Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Le Rêve de Damoclès” as Want to Read:
Blank 133x176
Le Rêve de Damoclès
 
by
Fatos Kongoli
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Le Rêve de Damoclès

3.55  ·  Rating Details ·  11 Ratings  ·  0 Reviews
Ëndrra e Damokleut, një ritregim bashkëkohor në variantin shqiptar, i historisë së përjetshme të Romeos dhe Zhulietës. Në sfond, ngjarjet tragjike të marsit 1997, vitit të çmendurisë kolektive të shqiptarëve. Ergysi dhe Linda, njëri student në degën e letërsisë, tjetra studente për pikturë në Akademinë e Arteve, paguajnë haraçin e rëndë të kësaj çmendurie.
Paperback, 279 pages
Published January 31st 2002 by Rivages
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Le Rêve de Damoclès, please sign up.

Be the first to ask a question about Le Rêve de Damoclès

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-22)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Suela Gashi
Suela Gashi rated it it was amazing
May 05, 2014
Saimir
Saimir rated it liked it
Sep 21, 2009
Naim H
Naim H rated it it was amazing
Sep 17, 2009
Fabiona Çitaku
Fabiona Çitaku rated it it was amazing
Aug 17, 2012
TheAuntie
TheAuntie rated it liked it
Jan 06, 2014
Jehona Salaj
Jehona Salaj rated it really liked it
Aug 01, 2012
Oltion Pengu
Oltion Pengu rated it liked it
Mar 26, 2014
Tea
Tea rated it did not like it
May 20, 2014
Edona
Edona rated it liked it
Jun 25, 2009
Eduina
Eduina rated it liked it
Aug 20, 2010
Joni
Joni rated it really liked it
Aug 02, 2015
Era
Era marked it as to-read
Sep 24, 2011
Lura
Lura marked it as to-read
Jun 25, 2009
Jesa Perriu
Jesa Perriu marked it as to-read
Dec 17, 2012
Flonja
Flonja marked it as to-read
Sep 02, 2013
Aurela Shehu
Aurela Shehu marked it as to-read
Dec 06, 2013
Veron
Veron added it
Jun 24, 2014
Klaidja Sanxhaku
Klaidja Sanxhaku marked it as to-read
May 09, 2015
Ina
Ina added it
Jun 21, 2016
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
1056487
Fatos Kongoli has recently become one of the most forceful and convincing representatives of contemporary Albanian prose.

He studied mathematics in China during the tense years of the Sino-Albanian alliance.

Kongoli chose not to publish any major works during the dictatorship. Rather than this, he devoted his creative energies at the time to an obscure and apolitical career as a mathematician, and
...more
More about Fatos Kongoli...

Share This Book