Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “The Garden of the Departed Cats” as Want to Read:
The Garden of the Departed Cats
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

The Garden of the Departed Cats

by
4.26  ·  Rating Details ·  458 Ratings  ·  25 Reviews
In an ancient Mediterranean city, a tradition is maintained: every ten years an archaic game of human chess is staged, the players (visitors versus locals) bearing weapons. This archaic game, the central event of The Garden of the Departed Cats, may prove as fatal as the deadly attraction our narrator feels for the local man who is the Vizier, or Captain, of the home team. ...more
Paperback, 240 pages
Published January 12th 2004 by New Directions (first published 1979)
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about The Garden of the Departed Cats, please sign up.

Be the first to ask a question about The Garden of the Departed Cats

Community Reviews

(showing 1-30)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Yasemin Şahin
Feb 18, 2016 Yasemin Şahin rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: di-er
Bir kez daha okumuştum; sevdiğimi biliyor ama tam anlamıyla onu anlayabildiğimi düşünmüyordum. Şimdi okuyunca yine sevdiğimi biliyor ama anlamak için aynı kitabını değil başka kitaplarını okumam gerektiğine karar verdim.


__
ilk okuma yorumum : (Ağustos /2008)
Önceleri çok karmaşık bir yapıda olduğunu düşnsem de çok lezzetli öyküleriyle Bilge Karasu'ya hayran oldum bir çırpıda. Günlük yaşamın gerçeküstü ögelerle bezeli yapısı merak uyandırıcıydı. Sevdim ben bu adamı!
__
Kendim gibi bir adam buldum uzu
...more
Yeliz
Mar 16, 2015 Yeliz rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: scanned-books
Bilge Karasu’yu okumak her baba yiğidin harcı değil. Ben de kendisinin en baba eserlerinden birini “Gece”yi kitaplığımda öpe okşaya saklıyorum, daha kapağını açmaya cesaretim yok. Kitap kulübünde Türk yazar okuyalım, Bilge Karasu okuyalım denince tarifsiz bir coşku sardı ruhumu. Tek başıma cesaret edemezdim, mümkün değildi.

Bilge Karasu aşığı – aşkından kızının adını bile Bilge koyan – Selda, tahminlerimin tersine Gece ile başlamamızı önermedi. Göçmüş Kediler Bahçesi, dedi. Peki, dedik, bir bilen
...more
bardamu
Mar 17, 2016 bardamu rated it it was amazing  ·  review of another edition
'Bu dünyadaki varoluşumuza, bu varoluşun sürüp gitmesine hiç şaşmıyor gibiyiz. Masallar, bu rahatlık karşısındaki şaşkınlığımın sonucu.'
Güzel bir kitaptı, Bilge Karasu ile tanışmış oldum. Farklı bir üslubu var. Kitap masallardan oluşuyor ancak bu bildiğiniz masallar gibi değil. Ki yukarıda nasıl oldukları hakkında ipucunu veriyor.
Hakan T
Apr 26, 2015 Hakan T rated it really liked it  ·  review of another edition
Zaman zaman zorlayan, ama insanı başka bir dünyanın içine çeken, sarsan, düşündüren sıkı bir bir kitap. Beni en çok son bölüm olan "Masalın da Yırtılıverdiği Yer" etkiledi. Kedi davranışları, kedi-insan ilişkileri üzerine çarpıcı tespitler yaptıktan sonra bunu insanlar arası sevgi ilişkilerine ustaca oturtması, aşkın sevilen üzerinde iktidar kurma boyutuna dikkat çekmesi bence kitabın zirvesiydi. Orta Çağ İtalyan müzisyeni Gesualdo'nun hikayesini de bu vesileyle öğrenmek benim için ilginç oldu. ...more
Jim Fonseca
Sep 08, 2013 Jim Fonseca rated it liked it
Shelves: turkish-authors
Translated from the Turkish, this work is more a collection of stories and fables than a novel. Most were written in the 1960's and 1970's. (The author died in 1995.) One fable of the main character recruited into a live village chess game stitches the stories together. A lot of the stories remind me a bit of Kurt Vonnegut or even the old TV series, Twilight Zone: a man waits day after day for a bus that never comes; a traveling monk has an animal attached to his bowels; a tourist gets trapped i ...more
Laila
Jul 26, 2014 Laila rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: story
"Avından el alan" ile başlıyordu kitap... İlk öyküyü bitirdiğimde "okumaya neden bu kadar geç kaldım" diye düşünürken buldum kendimi. Okuduğunuz her satırda Bilge Karasu'nun zekası sizi düşünmeye ve anlamak için dikkatli olmaya yönlendiriyor.

Kitabın tüm gizemi satır aralarından çıkardıklarınızda gizli.


Okumadan Ölmeyin...

Aslı Can
Öykülerini de çok sevdim Bilge Abi.
Temmuz Can Gezer
Jan 24, 2016 Temmuz Can Gezer rated it really liked it  ·  review of another edition
"Kollarımda can verdi. Şimdi ardından yaşayıp gitmek neye yarar?"
cold green tea
Aug 12, 2008 cold green tea rated it really liked it
Shelves: fiction
Turkish writer Bilge Karasu puts together deeply strange fairy tales of beauty, guilt, thwarted desire, loss and doomed understanding. He employs an unconventional narrative structure in the midst of his stories; sentences are suddenly shaken out of their paragraphs to resemble lines of poetry with an effect akin to opening the closet looking for a vacuum but instead discovering the sea-- two distant realities simultaneously occurring in the same spot.

It is almost too easy to point to the influe
...more
Dilara
Jul 30, 2015 Dilara rated it liked it  ·  review of another edition
İlk kez okudum Bilge Karasu'yu, yalnızca kitaplarından alıntılar falan biliyordum. Bu kitapla başlamamı önerdiler. Çok büyük beklentilerim vardı açıkçası; çünkü etrafımda -annem dahil- milyon tane Bilge Karasu aşığı var. Hatta henüz okumadığımı duyduklarında çok garipsediler. Bilmiyorum benim içime işleyemedi o sevgi, çok uzun cümlelerde boğuldum okurken. Gerçekten boğuluyormuş gibi hissettim. Bilemedim hakkı yenmez, değişik bir dili değişik bir üslubu var; fakat ben çok sevemedim galiba.
Ahmet Kara
Benim için zor bir okuma oldu, birkaç satır da olsa kitapla ilgili duygu ve düşüncelerimi paylaşayım.

Öykü okumakta hep zorlanırım. İçimde detay aranan bir yan var sanırım, sanırım ondan. Kitaptaki karakterleri, konuların geçtiği yerleri iyi tanımak isterim kendimi akışa vermeden önce. Neyse uzatmayım, bu bir öykü kitabı olduğu için, bir de yazarın okuduğum ilk kitabı olduğu için, pek ısınamadım. Olumsuz bir yorum yazmak da pek istemiyorum, aynı yazarın Gece'siyle devam ediyorum, böylece yazarı
...more
Seda
Dec 18, 2015 Seda rated it it was amazing  ·  review of another edition
Bilge Karasu- Gece...Edebiyatı yazar-eser eşleşmesinden öte görmeyen bir eğitim sisteminde pek çocuğumuzun aşina olduğu yazar ve eserinin adı. Bilge Karasu’nun en önemli eseri Gece’dir çünkü bu romanıyla önemli bir ödüle layık görülmüştür. Daha ötesini bilmek aklınızı karıştırmaktan öteye gitmez çünkü Cumhuriyet edebiyatında pek çok yazar vardır. “Bunları ezberlemelisiniz!” diyordu edebiyat hocamız... O zamanlar adları yabancı gelen pek çok yazarı, hatta hiç adı anılmayanları bile zamanla tanıma ...more
Marie
Feb 15, 2009 Marie rated it really liked it
It is really difficult to summarize this book, which layers 12 tales with a story, encompassing fables, philosophy, even the composer Gesualdo on its way. I especially like this quote from the last chapter as he writes about the eastern narrative form of stories within stories, which I think reflects this book: "Regardless of the variations, the narrative form always appears headed towards the innermost story, the innermost frame. It intends to lead the reader to a core, a pip, if you will. Whet ...more
Liam
Oct 11, 2014 Liam rated it really liked it
Whee 60's-type postmodernism written in the 80's - which is this weird thing that happens in countries like Turkey, or South Africa. It's fun and gorgeous but also feels a little like finding a living fossil; weird cultural archipelagos that allow for the survival of literary forms that have died out everywhere else.
Farklı Lazım
Mar 23, 2014 Farklı Lazım rated it it was amazing  ·  review of another edition
Every year, read and understand again and again, thank him for wrote in Turkish
Sema Dural
Sep 08, 2016 Sema Dural rated it really liked it  ·  review of another edition
"günlerden deniz, sulardan salı, yürürden vatos, yüzerden kedi..."
Elena Glinskaya
Jun 03, 2011 Elena Glinskaya rated it liked it
12 рассказов турецкого автора объединены единой игрой, в которую играет автор с читателем. Понравится поклонникам Павича (за постмодернизм) и Гессе. Книга о любви в тех незаметных ее проявлениях, о которых не принято слагать возвышенные произведения, но неизменно вызывающих до боли знакомые чувства.
Burcu
Oct 25, 2011 Burcu rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: favorites
First of all, this is my best book of all times. Bilge Karasu has a different angle and way of thinking. It is based on stories and a connector (kind of) story with the same name of the book. Maybe, the book can be a little bit difficult to read. Sometimes it may get hard to keep up with rhythm of the stories but it is certainly a different experience.
Varol Aksoy
Jun 27, 2014 Varol Aksoy rated it really liked it  ·  review of another edition
öykü kitaplarını ne yazık ki pek fazla sevemiyorum. :/ fakat bilge karasu'nun dünyası çok başkaymış, anlatımı harikaymış, ne güzel insanmış ben onu öğrendim. benim için istisnai bir öykü kitabı olarak hatırlanacak. :)
Burak Karakuş
Birkaç hikaye haricinde, benim içini erken bir okuma olduğunu söyleyebilirim. Farklı bir tekniği var Bilge Karasu'nun, ve çoğu zaman inanılmaz yorucu olabiliyor bu, en azından benim için böyleydi durum. Birkaç sene sonra tekrar okunmak üzere kitaplığıma kaldırdım.
Dilan Kılıç
Jun 06, 2016 Dilan Kılıç rated it it was amazing  ·  review of another edition
Tek kelime ile mükemmel. ❤ ...more
Sefik
May 01, 2016 Sefik rated it it was ok  ·  review of another edition
Bitiremedim. Anlama güçlüğü çektiğim, galiba entellektüel sınırlarımı aşan bir eser.
Duygu Sevimli Çeltik
Aug 31, 2012 Duygu Sevimli Çeltik rated it really liked it
Bir "Gece" değil ama tabii ki Bilge tabii ki Karasu. Aklını en sevdiğim adamlardan biri olarak bu öykü kitabı da içinde onlarca feyz alınacak cümle barındırıyor.
Betül Gökçül
Karasu'nun görgüsü, usundan geçenlerin dökümü, masalın da yırtılıverdiği yer.
simsalabima
Jan 06, 2017 simsalabima rated it it was amazing  ·  review of another edition
Daha kitabın başlarındayken tekrar okumam gerektiğini biliyordum. Kitap, yaşarken yavaş geçen ama göz açıp kapama süresinde biten zaman gibi. Buraya sevgili Bilge Karasu için çiçek bırakacağım
wedaw
wedaw rated it liked it
Jun 12, 2014
Orçun
Orçun rated it really liked it
Jun 09, 2012
Wozzeck
Wozzeck rated it it was amazing
Apr 06, 2017
Caroline
Caroline rated it it was amazing
Aug 01, 2007
Onur Kaya
Onur Kaya rated it it was amazing
Aug 15, 2011
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Turkish Reading C...: Göçmüş Kediler Bahçesi ile ilgili tartışma 1 11 Dec 22, 2013 01:10PM  
 • Heba
 • Sevgili Arsız Ölüm
 • Tehlikeli Oyunlar
 • Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra
 • Har
 • Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi
 • Deli Kadın Hikâyeleri
 • Parasız Yatılı
 • Tuhaf Bir Kadın
 • Alemdağ'da Var Bir Yılan
 • Anayurt Oteli
 • Üç Aynalı Kırk Oda
 • Bir Düğün Gecesi
355852
Bilge Karasu (1930–1995) was born in Istanbul and became the pre-eminent Turkish modernist writer. Besides short stories and novels he was also a well-known translator. A graduate of the philosophy department of the Faculty of Letters of Istanbul University, Mr. Karasu worked in the foreign broadcast department of Radio Ankara until a Rockefeller University scholarship made it possible for him to ...more
More about Bilge Karasu...

Share This Book“Düşündüğüm bir şey daha var;
Sevmenin simgesel olarak da, gerçek olarak da yemekten başka bir anlama gelmediği...”
7 likes
“Nicedir sisin içinde yürüyorum. Düşüncelerimin bu yola girmiş olması boşuna değil. Sis demek, biliyorum, doruğa yaklaşmakta olmak demek.” 3 likes
More quotes…