Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Kiralık Konak” as Want to Read:
Kiralık Konak
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Kiralık Konak

3.56  ·  Rating Details ·  1,212 Ratings  ·  32 Reviews
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilk romanı olan Kiralık Konak'ta toplumumuzda Batılılaşma ile birlikte kuşaklar arasında meydana gelen düşünce, duygu ve dünya görüşü ayrılıklarını, toplumsal çözülüş kavramını temel alarak, bir konağın dağılışı etrafında verir. Satılığa çıkarılan konağın bu değişimle farklı yerlere savrulmuş bazı kişileri, Tanzimat'tan Meşrutiyet'e uzanan bir ko ...more
Paperback, 232 pages
Published 2002 by İletişim Yayınları
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Community Reviews

(showing 1-30)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Cemre
Nov 27, 2016 Cemre added it
"Sana demin vücudumun güzel taraflarını gösterirken beni seviyordun. Fakat, ne vakit ki hayatımın çirkin taraflarını göstermeye başladım; benden tiksindin. Gençken ve güzelken vücudu soymak iyidir, fakat hiçbir yaşta ruhu soymaya gelmez ve herkes önünde, hatta kendi önümüzde bile daima giyimli durmalıdır" (s.210).

Kiralık Konak, okumak için geç kaldığım bir roman. Bu zamana dek Yakup Kadri'den sadece Yaban'ı okuduğum için bir kere daha pişman olduğumu söyleyebilirim. Bu durumu en kısa zamanda tel
...more
Jeannette Nikolova
Oct 18, 2016 Jeannette Nikolova rated it it was ok
Also available on the WondrousBooks blog.

Country: Turkey

I received Kiralik Konak (The Rented Mansion) from a friend, and I knew nothing about it prior to reading it. I was vaguely aware of the theme, as I studied this period of Turkish literature in university, but nothing beyond that.

Ultimately, my opinion is that, while not being amazing, this book is pretty good. The low rating might confuse you, but I did not give it because I thought the book was badly written, but because I didn't like t
...more
Rıdvan
Dec 26, 2016 Rıdvan rated it it was amazing
Çok çok güzeldi. Roman değil adeta 230 sayfalık bir şiirdi.
Eksiksiz bir kitap. Romanın üzerine oturduğu tüm ayaklar çok sağlam.
Uslup şahane.
Edebiyat çok çok iyi. Benzetmeler örnekler tanımlar, müthiş bir zeka ve sanat ruhu taşıyor. Örneğin; yeni kesilen bir meyvanın bıçak üzerinden sızan suyu gibi yarı açık ağzı sulanıyordu.
Konu çok iyi seçilmiş.
Hikaye çok iyi kurgulanmış ve harika anlatılmış.
Bir “Konak’tayız”. Konağın efendisi Naim Efendi. Kızı Sekine, damadı Servet ve torunları Cemil ve Seniha
...more
Murat Gonul
Apr 15, 2017 Murat Gonul rated it it was amazing
Toplumsal çözülmeyi, jenerasyonlar arasındaki uçurumu anlatıyor Kiralık Konak.

Hikayenin fonunda 1. Dünya Savaşı sonrası yıkıntılar ve gelişmeler ve Kurtuluş Savaşımızın ilk zamanları var. Fakat karakterler, olaylar bu fonda pek fazla etkilenmiyor ki bu da Yakup Kadri'nin kitaptaki temel mesajlarından biri gibi geldi bana. İstanbul ortanın üstü sınıf ahalisi hala sayfiye ve konak tercihleriyle, batılılaşan toplumsal koşulları yadırgamak ve uyum sağlamak işleriyle meşgul gibi.

Sonradan kiralık hal
...more
Ezgi Tülü
Feb 05, 2015 Ezgi Tülü rated it really liked it
Ne diyebilirim pek emin değilim doğrusu... İlk defa Türk edebiyatından bir romanı başından sonuna kadar okudum, o yüzden bu konuda bayağı cahil kalıyorum sanırım; eh, durum öyle olunca da yapabileceğim herhangi bir yorum "yerinde" olmayacaktır. Edebiyat dersi için okudum ve benim için ilginç bir deneyim oldu, aynı zamanda - kitabı bitirmem gerçekten uzun sürmüş de olsa - Türk edebiyatına bir nevi "giriş" niteliği taşıdı benim için denebilir. Bundan sonra başka kitaplar da okumayı düşünüyorum.

Gen
...more
Perihan
Feb 01, 2016 Perihan rated it really liked it
"Şiirdeki "aşk"la hayattaki "aşk" ne kadar birbirine benzemiyormuş. "
(Kitaptan)

"Bu harp çok fena şey vesselam!" dedi. "Böyle ne kadar gençler, gençliklerine doyamadan gittiler."
(Kitaptan)

"Ne yazık ki bu zamanları da gördük," dedi; hiçbir tat ve bereket kalmadı. Nefes almak bile güçleşti, kabahat biz de mi?"
(Kitaptan)

Kiralık Konak, bence, yaşanılan döneme ışık tutan hem sosyal ; hem de son derece başarılı bir karakter romanıydı. Tasvirleri gerçekten çok iyi olan bu kitabı okurken , İstanbul’da o
...more
Yusuf
Jul 18, 2017 Yusuf rated it really liked it
Dil ve üslup yönünden başarılı, konu yönünden yazarın diğer romanlarına -özellikle Sodom ve Gomore- benzeyen bir eser olmuş. Özellikle Hakkı Celis ve Necdet karakterleri bir uyum gösteriyor.

Romanın konusu ve kişilerinden bahsedersek, bir yanda Doğu'nun tutulup kalmışlığını temsil eden Naim Efendi, diğer yanda "Yanlış Batılılaşan" torunu Seniha, kızı Seniha'ya arka çıkan damat Servet Bey, ailesi ile babası arasında kalmış Naim Efendi'nin kızı Sekine Hanım, Batı'nın tüm ahlaksızlığını temsilen Fai
...more
Gulen
Jul 17, 2014 Gulen rated it really liked it
Kiralık Konak okunurken sevgili Karaosmanoğlu'nun Milli Mücadele sevdası göz önünde bulundurulmalı tabi, Hakkı Celis'in geldiği noktadan bunu açıkça görüyoruz zaten, hem Seniha sadece güzel ve süslüydü de; işte ben burada azıcık sinirlenmeye başlıyorum.
Neyi beğenemediniz anlamadım ki saygıdeğer cumhuriyetin kurucu babaları, yazarları ve erkekleri? Köylü kadın olduk bön dediniz; Avrupai olduk hodbin dediniz fahişe dediniz, istiklal savaşında mücadele etmeye çalıştık mandacı dediniz, açıldık olma
...more
Ahmet Yavuz
May 01, 2016 Ahmet Yavuz rated it liked it
Yazarın ideolojisini yansıtan bir kitap. Kitap Seniha - Hakkı Celis ve Naim Efendi üzerinden gitmekte. Kitabın akışı gayet güzel fakat Yakup Kadri'nin Hakkı Celis'in dönüşümünü hızlı bir biçimde göstermesi romanın inandırıcılığını azaltıyor. Yakup Kadri'nin bazı karakterleri had dinden fazla övmesi ve yerin dibine batırması romanın eksik taraflarından.
Sena
Jan 25, 2016 Sena rated it really liked it
3.5
sevdim ya galiba
Hakan İlker
Apr 26, 2012 Hakan İlker rated it liked it
Eh.Eski Türk filmlerindeki gibiydi. Sonu beklediğim gibi değildi.
Kerem
Mar 02, 2017 Kerem rated it did not like it
The book's main point, apart from Wrong Westernization, is mainly about the story of whore Seniha, who is attempting to actualize her lifelong dream of acquiring an apartment flat in Şişli. Eventually, she manages that and takes men to her house without marrying them, which renders her obsolete.
Soykan Celik
Jul 01, 2017 Soykan Celik rated it it was amazing
This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here.
Ozgur Ozturk
Feb 20, 2017 Ozgur Ozturk rated it really liked it
Yakup Kadri'nin "donem romani" serisinden tanzimat kismini anlatan bir parca. Biraz daha akici olsa fena olmazmis ama yazarin genclik donemine ait oldugunu dusunursek gayet iyi. Bu genc yazar ilerde tecrube sahibi olacak ve olgunluk donemine dogru "Yaban" gibi bir saheseri de ortaya cikaracak
Umut Gökbayrak
Oct 28, 2014 Umut Gökbayrak rated it liked it
Erken dönem Türk romanlarının tipik problemleri bence bu romanda da mevcut. Hikaye oldukça basit ve tahmin edilebilir, aslında tam bir gelişme ve sonuç bölümü yok dahi denilebilir. Romanda karakter analizleri nispeten kabul edlebilir seviyede, ortam anlatımları da aynen ama açık konuşmak gerekirse romanın ana karakteri kim o bile belli değil. Romanın ana karakteri olmaya aday 2-3 kişi var belki ama her 40-50 sayfada bir bir başkası başrolu ondan çalıyor falan filan. Neyse... Sonuç olarak Türkçe' ...more
Cem
Oct 23, 2014 Cem rated it liked it
Kitabı okurken bilmediğim bütün kelimeleri bir kenara not ettim, bu bakımdan benim için değişik bir okuma oldu. Tam tamına 74 kelimeyi bilmiyormuşum, ağırlıklı olarak Arapça, Fransızca ve nihayet Farsça menşeli sözcükler bunlar. İlk neşri 1922 yapılan Türkçe bir kitabın 2014 okuru için bu denli bilinmeyen kelime ihtiva etmesi bittabi içerlenecek bir hâl, ki neredeyse üçte biri gündelik kullanımdan tamamı ile düşmemiş olan kelimeler.

Sahife 74: Şiirdeki aşkla hayattaki aşk ne kadar birbirine benz
...more
Yalım
Jan 07, 2016 Yalım rated it it was amazing
Anlaşılır,akıcı bir kitap. Okuyucuyu sıkmıyor, daima hareketli ve yazıldığı dönemin sosyal özelliklerini iyi yansıtmasının yanında, içinde ince dokunuşlar var ve bu dokunuşlar kitabın kalitesini arttırıyor. Yazarın ilk romanı ve doksan küsür sene öncesi için gayet güzel bir kitap. Biraz fazla anlamını bilmediğim kelime olması yazardan kaynaklı bir sorun değil, o günlerde bu kelimeler kullanılıyordu, yazar da eserine bunları yansıtmış.
Aryaaysu
Dec 26, 2016 Aryaaysu rated it it was amazing
Okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitapta ki üç kuşağın çatışması ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi (yaşattı bile diyebilirim) . Kitaba Neziha ve Servet Bey' e uyuz olarak başladım ve nefret ederek bitirdim. Biçare Naim Efendi'ye de uyuz olmadım dersem yalan olur -herkesten nefret ediyorum galiba- Hoşuma giden tek karakter Faik Bey oldu kitap boyunca. Gerçi Neziha ve Servet Bey'den halliceydi lakin olduğu gibiydi onu öyle kabul ettim gitti..
mert
Sep 15, 2012 mert rated it really liked it
I was searching for a book exactly on corrupted and degenerated families in Istanbul in the transition period from Ottoman Empire to Republic times. It was the exact book that I was looking for. Fell in love with the words and phrases he used to describe what had happened.And started to ''Hep O Şarkı'' straightaway.I recommend Hep O Şarkı to everybody read that book.
Engin B
Jul 12, 2014 Engin B rated it really liked it
Her karakterin Osmanlı'dan bir dönemi temsil ettiği bir kitap denilebilir. Naim Efendi'nin bir türlü ölmemesi Tanzimat'a selam olabilir ama Seniha nereye selamdır orası da okuyucuya bırakılmıştır kanımca.
Gurhan
Apr 02, 2016 Gurhan rated it really liked it
Ekseriya üzerinde düşünülmesi gereken çok yer var. Bahusus eski Türkçe'nin akıcılığı ile ele alındığı için (Şahsi görüşüm) güzel bir deneyim oldu. Vakıa konu basit gibi gözükse de buradaki konakla Osmanlı arasında bir bağlantı kurmak mümkündür.
Furkan
Nov 09, 2016 Furkan rated it liked it
Türk edebiyatından fazla anlamayan birisi olarak kitap bana pek sürükleyici gelmedi bu sebepten ötürü kitabı okumam baya uzun sürdü. Hikayeside benim açımdan ilgi çekici sayılamaz. Ama kitaba kötü demeye de dilim varmıyor.
oiyio
Jan 12, 2014 oiyio rated it really liked it
Lisedeyken okumuştum ve çok sevmiştim, hala hatırlarım. Bu romanın dizisinin yapılmamış olmasına ise üzülüyorum , dizi izlemeyi çok sevmesem de bu romanın dizisi harbiden güzel olurdu. Okumamış olanlara tavsiye ederim.
Peri Kitapları
Jul 19, 2014 Peri Kitapları rated it really liked it
Yeşilçam tadında, edebi güzel bir romandı...
Fatmarana850
great.
Amnesiac01
Oct 09, 2015 Amnesiac01 rated it liked it
Türkçe'den kilometrelerce uzak
Nagihan Kırcalı
Feb 06, 2015 Nagihan Kırcalı rated it really liked it
Seniha sadece güzel ve süslüydü... Tanzimatla başlayıp süregelen kadının evrimine farklı bir bakış açısı. Etkileyici bir son cümle.
Volkan Atay
Jul 07, 2016 Volkan Atay rated it really liked it
Okurken yapılan kelime cambazlıklarına hayran kalmamak elde değil. Usta işi!
Tuğçe
Feb 18, 2014 Tuğçe rated it liked it
Seniha ne kötü kızmışsın sen -,- Sonu hiç beklediğim gibi değildi. Naim Efendi'ye, konağa, Faik'e ne oldu? Keşke yazsaydı.
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • Yaprak Dökümü
 • Hababam Sınıfı
 • Memleket Hikâyeleri
 • Sinekli Bakkal
 • Kayıp Aranıyor
 • Çile
 • Kılıç Yarası Gibi
 • Binboğalar Efsanesi
 • Yılkı Atı
 • Pembe İncili Kaftan
 • Gulyabani - Gönül Ticareti - Melek Sanmıştım Şeytanı
 • Devlet Ana
 • Aşk-ı Memnu
 • Ölmeye Yatmak
 • Zeytindağı
 • Bütün Şiirleri
3286440
Yakup Kadri Karaosmanoğlu, (d. 27 Mart 1889, Kahire, Mısır – ö. 3 Aralık 1974, Ankara). Türk romancı, gazeteci, şair, diplomat.

Roman, öykü ve makaleleri ile Türk toplumunun Tanzimat’tan bu yana geçirdiği değişiklikleri anlatmış bir yazardır. Asıl ününü romanları ile sağlayan yazarın en ünlü romanları Nur Baba, Kiralık Konak ve Yaban'dır. Edebiyat yaşamının başında Fecr-i Ati edebiyat topluluğunun
...more
More about Yakup Kadri Karaosmanoğlu...

Share This BookNo trivia or quizzes yet. Add some now »

“İyiliği budalalık derecesine varan biçarelerden biriydi.” 0 likes
“Onun için zaman, bütün müesses şeyleri temellerinden sarsan inkılap rüzgarıydı; onun için zaman, kalplerdeki ihtilaç (Çırpınma, çarpıntı) ve yüzlerdeki endişeydi; herkes, arkasından mütemadiyen itildiğini hissediyor; fakat, ne iteni, ne de gittiği yeri biliyordu.” 0 likes
More quotes…