Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Saturnin” as Want to Read:
Saturnin
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Saturnin

4.46  ·  Rating Details ·  2,994 Ratings  ·  91 Reviews
Slavná humoristická kniha, která pobavila již několik generací čtenářů. Na jejích stránkách se čtenáři dozví, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem, a co se přihodí při rodinné dovolené u dědečka, jehož dům je díky povodni načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, ka ...more
Hardcover, 368 pages
Published 1985 by Československý spisovatel (first published 1942)
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Saturnin, please sign up.

Be the first to ask a question about Saturnin

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-30)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Marek
Aug 11, 2011 Marek rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: read-in-czech
Dělníci míchali v kádi jakousi podivnou směs a dílovedoucí se ptal strýce Františka, co z toho vlastně bude. Strýc byl zachmuřen a v záchvatu náhlé upřímnosti řekl: "Ví Bůh." Byl velmi překvapen, když po této lakonické odpovědi jeho spolupracovníci propadli panice a dali se na zběsilý útěk. Domnívali se, že strýc řekl: "Výbuch".
Tobias
I count Saturnin among the best humoristic literature ever written in Czech. Jirotka has achieved the ultimate goal - that is to create entertaining, witty, funny, yet intelligent piece of humoristic literature that is a joy to read.
As far as the English translation is concerned I think that bearing in mind the fact that Saturnin is (for example) full of puns based on Czech language there can propabably never be a translation which would capture the perfection of this piece in its entirety.
Lauren
Jun 23, 2009 Lauren rated it really liked it  ·  review of another edition
This book was a gift from my Czech friend, Jarek Kolarik who highly recommends it as a follow-up to my having read "Good Soldier Svjec"
Definitely another example of the wonderfully quirky Czech humor. Crazy cast of characters. Fun read.
Stephanie
Oct 04, 2009 Stephanie rated it really liked it  ·  review of another edition
i have been looking for an english language copy of this book since i heard it mentioned in a commentary by kurt anderson on studio 360 a few years ago in which he described it as the inspiration for a cafe in prague where you can buy a dozen day old jelly donuts to throw at the other customers (or not depending on your character). i'm only a little bit in but it is already proving deliciously absurd.
Julia
Mar 07, 2010 Julia rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: 2010-list
Saturnin is the Jeeves of Czech literature, with his own sardonic slavic twist. He's also one of the Czechs most favorite literary characters and I can certainly see why.

I'm looking forward to reading Saturnin in Czech next - the English version has a translation echo to it that makes me wish for the Czech.
Jirka Sikyta
Feb 01, 2017 Jirka Sikyta rated it really liked it  ·  review of another edition
Klasika! Smích až k breku... navíc pořád vidím před sebou Víznera.
Spotsalots
Rereading this over Thanksgiving, I kept laughing out loud--I had remembered that it was funny, but not that it was hilarious. Rather like Wodehouse's Bertie Wooster and Jeeves, this classic novel is narrated by a young man who has acquired a very clever manservant. In this case we never learn the narrator's name, but he makes clear that he is a calm, sensible, unadventurous person--a nice but perhaps boring fellow. Saturnin's advent leads him (among other things) to gain an undeserved reputatio ...more
Eidam289
Aug 22, 2014 Eidam289 rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: classics
Jedna z najzábavnejších kníh aké som kedy prečítala. Veľmi mi to pripomínalo knihu Stopárov sprievodca po galaxii, najmä nepravdepodobnými scénami a postavami, ktoré sú na jednu stranu strašne realistické a na druhú stranu úplne šialené. Humor pôsobil nenásilne, a aj keď tie príhody boli priam absurdné, v slede udalostí prišli skoro logické a nemohla som si ani spomenúť ako ináč by sa to dalo vyriešiť.
Rozprávačom je nepomenovaný tridsaťročný muž a príbeh je jeho spomienka na 3 týždne strávené
...more
Roseb612
Jun 15, 2016 Roseb612 rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: cz-literatura, humor
Saturnin byl pro mě vždy humoristická klasika, poprvé jsem ho četla snad někde ve dvanácti a do dneška jsem ho měla zafixovaného jako "velkou švandu" - bohužel při tomto čtení mi to až tak nepřišlo. Možná knížce ublížilo, že jsem před pár lety viděla kus seriálu a z postav v mé hlavě se tak stali Havelka, Vízner atd. a už jsem se od toho nedokázala oprostit. Tohle je jeden z těch případů, kdy filmové zpracování knížce spíš ublíží.

Některé momenty jsou pořád skvělé - teta Kateřina, "bláznivý" děd
...more
Jessica
Aug 18, 2007 Jessica rated it liked it  ·  review of another edition
Shelves: 2007
When I was given this book the giver likened it to Jeeves and Wooster, and I think that's a fairly accurate comparison. It was very well translated- the text a pleasure to read- with a dry humour throughout.
However, what this book lacked was a sense of suspense: of making the reader turn the pages ever faster in order to discover more, whether that be the plot or the writing. The chapters were quite self-contained, and I think the whole would make an excellent television series.
I did enjoy the b
...more
Eliška Večeřová
Saturnin is a humorous novel about dangerous servant Saturnin, which constantly turns his master's life upside down.
Dokonale zábavná knížka, ideální odpočinková četba, která vás zabaví i pobaví. Vzhledem k tomu, o jak krátké čtení se jedná vás nemůže začít nudit! Budete přihlížet životu jednoho obyčejného muže, který zažívá neobyčejná dobrodružství naprosto nedobrovolně. Celý jeho život je jako jízda na tobogánu, o kterém nemá ponětí, jak se na něj dostal. Vřele doporučuji!
Divya
Jan 06, 2017 Divya rated it really liked it  ·  review of another edition
Bright, breezy, fun. It's been a while since I've read any PG Wodehouse and I've never read Jerome K Jerome - two main influences cited - so can't compare right now but Miss Barbara probably >> Miss Madeline Bassett. It hasn't aged badly given it was written in 1942. I am undecided about whether I like the innumerable digressions - into the decline of craftsmanship or the holy war on novelists etc. (which stand well on their own), but happy to take it all as it is :)
Marky
Oct 02, 2015 Marky rated it it was amazing  ·  review of another edition
Celá recenze: http://marky-books.blogspot.cz/2016/0...
~~~
Reakce po dočtení: Audiokniha je snad ještě lepší než papírová forma... Dlouho jsme se tak nezasmála :D
~~~
Hodnocení: 5 hvězdiček
Markéta
Jul 31, 2011 Markéta rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: 2011, owned
Dostat tak tuhle knížku pod stromeček a k tomu talíř koblih :-)
Leny
Jan 30, 2015 Leny rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: maturita
Jedna z nejlepších k maturitě :3
Tereza Fuková
Sep 05, 2011 Tereza Fuková rated it it was amazing  ·  review of another edition
Saturnin se krásně čte, je vtipný a okouzlující. Co mě ovšem zklamalo, byla poslední kapitola. Ale stejně to byla krása.
annejude
Feb 21, 2012 annejude rated it it was amazing  ·  review of another edition
Jéje, tak toto bylo skvělé počtení:)
Radka
Aug 27, 2010 Radka rated it it was amazing
Shelves: czech-books
Before reading The Shadow of the Wind, this was my favourite book. Now its number 2. Amazing. ...more
Adam
Dec 12, 2016 Adam rated it really liked it  ·  review of another edition
The first thing I want to say is this is a really good novel and I do recommend it (and I enjoyed the film version of the book). I even went to the trouble of visiting the hotel in Prague where they threw the stale doughnuts and, guess what, they keep their old buns on a plate so that any customer who feels brave enough to re-enact the scene from the book can bomb them at the other customers. Can you think of a better homage to literature than that?

On the other hand (the reason why I don't give
...more
Aksile11
May 11, 2017 Aksile11 rated it really liked it  ·  review of another edition
I absolutely loved this book. The humour is great and though I've read it in Czech, I have a spanish version sitting on my shelf for when I decide to have some "how did tHIS get translated?" moments. Because this book contains some wordplay and colouialisms and that's always interesing.
Anita
Jun 21, 2017 Anita rated it it was amazing  ·  review of another edition
Смешно, быстро и живо. Конец вообще отличный и перевод очень хороший!
gauldy
Feb 04, 2013 gauldy rated it really liked it  ·  review of another edition
Snad se na mě nikdo nebude zlobit, když prohlásím, že od velkolepého Saturnina jsem na základě referencí čekal zážitek na celý život. Nedostalo se mi jej, obávám se. Alespoň ne v takové míře.

"Podle předběžného vyšetřování se zdá, že se událost zběhla takto: vyrušený lupič se pokusil zastrašit p. Saturnina ostře nabitým revolverem. Pan Saturnin mu zbraň vyrazil z ruky a vyhodil ji oknem do zahrady, kde byla později nalezena. Potom pronesl p. Saturnin delší řeč, ve které se snažil vyložit lupiči,
...more
Silvia
Mar 09, 2017 Silvia rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: classics, humor
Veselé, absurdné, odľahčujúce. Skvelo som sa bavila :)
Klara B.
Jan 16, 2016 Klara B. rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: literature, comedy, czech
DOBA A MÍSTO DEJE:
Dej této knihy se odehrává ve 20.-30. letech 20. století v Praze a v okolí nejakého malého mesta.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:
Saturnin - svérázný sluha, který je velmi vynalézavý, dovede si poradit v každé situaci, protože pocítá naprosto se vším.

DEJ:
Sluhu Saturnina prijal do svých služeb jeden úplne obycejný obyvatel Prahy (v knize není napsáno jeho jméno). Jeho pán je s jeho službami spokojený. Nejdrív Saturnin pro neho sehnal hausbót a tak se odstehovali z bytu. Na jeho pr
...more
Keruonedz
Dec 21, 2015 Keruonedz rated it it was amazing  ·  review of another edition
Podle toho, že jsem si sem vypsala téměř celou knihu, se dá odvodit, že jí dávám nejvyšší hodnocení :) Něco tak mile vtipného už jsem dlouho nečetla. Humorem mi připomíná Hlavu XXII. Určitě se k ní ještě vrátím.

Marně jsem přemýšlel, proč to Saturnin dělá. Nejdříve jsem se domníval, že má jakousi chorobnou touhu, aby se stal sluhou nějakého dobrodruha džentlmena, a že z nouze si mou prozaicku osobnost opřádá nimbem hrdiny. Později jsem dospěl k pesvědčení, že se tím prostě baví.

Mel vubec humor ne
...more
Hadlai
Nov 11, 2016 Hadlai rated it really liked it  ·  review of another edition
The historical and cultural significance of this book is interesting, to say the least. The idea of imitating the style of British authors as a subtle rebellion against Nazi occupation of Czechoslovakia in 1942 sends it on the way to a good rating from the start.
Despite the clear influence of P.G. Wodehouse and his fellows, I'm told this book is quintessentially Czech. I'm not sure what this means precisely, but somehow I understand it; there is definitely something about it that convinces you i
...more
David Komarek
Feb 18, 2017 David Komarek rated it it was amazing  ·  review of another edition
czech made ;)
Rene Majer
Jan 03, 2016 Rene Majer rated it it was amazing  ·  review of another edition
Knihu Saturnin napsal český homorista Zdeněk Jirotka.

Několik generací čtenářů považuje tuto humoristickou knihu za nejlepší průpravu ke zdravé životní filozofii. Především si berou za příklad, s jakým vtipem sluha Saturnin čelí přetvářce tety Kateřiny, jež ráda omračuje spoustou přísloví, i všem katastrofám při bláznivé rodinné dovolené, během níž je dědečkův dům načas odříznut povodní od civilizace. Ilustroval Michal Hrdý.

Na jejích stránkách se dovíte, co se stane, když vás věrný sluha Saturni
...more
Matimate
Oct 10, 2015 Matimate rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: humour, 2015
This book was reread for so many times,that it turned it in to very disheveled piece of papers. I think this book is an essence of typical Czech humor and it is simple must to read it in order to understand some specifics of Czechs. The main hero troubles of getting woman of his heart were set in to series of sometimes very absurd events mostly created as side effect of his faithful butler Saturnin or by his very specific family. The narrative manner will convince you that it is absolutely norma ...more
Kateřina M.
Aug 11, 2014 Kateřina M. rated it it was amazing  ·  review of another edition
"Nežli mohl lupič schránku otevřít, byl vyrušen domácím zaměstnancem, p. Saturninem. Pan Saturnin vypovídal poněkud neobvykle. Tvrdil, že lupič se zranil sám, a to řehmidlem ze sbírek zbraní profesora Ludy. Podle předběžného vyšetřování se zdá, že se událost zběhla takto: vyrušený lupič se pokusil zastrašit p. Saturnina ostře nabitým revolverem. Pan Saturnin mu zbraň vyrazil z ruky a vyhodil ji oknem do zahrady, kde byla později nalezena. Potom pronesl p. Saturnin delší řeč, ve které se snažil v ...more
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Čtenářský klub Cz/Sk: Saturnin - Z. Jirotka 3 29 May 26, 2013 01:38AM  
 • Kytice
 • Dášeňka, čili život štěněte
 • Hrdý Budžes
 • Záhada hlavolamu (Stínadelská trilogie, #1)
 • Bylo nás pět
 • Fimfárum
 • Spalovač mrtvol
 • Romeo, Julie a tma
 • Krysař
 • Báječná léta pod psa
 • Žítkovské bohyně
 • Smrt krásných srnců
 • Blues pro bláznivou holku
 • Tracy's Tiger
 • A Prayer for Katerina Horovitzova
 • Křest svatého Vladimíra
 • The Night Club: Part One
 • Prague Tales
1775746
Zdeněk Jirotka was born in Ostrava on January 7, 1911 and died in Prague on April 12, 2003.

After not finishing his studies at secondary school he served out as a bricklayer, later (1933) he graduated from building technical school in Hradec Králové.

After finishing the school he entered the Czechoslovak Army, where he served till 1940 as an infantry officer. Then he worked at the Ministry of public
...more
More about Zdeněk Jirotka...

Share This BookNo trivia or quizzes yet. Add some now »