Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Dokuzuncu Hariciye Koğuşu” as Want to Read:
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

3.85 of 5 stars 3.85  ·  rating details  ·  3,261 ratings  ·  52 reviews
Roman, yalnız ve hasta bir çocuğun ızdırabını, çocukça aşkını ve kıskançlığını; mes'ud olmak isteyen bir genç kızın temiz sevgisini; inanmak arzusu bütün benliğini saran bir insanın kuruntularını ve çıplak hastahane duvarı gerisindeki hıçkırıklarını anlatır.
Paperback, 110 pages
Published 1996 by Ötüken Neşriyat (first published 1930)
more details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, please sign up.

Be the first to ask a question about Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Community Reviews

(showing 1-30 of 3,000)
filter  |  sort: default (?)  |  rating details
Mete Koçak
Peyami Safa bu psikolojik romanında 15 yaşındaki bir çocuğun hastalıkla mücadelesini ve kendinden 4 yaş büyük bir kıza olan aşkını sade ve akıcı bir dille anlatıyor. Özellikle sağlığımızın kıymetini bilmemiz ve büyük bir hastalık geçirenlerin halinden de anlamamız açısından okumamız gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Peri Kitapları
"Yalnız başıma, demir parmaklıklı kapıdan içeriye girerdim, dokuzuncu hariciye koğuşuna doğru , ağaçların bile sıhhatine imrenerek yürürdüm..."


"Hastahanenin sessizliği kadar gürültüsü de beni korkutuyordu. Odanın önündeki her ayak sesi yaklaştıkça , bana fena bir haber vereceklermiş gibi ..."110 sayfalık bir başyapıt . Bacağında meydana gelen bir kemik rahatsızlığı sebebiyle, yıllarını hastane koridor ve odalarında geçiren hasta bir çocuğun acı hikayesi, çok etkileyiciydi. Tasvirler çok kuvvetl
...more
Esra Jarade-Pieniek
Dokuzuncu Hariciye Kogusu beni turk edebiyatiyla baristiran kitap. Cok fazla etkilenerek okudum bu kitabi.

Sonra bu kitap gibi daha baska kim bilir ne inciler vardir kendi ana dilimin edebiyatinda dedim.

Senelerdir fransiz ve ingiliz edebiyatinin pesinden kosarken ben bilerek mi kendimi uzaklastirdim ana dilim edebiyatindan, benim hatam miydi ?

Ama hayir. Su an turk edebiyat dunyasinda Peyami Safa nin bu psikolojik oykusunun eline su dokebilecek nitelikte bir yapim oldugunu dusunmuyorum.

Cagdas ya d
...more
Nurdamla
Ölüm ve aşk gibi insan hayatının 2 temel olayını çok iyi anlatmıştır.
"Halbuki mesele çok basit, insan hastalanır ve ölür.", ".. geriye kalan sadece diş.."
Okumamın üzerinden çok geçmiş olmasına rağmen aklımda bir slogan gibi kalan ve bir süre içimden tekrar etmeyi bırakamadığım cümle ise şudur,
"Dünyanın hiç bir Nüzhet'i yalan söylememelidir."
Devamında,
" Yalan bana suçların en ağırı gibi geliyordu ve biri yalan söylediği zaman insanların değil eşyaların bile buna nasıl tahammül ettiğine şaşırıyor
...more
Ipek
cok sevdim.o karakterin acilarina yasamis gibi oldum.hastanelerin o tanidigim ama tanimlayamadigim kokusunu okuyarak hissettim sanki.
Aysen
Ah hasta çocuk! Kızgınlığım sana acımama engel olamadı, ki sen, sana acınılsın istemezsin, üzgünüm halbuki mesele çok basit "insanlar hastalanır ve diğer insanlar onlara acır."

Kelime hazinemi geliştirdi sanarken, düşüncelerime anlam kattığını farketmek çok hoş, Peyami Safa'nın betimlemeleri, dili kitabi okurken dalıp gitmenize neden olacak kadar güzel.
Isil
http://okudumdanoldu.blogspot.be/2012...

Ben bu donemden kitaplar okudugum zaman bende yarattigi etki aynen "Bir tatli huzuuur almaya geldiiik, Kalamiiiiiis'taaa aaaaaaaaaaaaaa" nin etkisiyle ayni. Yazarin bakis acisindan tamamen bagimsiz.. Nihayetinde Peyami Safa cok acik kafali bir insan degilmis ama is edebiyata geldiginde durum baska. Hikayelerde aciklik-mutaassiplik cekismesinden galip gelen mutaassiplik oluyor. Bundan rahatsiz olanlari duydugum icin bunu dile getiriyorum. Bence bu edebiyat
...more
Naile Berna
Çok karanlık olmakla birlikte şahane yazılmış bir kitap. Kelime dağarcığımı geliştirdiği kesin. Ne kadar güzel bir dili, anlatım tarzı var bu adamın. Okuduğum (baya geç oldu ama) ilk Peyami Safa. Daha nicelerine diyelim.
Alper Kumcu
Gereksiz tek bir sozcuge bile sahip olmayan bir basyapit. Agaclarin sagligini kiskanmak ifadesini hic unutmadim!
Nisa
Caddeye doğru çıkarken kendime doğru gitmeye başlıyordum, felaketimi somut bir şekilde değil, büyük üzüntülerimde olduğu gibi belirsiz birtakım hayaller ve işaretler halinde hissediyordum. (13)

Mechul ümitlere inanmadığım an, beni kurtaracak şeyin ne olduğunu bilmek istiyorum. Ümit etmek bile az. Emin olmak ihtiyacı. Yalancı gelecegin şüpheli vaatlerine degil, teminatına ve senedeni ihtiyacım var. Halbuki o vaat bile etmiyor ve kendisine beni nasıl karşılayacağını sorduğum vakit, korkunç bir dils
...more
Hakan
Edebiyatımızın ünlü isimlerinden Peyami Safa'yı epey bir gecikmeyle okumanın mahcubiyetini yaşıyorum. Bu gecikmeyi iki kısa ama derinlikli romanını peş peşe okuyarak bir nebze telafi etmeye çalıştım. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, hem hastalık hem de aşk üzerine yazılmış çok iyi bir psikolojik roman. Yeniyetme roman kahramanının gerek sağlık sorunlarının kendisinde yarattığı etkiler, gerek kendisinden 4 yaş büyük bir genç kıza imkansız tutkusu abartıya kaçmadan gayet etkileyici bir şekilde işlenmiş.
Gulen
Kitapta beni en çok etkileyen şey bir çocuğun bu boyutta acıya ve sıkıntıya katlanırken ki metaneti ve olgun tavırlarıydı. Daha en baştan bu hastalık ve acıları beni çok küçük yaştan beri olgunlaştırdı dese de; 15 yaşında bir çocuğun (evet o bir çocuk) hastaneler ile ve doktorlar ile yapayalnız mücadelesi içimi burktu.

Hiç bir çocuk bu kadar acıyı tek başına sırtlanmamalı.
Aslı Kara
Kitabı okurken cidden ızdırap çektim.Yazar karakterinin aklından geçenleri ve hissettiklerini öyle güzel dile getirmiş ki yapılan tasvirlerden katiyen sıkılmıyorsunuz aksine insan psikolojisini daha iyi anlamak adına bazı cümleleri tekrar tekrar okuyorsunuz.
Kitapla ilgili beni tek üzen nokta bitmiş olması çünkü aklımda hala bir çok soru var ve ne yazık ki cevabını asla bilemeyeceğim...
Beril
çok kısa ama ağır bir kitap. hastalık kimseye yakışmasa da en çok küçük çocuklara yakışmıyor. hastalığı dolayısıyla hem de karşılıksız bir aşk yaşadığını sanan kahramanın hikayesini okurken içiniz parçalanıyor. açıkcası daha uzun bir kitabı tercih ederdim. en azından ameliyat sonrasında ne olduğunu öğrenmeyi.
Bluebirdd
Peyami Safa'yı severim bu kitapta ruhsal betimlemelerine sık sık yer vermiştir. Bize Edebiyat yazılısında sorulacak diye okutulmuştu fakat güzel kitaptır. Bazı yerlerde oooff dedirtse bile hoştur okunabilitesi vardır. Psikolojik roman seviyorsanız -ki ben pek sevmem- hiç kaçırmayın:)
Brave
Yaklaşık 2 saat içinde bitirmiştim, kitap okuma yarışmasına bir gün kaldığı için, sonu pek tatmin etmedi ama guzel kitapti :)
Dilara
Betimlemeleri, anlatım tarzı ve diğer her şeyiyle muhteşem bir kitap!!
Nursena
Yazarın durumları ve kavramları betimleyiş biçimi derin ve sıradışı. Çokça tekrar tekrar okunası, bir yerlere not alınası betimlemelere ve izahatlara rastladım. Bunun dışında, genel anlamda bir aceleci tavırla yazılmışlık hissi verse de insanı durup düşündürecek çok yönleri var.

Nüzhet karakterini-nedendir bilinmez-pek bir sevdim. Birçok şeyi çocuksu bir hoppalıkla aşmaya gayret ediyor.

Çocuğun annesinin tüm bu hastalıkların ve endişelerin çok dışında kalması biraz tuhaftı.

Paşa; şen şakrak biraz
...more
Fatma Alkan
Emin olmak ihtiyacı. Yalancı istikbalin şüpheli vaatlerine değil, teminatına ve senedine ihtiyacım var. s. 27
Denizde dalgalar arasında boğulacağını anladıktan sonra hiçbir hareket yapmayarak kendilerini suya salıverenler ve felaketi bir an evvel isteyenler gibi kendimi bırakmıştım.
Bir şey ümit etmemenin rahatlığından başka barınacak ruhi bir köşem kalmamıştı. Artık hiçbir şey tahmin etmiyor, hiçbir şey beklemiyordum. s.88
Büyük bir hastalık geçirmeyenler, her şeyi anladıklarını iddia edemezler.
...more
Salih Genç
This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here.
Eda
Daha 15 yaşındaki bir çocuğun bu denli olgun tavırları, çektiği ızdıraplar, kitabın anlatım tarzı ve "ağaçların sıhhatini kıskanmak" , "insan hastalanır ve ölür" ifadeleriyle akıllara kazınan bir başyapıt. Beni en çok etkileyen ise kahramanın aklındakiler, olayları kafasına bu denli takması ve sürekli düşünmesiydi.
Mert Tuzer
Izdıraplarımız, neşeli hallerimiz var belki, ve biraz da titreyen düşüncelerimiz ama; varolduğuna varlığında kâni olamadıklarımız, kaybedilince asıl bizi bizden almakta galiba.
Müge
Kısa, lafı edilmez bir kitap şimdilerde... Ama insan soğukluğun içinde bile bir sıcaklık buluyor bu kitapta, Peyami Safa'nın anlatımında, can alıcı betimlemelerinde..
Feyza
This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here.
Süheyla
Betimlemelerin olduğu kitaplarda genellikle sıkılan ben, bu kitaptaki betimlemelere hayran kaldım diyebilirim. Yazar betimlemeleri hem kısa ve öz bir şekilde yansıtmış hem de aklıma hayalime gelmeyecek mükemmel tasvirler etmiş. En çok hoşuma giden tasviri bu yıkık dökük evleri baş kahramanın kendisine -hasta bedenine- benzetmiş olması ve bu evleri sevdiğini belirtmesi. Bunun dışında kitabın çoğunluğu tasvirlerle döşenmiş diyebilirim. Artık öyle bir duruma düştüm ki bütün cümlelerde tasvir arar h ...more
Myreader
An amazing book by Peyami Safa. It is so interesting to learn physchological side of characters that effectively.
Betul
Yalnızlığın da bir hastalık olduğuna kanaat getirdim ve Peyami Safa'nın tüm kitaplarını okuma kararı aldım. Hasta hastanın halinden anlar.
Smgst14
peyami safa nın yazdığı ve benim okuduğum 4 kitaptan en güzeli diyebilirim.
Nursena Pancar
"Dünyanın hiçbir Nüzhet'i yalan söylememelidir"
Ilknur Bayramoglu yılmaz
Agaclarin sagligini kiskanmak :(
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 99 100 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • Çalıkuşu
 • Sinekli Bakkal
 • Yaban
 • Alemdağ'da Var Bir Yılan
 • Oğullar ve Rencide Ruhlar (Alper Kamu #)
 • Anayurt Oteli
 • Kitab-ül Hiyel
 • Bütün Şiirleri
 • Esir Şehrin İnsanları (Esir Şehir Üçlemesi, #1)
 • Kuyucaklı Yusuf
 • Çocukluğun Soğuk Geceleri
 • Erken Kaybedenler
 • Araba Sevdası
 • Korkma Ben Varım
 • Sevda Sözleri
 • Aşk-ı Memnu
308611
1899 yılında İstanbul’da doğar. Servet-i Fünun dönemi şairlerinden İsmail Safa'nın oğludur. Sivas'a sürgüne gönderilen babasının orada ölmesi üzerine 1901 yılında iki yaşında yetim kalmış, bu yüzden "Yetim-i Safa" adıyla anılmıştır. Babasız büyümenin acılarının yanı sıra, sekiz dokuz yaşlarında yakalandığı bir kemik hastalığı dolayısıyla çocukluk ve ilk gençlik yılları hastane koridorlarında geçmi ...more
More about Peyami Safa...

Share This Book

“Bir yalan söylendiği zaman insanların değil, eşyanın bile buna nasıl tahammül ettiğine şaşıyordum. Yalana herşey isyan etmelidir. Eşya bile: Damlardan kiremitler uçmalıdır, ağaçlar köklerinden sökülüp havada bir saniye içinde toz duman olmalıdır, camlar kırılmalıdır, hattâ yıldızlar düşüp gökyüzünde bin parçaya ayrılmalıdır filân... Zavallı mürâ-hik...
Nüzhet bana yalan söyledi.”
13 likes
“Büyük bir hastalık geçirmeyenler, herşeyi anladıklarını iddia edemezler.” 8 likes
More quotes…