Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “All This Belongs to Me: A Novel” as Want to Read:
All This Belongs to Me: A Novel
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

All This Belongs to Me: A Novel

by
3.89 of 5 stars 3.89  ·  rating details  ·  264 ratings  ·  17 reviews
Petra Hulová became an overnight sensation when All This Belongs to Me was originally published in Czech in 2002, when the author was just twenty three years old. She has since established herself as one of the most exciting young novelists in Europe today. Writings from an Unbound Europe is proud to publish the first translation of her work in English.

All This Belongs to
...more
Paperback, 195 pages
Published August 18th 2009 by Northwestern University Press (first published January 1st 2001)
more details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about All This Belongs to Me, please sign up.

Be the first to ask a question about All This Belongs to Me

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-29 of 563)
filter  |  sort: default (?)  |  rating details
Rusalka
This has taken me several nights to write this. Mainly as I get started googling Mongolia and can't stop.

I got gifted this book by two very special friends. Interestingly it was from my Czech friends by a Czech writer, but I got no Czech while I read this book. I was expecting a glimmer or two of Prague or somewhere similar and then a dive into the deepest and darkest Mongolia. But on that front I was disappointed

What I was I was thrown into, and then stayed, was into the lives of a family livi
...more
Emma Deplores Goodreads Censorship
Goodreads recommended this book to me when I looked at Aitmatov's The Day Lasts More Than a Hundred Years, but while both books are set in the same general part of the world, that's all they have in common. The biggest difference being that Aitmatov's book is well-written and enjoyable, and this one is not.

All This Belongs to Me is the story of a family in 20th-century Mongolia, narrated by five women. The primary narrator, Zaya, gets more than half the book, and we follow her for decades, as sh
...more
Barbora Romanovská
Petra Hůlová nadchla! Dlouhou dobu jsem se autorce vyhýbala, důvodem bylo příliš velké očekávání a také to, že si k ní jako k osobnosti nemohu nalézt cestu. Něčím mne fascinuje a něčím irituje. Ale to je naprosto irelevantní, nikdy nesměšuji autora a jeho dílo (to bych dopadla, kdybych směšovala — co pak takový Hanus, Palán, Hradecký?!)

Tedy zpátky ke knize. Teď ze sebe udělám trochu pitomce, ale já tuhle knihu čapla, aniž bych věděla v jaké lokalitě se bude děj odehrávat. Věděla jsem jen, že jd
...more
Kač Janotová
O tom jak se "mozna" zije v Mongolsku pohledem tri generaci zen jedne rodiny. Skvela knizka, ktera vtahne tak, ze se pak cloveku v noci zda o nekonecnych stepich plnych koz a osamelych geru s barenymi truhlicemi, o cervenych kamenech ohoblovanych vetrem, smradlavych ulanbatarskych kurvach postipanych od blech, mastne lojove polivce a kusech suseneho masa, o rudolicich mongolkach s cernomodryma copama, co umi jezdit na koni nejlip na svete. Pribeh s tezko rozeznatelnou hranici zivotniho dobra a z ...more
Nicole
Prvních několik stran pro mě bylo přímo kritických. Byla jsem zklamaná, čekala jsem něco úplně jiného, kultura mongolů mě absolutně nezajímala a nemohla jsem uvěřit, že je to opravdu ta kniha, která získala Magnesii Literu, že je to opravdu ta Petra Hůlová, o které každý mluví. Přece jenom jsem se ale nakonec rozhodla vytrvat a s notnou dávkou sebezapření se do ní po dvou měsících pustila znovu. Po čtyřiceti stranách to začalo být zajímavé. Pak mě to začalo šíleně bavit a ke konci jsem koukala, ...more
Jess
Leaving aside the minor miracle of a novel about three generations of Mongolian women written by a young Czech author translated into English and showing up at my local library, this book never came together into a coherent whole, remaining instead disparate, and occasionally repetitive, fragments.
Kač Janotová
O tom jak se "mozna" zije v Mongolsku pohledem tri generaci zen jedne rodiny. Skvela knizka, ktera vtahne tak, ze se pak cloveku v noci zda o nekonecnych stepich plnych koz a osamelych geru s barenymi truhlicemi, o cervenych kamenech ohoblovanych vetrem, smradlavych ulanbatarskych kurvach postipanych od blech, mastne lojove polivce a kusech suseneho masa, o rudolicich mongolkach s cernomodryma copama, co umi jezdit na koni nejlip na svete. Pribeh s tezko rozeznatelnou hranici zivotniho dobra a z ...more
Chris
Feb 24, 2015 Chris added it
All This Belongs To Me is the kind of book that makes me happy I learned to read. The story is about three generations of women in a Mongolian family, told from the characters' perspective. The harsh realities are, but for the idiomatic voices and the solid structure of the novel, nearly unbearable.

Petra Hůlová writes confidently as each of the five women, each telling their story or their version of the same story. There are mysteries in the family of comings and goings, of bonds, and strained
...more
Pavlína Konečná
Čtivé, svižné vyprávění tří generací o životě v Mongolsku. Kniha se mi četla s takovou lehkostí, že mi přišlo až neuvěřitelné, jak mistrně dokázala autorka v tak srozumitelném příběhu dokonalým způsobem promítnout prostředí mongolských reálií s takovou autenticitou.
Gwen
Non c'è cosa peggiore che dormire da soli e io sapevo che le mamme non dovrebbero lasciare i loro figli e non poteva non saperlo lei. Però a casa nostra era così che funzionava. E prima di uscire doveva almeno raccontarmi la storia.

Tutto questo mi appartiene (La Tartaruga, 2012) è il romanzo d’esordio della scrittrice ceca Petra Hůlová, che con questo libro si è imposta anche all'attenzione della critica internazionale.
La storia, narrata da più voci femminili, tutte appartenenti ad un’unica fami
...more
Petra
Interesting, multi-generational family saga.
The story takes place in Russian-ruled Mongolia at a fairly recent time (year unknown). It tells a tale of life on the Steppes, infidelity, the fallout of this act, transplantation into the City and the dangers of the City for young girls.
The lifestyles and thought patterns of this country are different and I would be interested in learning more about this culture.
This is an interesting new (to me) author and I'm glad I discovered her. The character
...more
Kamila
Kniha Paměť mojí babičce byla skvělá. Dojem z ní mi lehce pokazila známá z Mongolska. Ostře se proti knize vymezuje, stejně tak jako, údajně, všichni mongolští studenti a lidé žijící v ČR, kteří knihu četli. To, jak Petra Hůlová vykreslila Mongolsko, je prý vůči jeho obyvatelům urážlivé, informace jsou lživé a dokazuje to prý její neznalost prostředí. A já teď přemýšlím, jestli knihu vnímat jako dobře napsanou fikci, nebo jako špatně popsané reálie. Asi se podržím té fikce. Bylo to pěkné čtení.
Sue
Story of 3 generations of women set in the Steppes. I had too many gaps when reading it and wished I had gone straight through - but the writing is very dense so although it appears a short book, it isn't. It would have been helpful to have had or made a family tree as I was reading. There were times when it was so real. The poverty was unrelenting as was the pride and knowledge of those who came from this place.
Skilpadde
Interessant war, ein und dieselbe Geschichte aus verschiedenen Blickwinkeln zu lesen.
Aber ansonsten eine wenig ereignisreiche Erzählung, die zwar Einblicke in das Leben in der Mongolei gibt, sonst aber wenig aufregend, wenn auch tragisch ist.
Eliška Skácelíková
I've learnt quite a lot about Mongolian culture. I love the way we find out personal secrets,we follow the plot by eyes of the members of the family. We uncover the hidden memories of the person by somebody else.
Sidney
A startling and wonderful novel about contemporary Mongolia, written by a very young and talented Czech author. Beautifully translated by Alex Zucker.
Adam
A mesmerizing portrayal of Mongolian culture and its pecularities!
Jarmila Noskova
Jarmila Noskova is currently reading it
Sep 30, 2015
Ameen
Ameen marked it as to-read
Sep 20, 2015
Vanda
Vanda marked it as to-read
Sep 17, 2015
Nish
Nish is currently reading it
Sep 13, 2015
Zuza
Zuza marked it as to-read
Aug 22, 2015
Džentlmen Cestách
Džentlmen Cestách marked it as to-read
Aug 18, 2015
Esteban
Esteban marked it as to-read
Aug 16, 2015
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 18 19 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • Zmizet
 • Hruškadóttir (Islandská novela)
 • Sedmikostelí
 • Žítkovské bohyně
 • Jozova Hanule
 • City Sister Silver
 • Until the Sun Falls
 • Saturnin
 • Mapa Anny
 • Zvuk slunečních hodin
 • Nebe pod Berlínem
 • Zeptej se táty
 • Fieldwork in Ukrainian Sex
 • Markéta Lazarová
 • Mr. Theodore Mundstock
 • Hearing Birds Fly: A Nomadic Year in Mongolia
 • Niki: The Story of a Dog
 • Prague Tales (Central European Classics)
4395227
Po maturitě na gymnáziu a neúspěšném pokusu studovat Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy studovala kulturologii na Filozofické fakultě téže univerzity, později přidala i mongolistiku. V letech 2000 až 2001 pobývala v Mongolsku, kde se odehrává děj jejího prvního románu, Paměť mojí babičce, jenž autorku proslavil.

Pobývala také ve Spojených státech amerických, kde se odehrává děj její knihy Ci
...more
More about Petra Hůlová...
Stanice Tajga Umělohmotný třípokoj Čechy země zaslíbená Macocha Přes matný sklo

Share This Book