Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Staré pověsti české” as Want to Read:
Staré pověsti české
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Staré pověsti české

3.24 of 5 stars 3.24  ·  rating details  ·  307 ratings  ·  9 reviews
Tato verze obsahuje 5 grafik a aktivni obsah, ktery lze videt skrze ukazku zdarma.
Staré pověsti české, inspirované Kosmovou kronikou (take zde na Amazon Kindle) a Kronikou českou Václava Hájka z Libočan, napsal Alois Jirásek v roce 1894 již jako zralý autor. Tato klasická kniha české literatury (zde poprve coby e-kniha) je mistrovským převyprávěním díla lidové fantazie a
...more
Paperback, 255 pages
Published 2008 by Ottovo nakladatelstvi (first published 1894)
more details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Staré pověsti české, please sign up.

Be the first to ask a question about Staré pověsti české

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-30 of 416)
filter  |  sort: default (?)  |  rating details
Pavel Beneš
Tohle vydání jsem nečetl, ale to s Trnkovými ilustracemi. I přes archaický jazyk mám tuhle literaturu rád. Škoda každého, kdo nenašel vůli to přelouskat.
Lynne Cantwell
First, you have to understand that this book was published in the Czech lands in 1894, not long after the Czech National Revival. Written Czech didn't have a very long history at that point; decades of Habsburg rule had caused German to be named the official state language. The Czech language was all but stamped out, surviving only among the peasantry. Scholars actually had to invent a Czech alphabet in the late 18th century so that books could be written in Czech. (Now you know who to blame for ...more
Clairol
Tak jo,mám to úspěšně znovu za sebou. Kdysi dávno, pradávno už jsem to jednou četla a teď mě okolnosti donutily si to přečíst podruhé. Chápu,že je to nějaký náš základ,možná i národní poklad,a nepopírám,že příběhy se týkají opravdu zajímavých věcí v naší historii, ale proboha proč už to v dnešní době někdo nepřevede do normální češtiny,aby z toho čtenáři taky něco měli. Chudáci děti. To už by možná lépe rozuměly,kdyby to bylo v angličtině.
Whitney
I quite enjoyed the writing style of the author as well as the illustrations. The writing had the effect of making the many of the legends seem more grand than they actually are. Don't get me wrong, these stories are enjoyable to read, but you can tell they are quite nationalistic and not necessarily super interesting stories. With that said, the story of Brucvik stood out amongst the rest. It is unique in my experience of fairy tales. I also thought the story of the magician was enjoyable.
Martin
ten Janošík bol trochu mimo myslím, ale ináč fajn pre pochopenie mnohých kultúrne-historických narážok u Neprakty, Jiránka či Řenčína:)
Radek
I have read many and many legends of many nations and even as a Czech I have to admit that our legends are boring. My favourite tales of Nordic people has Egill, Sigurd and many more... Greeks has Prometheus, Herakles and many more... In Irish legends you can find Diarmuid Ua Duibhne, Chu Chualin and of course many more. But in our tales I look up only to Jan Žižka.
Ellen
Interesting stories.
Miloslav Štěpán
Miloslav Štěpán is currently reading it
Aug 30, 2015
Lukas Hrustinecz
Lukas Hrustinecz marked it as to-read
Aug 20, 2015
Jana
Jana marked it as to-read
Aug 24, 2015
Anna
Anna added it
Jul 29, 2015
Tatiana R.
Tatiana R. marked it as to-read
Jul 27, 2015
Adam
Adam added it
Jul 09, 2015
Kleio
Kleio marked it as to-read
Jul 08, 2015
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 13 14 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • Lovci mamutů
 • Dášeňka, čili život štěněte
 • Staré řecké báje a pověsti
 • Hoši od Bobří řeky
 • Král Lávra
 • Prague Tales (Central European Classics)
 • Kytice
 • The Grandmother (Babicka)
 • Summer of Caprice
 • Krysař
 • Romeo, Julie a tma
 • Saturnin
 • Navzdory básník zpívá
 • Stroncium
 • Pejsek a kočička
 • Bylo nás pět
1775853
Alois Jirásek se narodil roku 1851 v Hronově u Náchoda. Pocházel ze selského rodu, jeho otec byl původně tkalcem a pak pekařem. Dětství strávil ve Velké Vsi u Broumova. V letech 1863–1867 studoval na německém gymnáziu v Broumově, potom na českém gymnáziu v Hradci Králové. Po maturitě studoval na filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Alois Jirásek pracoval jako učitel dějepisu na gymnáziu,
...more
More about Alois Jirásek...
Filosofská historie Lucerna F. L. Věk: Obraz z dob našeho národního probuzení (F.L.Věk, #1) Psohlavci F. L. Věk: Obraz z dob našeho národního probuzení (F.L.Věk, #4)

Share This Book