چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating

چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم

3.45 of 5 stars 3.45  ·  rating details  ·  3,680 ratings  ·  171 reviews
Paperback, 29th, 293 pages
Published 2008 by نشر مرکز (first published 2002)
more details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Community Reviews

(showing 1-30 of 3,000)
filter  |  sort: default (?)  |  rating details
Roozbeh Estifaee
«چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم» داستان زندگی زنی ارمنی به نام کلاریس است، به روایت خود او. خلاصه داستان و اسم و سابقه شخصیت‌ها را در منابع بسیاری می‌توانید پیدا کنید، اما از فضای داستان اگر بگویم آبادان پیش از انقلاب است و در شهرک مسکونی کارکنان شرکت نفت و در بین ارمنی‌های ساکن این محل. کل ماجرا هم در محدوده خانه کلاریس و محیط‌های کم‌تعداد دیگری که او به آن‌ها رفت و آمد دارد می‌گذرد و روایت اصلی هم به شرح زندگی روزمره و عادی کلاریس خانه‌دار اختصاص دارد که به واسطه ورود همسایه‌های جدید کمی تغییر شکل...more
Henna
نه با کسی بحث کن. نه از کسی انتقاد کن. هر کی هر چی گفت بگو حق با شماست و خودت را خلاص کن. آدم ها عقیده ات را که می پرسند، نظرت را نمی خواهند. می خواهند با عقیده خودشان موافقت کنی. بحث کردن با آدم ها بی فایده است.

Mahsa
برای اینکه قهرمان زندگی خودت باشی لازم نیست حتما تو زندگیت اتفاقای فوق العاده بیافته یا اینکه جوون باشی یا خیلی خاص,میتونی خودت باشی و فقط زندگی کنی!
علی
لطافت و ظرافت در قلم، وصفی آرام و دردناک از روزگار زنی از میان میلیون ها، از نگاه یک زن، شعر بلندی دردناک و تراژیک، که زنی به زمزمه با خود بخواند، و عشقی ممنوع با روایتی زنانه ...
حتی برای توصیف زیبایی و روانی این روایت، کلمه کم می آورم.
در مورد دو رمان خانم پیرزاد، اینجا را بخوانید؛
https://www.goodreads.com/author_blog...
در مورد "بانوان نویسنده" در ادبیات معاصرمان، مطلبی کلی نوشته ام، اگر مایلید، اینجا را بخوانید؛
https://www.goodreads.com/author_blog...
Fattane
اولین کتابی بود که از زویا پیرزاد می خوندم با نثری روان و گیرا. وقتی شروع به خوندن کردم بی وقفه خوندمش تا تموم شد. شخصیت پردازی ها عالی بودند.
روزمرگی های مادر بودن و زن بودن، تلاش و جستجوی روزنه ای در روزمرگی برای "خود" بودن رو عمیقا القا میکرد

ساعت 3:20 صبح
22 سپتامبر
Mohammad Ali
فضایی آرامی داشت. این فضا را دوست داشتم. وقتی می خواندم، دلم خواست آن زمان ها و آن مکان ها زندگی کرده بودم، آبادان دهۀ 1340 در محله های پالایش گاه نفت.
دوستی معترض بود که چرا شخصیت داستان شهامت و جسارت لازم را نداشت. فکر نمی کنم داستانی خوب است که قهرمان اش به دلخواه ما رفتار می کند. همین که نویسنده این نداشتن جسارت، به قول دوستم، را به گونه ای ترسیم کرده که خواننده به آن اعتراض می کند، خودش کار ارزشمندی است. یعنی این یک تصویر واقعی را به نمایش گذاشته اما به گونه ای انتقادی. بعد هم چند درصد زن ها...more
Hamideh Mohammadi
فضاي آرامي داشت، ولي حرفي براي گفتن نه.
از توصيف افكار، وقت سخنراني يا هنگام مطالعه خوشم آمد.
اين كتاب براي وقت پركردن، وقت مسافرت و غيره مناسب تر است
soheila
داستان، داستان زندگی چند روزه زن ارمنی خانه داری در آبادانه که خوندنش، خیلی ناخودآکاهانه موجب می شه آدم مادرش رو خودآگاهانه تر دوست بداره.


یاد پدر افتادم که می گفت " نه با کسی بحث کن، نه از کسی انتقاد کن. هرکی هرچی گفت، بگو حق با شماست و خودت را خلاص کن. آدمها عقیده ات را که می پرسند، نظرت را نمی خواهند. می خواهند با عقیده خودشان موافقت کنی. بحث کردن با آدمها بی فایده است."

یکی از خوبی های نینا این بود که هیچ وقت دلگیر نمی شد. می گفت"خودم را که می گذارم جای فلانی می بینم حق دارد." از دید نینا همه...more
Foroogh
من این کتاب پیرزاد رو به بقیه ترجیح میدم.جدا از مسائل مربوط به داستان چیزی که برای من جالب بود تفاوت نگاه دو جنس درنقدهای نوشته شده در مورد این کتاب بود.چیزی که هست اغلب ما زنهابین چیزهایی که ساخته ایم وچیزهایی که دوست داشتیم بسازیم"در زندگی خانوادگی"درنوسانیم. ولی تعداد کمی از ما چیزهایی رو که دارن نابود می کنن یرای رسیدن به چیزهایی که می خواستند.ما در هر سطح اجتماعی و فرهیختگی که باشیم کسانی رو که دوست داریم به چیزهایی که دوست داریم ترجیح میدیم واینه که خراب کردن پشت سر برای ما اسان نیست
Ahmad
به داستان واقعی می ماند ولی واقعی نیست
Ala
Jun 30, 2012 Ala rated it 4 of 5 stars
Recommended to Ala by: Shima
Shelves: novel
مکان و آدم‌ها.‏


Maryam Fatemi
داستان فوق العاده ای بود ... تا 2 روز بعد از تموم کردن کتاب همش تو حال و هوای آبادان سال 1340 بودم ... دلم می خواست اونجا زندگی می کردم ، همون زمان ، با همون مردم و همون همسایه ها .../.

وقتایی که کلاریس با ذهنش کلنجار می رفت و یه ور ذهنش یه چیز می گفت و ور دیگه یه چیز دیگه می گفت عاااااالی بود ... همش یاد خودم می افتادم و دو دلی هام و دست دست کردنام .../.

مهمترین قسمت داستان هم جایی بود که گفت کی تا حالا کاری رو واسه خود من انجام داده ؟ تا حالا خودم چه کاری رو واسه خودم انجام دادم ؟

سوالی که منم مد...more
Datis Khajeheian
کتاب جالبی که ما را آبادان دهه 40 میبرد. اون آبادان زیبا و باشکوه که از خانواده هامون شنیدیم. برای ما آبادانی هایی که فقط زمان جنگ رو به خاطر داریم و از آبادان زیبا و دوست داشتنی فقط از زبان خانواده هامون شنیدیم یک حس زیبای نوستالپیک رو بیدار می کنه.
ماجرای یک خانواده ارمنی که در آبادان زندگی می کنند و وقایع روزمره این خانواده از نگاه کلاریس بانوی خانه. نکته جالب در نوشتار این کتاب ظرافت قلم خانم ÷یرزاد است که از چشم کلاریس جزئیات را خیلی جالب و دقیق شرح می دهد به شکلی که احساس می کنید در آن خانه...more
Zahra H
وقتی می خوانی اش می توانی حتی خیلی بیشتر از دغدغه های درون خودت ، دغدغه های درونی یک زن تنها را در یک محیط به ظاهر عادی زندگی درک کنی. حتما هم لازم نیست که برای حس کردن آن حتما یک زن باشی.
خانم پیرزاد واقعا خوب می نویسد.
Maryam Shahriari
بهترين كتاب خانم پيرزاد بود. براي پروژه درس ادبياتم كلي دنبال مصاحبه از خانم پيرزاد گشتم ولي دريغ از يكي. حتما بخونيدش. ارزششو داره.
Hassan Zakeri
مروری بر کتاب چراغ ها را خاموش می کنم

کتاب خانم زویا پیرزاد را به تازگی تمام کردم و خواندنش را به علاقه مندان به رمان فارسی سفارش می کنم. به عنوان اولین کتابی که از این نویسنده خوانده ام به نظرم می رسد که زویا پیرزاد در نثر شیوۀ روان و بی تکلفی رو دنبال می کند و در مقابل در داستان پردازی و خلق لحظه ها استعداد بالای خودش رو نشون میدهد.
داستان رمان در مورد زنی است که با خانواده اش (شوهر، پسر، دو دختر دوقلو) در آبادان دهه 1340 در یک خانه سازمانی مربوط به شرکت نفت زندگی می کنند و زندگی زن با آمدن یک...more
Peyman Karimi
امروز خوندن این کتاب تموم شد. دوست داشتمش. قشنگ بود. چیزی اضافه نداشت، و آروم آروم چیزهایی رو بهت یاد می‌داد که نیازه یاد بگیری. یا حداقل من ازش یاد گرفتم چیزهایی رو که به نظرم نیاز بود یاد بگیرم.
نمی‌دونم چرا زودتر شروعش نکردم، دو سالی بود که کتاب رو گرفته بودم و گوشه خونه داشت خاک می‌خورد.
شیرینیِ دیگه‌ی این کتاب این بود که اولین کتابی بود که با چندتا از دوستای خوبم همزمان خوندیم، تو میهمانی‌های فرهنگیمون. :)
Mohsen
بله، خیلی دوستش دارم. به‌نظرم خیلی ماهرانه نوشته شده است و همه‌چیزش درست و به‌قاعده است. به‌عنوان رمان اول که واقعاً رشک‌برانگیز است، ولی به‌عنوان رمانی که آدم هر زمانی و در هر موقعیتی آن را نوشته باشد هم عالی است. شیوه‌ی خانم پیرزاد در روایت داستان، خبر از قریحه‌ای می‌دهد که ترکیبی است از تجربه‌های زندگی و بسیار خواندن کتاب‌ها و تماشای فیلم‌ها و همه‌ی این‌ها با هم است که یک نوینسده را پیش می‌برد
Gelareh
کاملا زنانه داستانی که این روزها ارزش زیادی دارد روزمرگی های یک زن داستانی به دور از هر حاشیه و کلیشه ای که تنها اتفاق اکشنی که در آن می افتد حمله دسته ای ملخ به شهر است...خیلی ارام والبته پر از معنا که به چاپ سی و دوم رسیده و از نشر مرکز است
leila
یکی از بهترین کتابهایی بود که از نویسنده‌های ایرانی خوندم. نثر فوق العاده روان و گیرایی داره. خوندنش برای من واقعا آرامش بخش بود.
samira
the loveliest book i have ever read.i read it when i was 15
Samira
از بهترین کتاب‌هایی است که خوانده‌ام. ‍این کتاب ایده اصلی پایان‌نامه‌ام را به من داد. اینقدر طبیعی و ساده ‍پیش می‌رود که خودت را در مرکز اتفاقات می‌بینی. از محدود کتاب‌هایی است که نوشتار فمینیستی و زنانه دارد.
Javad Khodadadi
تعریف این کتاب را خیلی شنیده بودم. از نظر شخصیت پردازی و داستان نویسی خوب بود اما چیز خاصی برای من نداشت. ریتم کند و وقایع روزمره زندگی یک خانم بود که هیجانی به خواننده برای ادامه روند خواندن اون رو نمی داد.
Kiana
"I'll turn off the lights" is about an Armenian woman living in Abadan –a city near Persian gulf in Iran– with her husband and three children. In this book we read about the concerns of a woman in her thirties, trying to be the perfect housewife.

When I read the first few chapters, I was like "so what?" but then the story got so interesting I couldn't put the book down.
The plot was nice and detailed. I would've loved to know more about Emily and her family, but I also think the writer gave just e...more
esmaeel saber
این کتاب را من خیلی وقت پیش خوانده ام و نکته ای که در این رمان برایم خیلی جذاب بود روایت یک زندگی روزمره بود . روزمرگی حجم بزرگی از زندگی همه ما را اشغال کرده است و دقیقاٌ به همین دلیل خیلی کمتر از آن چیزی که باید به چشم می آید. وقی هم که میخواهیم تصویرش کنیم اغلب به ورطه احساساتی گری سقوط میکنیم وشفافیت آن را کدر میکنیم اما این مسئله در رمان خانم پیرزاد خیلی خوب از کار درآمده است
Saman Kashi
Aug 26, 2008 Saman Kashi added it
Shelves: novel
اين سخني كه عرض مي‌كنم ربطي به ارزش‌هاي ادبي و يا خوبي و بدي آثار خانم پيرزاد ندارد؛ مطلقاً. اتفاقاً ايشان جزو نويسندگان زن موفق چند سال اخير هستند. عرض بنده بسيار خصوصي‌ست: حوصله‌ي آثار استرليزه و پاستوريزه و فانتزي آثار ايشان را ندارم. به خلق و خويم نمي‌خورد. با اين كه چاپ اول كليه‌ي آثار ايشان را در كتابخانه‌ام دارم، اما هيچ‌گاه دنياي داستاني ايشان، براي من جذابيتي نداشت
Mahmoud mehrabi
خوندن اين كتاب برام لذت بخش بود. توصيف شخصيت ها، فضاسازي و بيان غير مستقيم احساس هاي راوي عالي بود. كلا رمان خوبي بود. با اين حال شخصيت كلاريس براي من بيشتر در حد همان راوي باقي ماند. بدون داشتن ويژگي هاي يك قهرمان
Elaheh Ramezani
ور مهربان ذهنم پرسید(تو چه می خواهی؟)جواب دادم می خواهم چند ساعت در روز تنها باشم,می خواهم با کسی از چیزهایی که دوست دارم حرف بزنم.ور ایرادگیرمچ گرفت.تنها باشی یا با کسی حرف بزنی؟

قسمتی ازفصل بیست و هشتم کتاب


Saina N
زويا پيرزاداحساسات عميق زنانه اي دارد و آن ها را در داستان هايش به خوبي نشان داده است.چراغ ها را من خاموش مي كنم را از 3 كتاب بيشتر دوست داشتم.سه كتاب خيلي زن پسند است.
Farbod
من معتقدم این کتاب به یکی از کلاسیک های ادبیات فارسی تبدیل می شه، اگر همین الانش نشده باشه
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 99 100 next »
 • سمفونی مردگان
 • Suvashun
 • همسایه‌ها
 • خداحافظ گاری کوپر
 • شازده احتجاب
 • (کلیدر (دوره‌ی 10جلدی
 • خاطره‌های پراکنده
 • همنوایی شبانه‌ی ارکستر چوبها
 • آتش بدون دود
 • نیمه‌ی غایب
 • ایمان بیاوریم به آغازِ فصلِ سرد
 • (مجموعه آثارِ احمد شاملو (دفترِ یکم: شعرها 1378-1323
 • میرا
 • چشمهایش
 • خرده جنایت‌های زناشوهری
 • هشت کتاب
 • پرنده‌ی من
 • جایی دیگر [Jāı̄ dı̄gar]
عادت می‌کنیم سه کتاب طعم گس خرمالو یک روز مانده به عید پاک مثل همه‌ی عصرها

Share This Book