Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi” as Want to Read:
Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

4.36 of 5 stars 4.36  ·  rating details  ·  184 ratings  ·  21 reviews
Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, inanılmaz bir hızda seyreden, durmadan kendini çoğaltarak gelişen bir roman. Mekân ve zaman sınırı tanımayan, bir ucu 19. yüzyılda, bir ucu günümüzde, yazınsal bir Türkiye panoraması. Şaşırtıcı bir öykünün bittiğinin sanıldığı yerde, okuru olmadık bir öyküyle yeniden afallatan bir “insan manzaraları” kitabı.

Bir Mâniniz...more
Paperback, 492 pages
Published 2009 by Can Yayınları
more details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

Be the first to ask a question about Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

Community Reviews

(showing 1-30 of 401)
filter  |  sort: default (?)  |  rating details
Fulya
Ayfer Tunç bu romanında dünden bugüne yüzlerce kişinin hayatından kesitler sunmuş bize. Kimine imrendim (Türkiye'nin ilk kadın avukatlarından Türkan Hanım gibi), kiminden iğrendim (Servinaz'ın sapık kocası Ekrem Ceviz gibi), çoğuna da acıdım (Kalemkari Köse Kasım Paşa, tavşan dudak Jinekolog, Hemşire Gülnazmiye gibi).
Bu kitap tam bir Türkiye panoraması olmuş. Okurken hayatıma biraz daha tepeden bakabilsem; bütünle ilişkimi, insanlar içindeki yerimi, yaptıklarımın ve yapmadıklarımın doğurabilece...more
Sine
rahatlıkla şunu söyleyebilirim: hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biri, bir deliler evinin yalan yanlış anlatılan kısa tarihi. eğer bu romanı ayfer tunç değil, avrupalı veya amerikalı bir yazar yazmış olsa yer yerinden oynardı.

iki günden fazla ara verdiğinizde okur olarak sizin bile bazı karakterleri hatırlamakta zorlanacağınız kadar derin olay örgüsünü ve sayısız karakteri ayfer tunç yaratmakla kalmamış, muhteşem bir biçimde birbirine bağlamış, hepsini dönüp dolaşıp karadeniz'in kıyısınd...more
Sinem
Muhteşem bir kitap. Çünkü,

1-İçerisinde yüzden fazla karakter bulundurup hepsini yakından tanıtabilecek kadar bilgiler verebilmesi başlı başına büyük bir başarı. bazı karakterlere üzülüyoruz bazılarına kızıyoruz, kitap ilerledikçe bu insanlar çevremizdeymiş hissi oluşuyor. Çok fazla karakter çok fazla hikaye olduğu için zaman zaman kısa cümlelerle özet minvalinde tekrarlar var, normalde kitap içerisinde tekrar olayını hiç sevmem ama bu kitapta çok gerekliydi ve yerindeydi. Bu kadar çok karakteri...more
Beril
yazar hakkında en ufak bilgim olmadan okuduğum kitabı, rahatlıkla okuduğum en güzel kitaplar arasına alabilirim. yüzlerce karakterin hikayesinden oluşan, her bir karakterin tek başına roman olacağı kitapta beyin fırtınası şeklinde oradan oraya sürükleniyorsunuz. kiminden nefret edip, kimini sevdiğim, kimine üzülüp kimine kızdığım karakterlerin her birine, üzerlerinde uzun sayfalar durulmamış olsa da, yazarın anlatımının güzelliğiyle ciddi anlamda bağ kurduğumu hissettim. kitap ayfer tunç okuma i...more
Yeliz
Ayfer Tunç, geleneksel romanlardaki gibi tek bir kişiyi ele alarak öykü anlatmak yerine bir mekanı merkeze alarak yüzlerce karakterin gelmişini, geçmişini, birbirleriyle hiçbir bağlantısı olamayacağını düşündüğümüz kişilerin bir şekilde kurulan ilişkisini yüz yıldan uzun bir süre zarfında okuyucuya aktarıyor. Romanın içinde trajedi ile komedi iç içe geçiyor, mizah gerçekle tokatlıyor ve buruk bir tat kalıyor okuyucunun gülümsemesinde.

devamı ... http://gununcorbasi.blogspot.com.tr/2...
Burcu
Anlatisi ve yapisi bakimindan farkli bir roman. Karakterlerin ve hikayelerin birbirine dairesel bir organiklik icinde eklemlendigi metnin temposu da yuksek. Her hikaye baska bir hikaye acilirken bir sure sonra ilk ciktigi noktaya geri baglanarak karmasik bir butunluk kuruyor. Geleneksel metinlere alisik olanlar icin biraz yorucu olabilir ama detay meraklilari icin dikkatle ve ince islenmis katmanlari kesfetmek keyifli. Ayrica guclu bir kara mizah da metni oldukca eglenceli kiliyor.
Betül YILMAZ
Ben bu kitap nasıl yazıldı çok merak ediyorum. O kadar isim, bu kadar olay dolana dolana da bir zeminde nasıl buluşturuldu bilmiyorum. En sevdiğim yerleri sanırım bir nesne etrafında insanlarla birlikte dönen yüzyılı görmekti. Kitabın beni hayrete düşüren yanı, ortaya konan karakterleri tanımlayan belirleyici rutinleri, yazarın incelikle gözlemleyerek - ki bu yüzyıllık bir gözlem neredeyse- birkaç kelime ile anlatabilmiş olması. Son olarak yüzyıllık yalnızlık kitabının başındaki gibi bir soyağac...more
Aslı
Ayfer Tunç'u geç kesfetmis olsam da bundan sonra sıkı bir takipçisi olacağım kesin. Kitabın içinde ki yüzlerce karakter ve tüm karakterlerin birbiri ile bağlantısını zaman zaman takip etmek ve animsamak zor olsa da metnin güzel dili sayesinde kolayca olayları yakalamak mümkün. Her bir karakterin kendine münhasır dünyasında kaybolup sonrasında hepsinin alakadar eden bir sonuca bağlamak ve tüm bunları yaparken metni yokuşa surmemek yazarı daha da bir sevmeme neden oldu. Tek kelime ile harika.
Abdullah Basaran
Gercekten Turk edebiyatinin en iyi romanlarindan. Ahmet Hamdi Tanpinar yalniz degil. Ihsan Oktay Anar ve Latife Tekin de.
Hacer  Capraz
bir 500 sayfa daha olsa okuyabilirdim...!
Aslihan Fer
Umduğumu bulamadım açıkçası. Herhangi bir konu ya da olay bütünlüğü yoktu, her tamam şimdi bu kişi / olay üzerinden gidecek, toparlanacak dediğim anda başka bir konuya atladı ve kafamda bir türlü toparlayamadım, her şey havada kaldı. Vasat bir kitaptı benim için.
Esra
One of the best books I have ever read. Witty, well written.The characters will make you smile and feel sad at the same time.A masterpiece of Ayfer Tunc.
Hatice Yilmaz
muhteşem bir hayalgücü, kurgu ve kapanış. kısa kelimesi ironik kalmış yüzyıllık bir kurgunun yanında. her sayfada hafızayı yoklayan bir kitaptı.
Eren
Aug 22, 2014 Eren added it
Bitmesin diye yavaş yavaş okudum yine de bitti. Dünyanın en iyi değil ama en güzel kitabı olabilir ya.
Kadir
Ayfer Tunç'un gözlem yeteneğine,kurgusuna,karakterlerine verdiği akılda kalıcı isimlere ve hikayelerine hayran olduğum bir diğer kitap.
Pırıl Bentley
Konusunu unutamadığım ender kitaplardan biri, yine başlasam yine okurum 3. Kez...
Figen
Bence bir romandan çok birbirinin içine geçmiş hikayeler bütünü.
Selahattin Samet
Bir insanın her konuda bilgisi olur mu yahu, çok başarılı.
Sibel Uzun
Son yıllarda okuduğum en iyi kitap, en özgün anlatım.
bekir
Oct 08, 2012 bekir added it
Shelves: roman
buraya yorum gelecek.
Yumeji's
Yumeji's marked it as to-read
Oct 18, 2014
Emel
Emel marked it as to-read
Oct 14, 2014
İlhan Demir
İlhan Demir marked it as to-read
Oct 12, 2014
Nihan Ugun
Nihan Ugun marked it as to-read
Oct 12, 2014
Berna
Berna marked it as to-read
Oct 12, 2014
Fusun
Fusun is currently reading it
Oct 11, 2014
deniz karpat
deniz karpat marked it as to-read
Oct 10, 2014
Banu
Banu marked it as to-read
Oct 10, 2014
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 13 14 next »
2837098
Ayfer Tunç was born in Adapazari in 1964. She graduated from the Istanbul University Faculty of Political Sciences. During her university years, she wrote many articles for various literature, culture and art magazines. In 1989, she participated in the Yunus Nadi Short Story Competition organized by the daily Cumhuriyet newspaper. Her short story titled Saklı (Hidden) received the first prize. Bet...more
More about Ayfer Tunç...
Yeşil Peri Gecesi Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek Dünya Ağrısı Kapak Kızı  Suzan Defter

Share This Book

“Osmanlı tebaasının genlerinde bulunan Kendi ihtiyacını kendin gör! anlayışı, cumhuriyet ve demokrasiyle birlikte
yerini devletten hizmet talep etmeye bırakacağına, ileriki yıllarda halk tarafından daha da benimsenecek; devletten hizmet istemeye korkan, ezkaza görecek olursa minnettarlığından ne yapacağını şaşıran Anadolu halkı, yüz yıl sonra Kendi okulunu kendin yap, kampanyasına şaşılası bir çoşkuyla destek verecek, bir Allahın kulu çıkıp Okulumuzu da kendimiz yapacaksak
devlet niye vergi alıyor? diye sormayacaktı.”
4 likes
More quotes…