).
Madeleine
Čarokrásná, nebeská, blažená, něžná a očekávala jsem to morbidnější
Ann Zakharova
Довольно обширные отрывки из "Крематора" Ладислава Фукса были мной прочитаны в переводе на английский язык в рамках онлайн-курса (MOOC) "Cultural Studies and Modern Languages" (University of Bristol, платформа FutureLearn). Вероятно, я была бы шокирована финалом книги, но поскольку я уже была знакома с сюжетом, этого не произошло. Из-за схожести в тематике - проблема морального выбора, коллаборационизм, мне вспомнился фильм "Мефисто" (роман Клауса Манна, по которому он снят, я не читала). Но есл ...more
Bobiczdoh
Очень сильная вещь.
Фуксу удалось изобразить мышление съезжающего с катушек психа с помощью художественных приёмов: постоянного повторения героем одинаковых реплик в разных ситуаций, фиксации на определённых малозначительных факторах ("...даже лошади не будут страдать..."), а главное - ГГ не замечает иных людей, кроме дюжины избранных им, которые постоянно маячат перед глазами, совершают одни и те же действия, усугубляя общую картину скатывания в хаос.
С определённого момента к внутреннему безумию
...more
Bee
Do teď se mi převrací žaludek, jen co si vzpomenu na "růžolící dívku v černých šatech", "tohleto spravuje někdo Kateřinská - Hloubětín", "pána s červeným motýlkem" a další slovní spojení, která byla v knize pořád dokola. A pořád dokola se opakovaly i věci, které se již řekly. Bože. Myslela jsem, že z toho umřu. Ale ve svém jádru ta knížka byla tak pošahaná, až byla čímsi zajímavá. Přesto jsem pořád čekala, až se blázen Karl (čili Roman) zblázní a konečně někoho zabije. Jak já miluju příšerné kon ...more
Trinity Estridge
Asi budu znít jako největší úchyl, ale mě se tahle knížka (a stejně tak i film) prostě líbí. Docela jsem se jí bála, protože to byla součást povinné četby, ale je vážně dost dobrá.
Katerina Kofronova
Ano, skvělá knížka. Brilantní vyprávění skvělého Ladislava Fukse. Obrazy válečné doby. Všechno dokonalé. A také dokonale totálně morbidní, až mě dodnes mrazí po zádech.
Vendea
Oproti panu Mundstockovi mě Spalovač celkem příjemně překvapil. Jen jsem čekala něco trochu víc morbidního :D Ale i tak slušné psycho.



Mr Lyle
Honestly, this book was freaking awesome! Fuks' language is pure and beautiful. If you consider reading, do it!
Milos
Maturitní četba. Pochmurná atmosféra celého díla a „nečekané události“ v rodině
Pavel Sucharda
"...aby se co nejvíc duší vymanilo, osvobodilo, vzlétlo do vesmíru, našlo nová těla..."
Marcela
aneb když někdo vypadá moc spokojeně, je to vždycky podezřelý.
Hilary
Dark, morbid, and horrifically beautiful. This book follows the life and mind of Mr. Kopfkringl who is a cremator in the Austro-Hungarian Empire pre-WW2. As the story progesses, Kopfkringl slowly succumbs to Nazi-propaganda even though he has "just one drop of German blood." Do not read if you do not appreciate dark literature.
David
Úžasná psychologická sonda do osobnosti člověka, kterého národní socialismus, antisemitismus a ostatní projevy oficiální německé politiky konce 30. let změní z možná trochu podivínského majitele krematoria do vraždícího psychopata, který je schopen zabít nejen svou ženu, ale i vlastní děti.
Tereza Fuková
Potom, co nám o téhle knížce vyprávěla naše učitelka na češtinu jsem nabyla dojmu, že jde o nějakou brutální knížku, kde se každou chvíli prolévá krev. Celkově to je dobrá knížka, la epřece jenom jsem byla trochu zklamaná.
Seriousstepan
Strašná záležitost. Kniha sleduje rozvoj šílenství člověka fascinovaného smrtí, kterému nacistická diktatura navíc ještě vloží do rukou moc nad životy jeho blízkých. Musím teď začít číst něco veselejšího.
Kateřina
I'm not a fan of such books. But I was really impressed with the story. Showing how can a political regime change your thought makes the story unbelievabely nightmarish but awesome in the same time.
Matus Miksik
weird... sometimes in a good way, sometimes in a bad way... you decide... all in all, I enjoyed reading this, even if it partially seems to make no sense and evokes a psychotic feeling
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 58 59 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • Kytice
 • Krysař
 • Romeo, Julie a tma
 • Markéta Lazarová
 • The White Disease
 • May
 • Saturnin
 • Smrt krásných srnců
 • Záhada hlavolamu (Stínadelská trilogie, #1)
 • A Prayer for Katerina Horovitzova
 • Křest svatého Vladimíra
 • Žítkovské bohyně
 • Audience (Acting Edition)
 • The Cowards
 • Hruškadóttir (Islandská novela)
 • Báječná léta pod psa
 • Tracy's Tiger
 • Petrolejové lampy
385751
Ladislav Fuks byl český prozaik, autor především psychologické prózy s tématem úzkosti člověka ohrožovaného nesvobodou a násilím. Jako symbol tohoto tématu si pak zvolil druhou světovou válku a holokaust. Většina jeho díla je autobiografická, často skrytě - téměř všemi jeho knihami prochází figura senzitivního, slabého hocha, žijícího ve svém vnitřním světě a toužícího po citovém přátelství. Právě ...more
More about Ladislav Fuks...
Mr. Theodore Mundstock Myši Natálie Mooshabrové Příběh kriminálního rady Mí černovlasí bratři Variace pro temnou strunu

Share This Book

“Co kdybych tě drahá oběsil?"
Usmála se na něho dolů, snad mu dobře nerozuměla, on se usmál též, kopl do židle a bylo to.”
7 likes
“Násilí se nikomu nevyplácí. S tím se může vystačit jen krátkou dobu, ale dějiny se jím psát nedají. žijeme v civilizovaném světě, v Evropě, ve dvacátém století” 3 likes
More quotes…