Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “مدیر مدرسه” as Want to Read:
مدیر مدرسه
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Read Book* *Different edition

مدیر مدرسه

3.39  ·  Rating Details ·  4,688 Ratings  ·  155 Reviews
کتاب صوتی مدیر مدرسه رمانی کوتاه است از جلال آل احمد که داستان مردی را روایت می کنید که از معلمی خسته شده و به دنبال گوشهی دنجی برای استراحت و به دست آوردن پول بیشتر میگردد. او به شغل مدیری در مدرسهای دورافتاده رو میآورد اما نمیداند که دردسرهای این کار، چقدر زیاد است.


مدیر مدرسه، کتاب صاف و سادهای است. برای آشنایی با تکهای از تاریخ کشور و برای شنیدن شرح پریشانحالیهای مردی ا
...more
Paperback, 128 pages
Published by انتشارات فردوس (first published 1958)
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.
This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-30 of 3,000)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
peiman-mir5 rezakhani
دوستانِ گرانقدر، این داستان در موردِ آموزگاری است که از شغل آموزگاری خسته شده و با زیرمیزی و پارتی بازی مدیرِ مدرسه ای میشود که آن مدرسه در منطقه ای دورافتاده و بدون امکانات ساخته شده است
البته این مدیر تازه کار، تصور میکند که مدیریتِ مدرسه کارِ آسانیست... اما در طولِ داستان با مشکلاتِ دیگر آموزگارانِ مدرسه و مشکلاتِ بچه ها و مشکلاتِ خانواده ها و فقر و نداریِ بسیاری از دانش آموزان و البته نبودِ امکاناتِ مناسب در مدرسه، آشنا شده و دست به گریبان میشود و تازه میفهمد که مدیر بودن چه دردسرهایی دارد و
...more
Saeed Mohamadi
طنز کتاب خیلی عالی بود کلی خندیدم
وغم پشت این طنز هم خیل زیاد بود و کلی ناراحت شدم
این کتاب رو خیلی سال پیش خونده بودم اما هیچی ازش یادم نبود
آخر کتاب که رسیدم یه جمله تو ذهنم میومد که هیچ مملکتی یک شبه خراب نشده و یک شبه هم آباد نمیشه
فقط چه خوب بود اگه جلال آل احمد هایی هم امروز بودند که فارغ از تعصب و سیاست زدگی از روی دلسوزی درد ها رو میگفتند


خدا رحمتش کنه روحش شاد

Saeed.

Sara Kamjou
Sep 09, 2016 Sara Kamjou rated it liked it  ·  review of another edition
Shelves: رمان
سومین کتابی که از آلاحمد خوندم تقریبا من رو با نحوهی نگارشش آشنا کرده و دیگه میدونم سبک مورد علاقهی من نیست. با این حال این ربطی به خوب یا بد بودن نداره.
نوع نگارش سنگی بر گوری برام جالبتر بود ولی موضوع مدیر مدرسه خیلی پختهتر و ارزشمندتر بود. از نظر محتوایی کتاب مدیر مدرسه حرفهای زیادی برای گفتن داره. انتقادی که با کنایهای به نظام مدرسه، آموزش و پرورش و ادارات، میشه به کل سیستم جامعه بسطش داد.
با این حال گاهی برای من خستهکننده میشد. یکی از چیزایی که برای من تو یه کتاب مهمه، اسم داشتن شخصیتها و هوی
...more
Amin
Aug 26, 2016 Amin rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: fiction
" در هر خراب شده ای از گوشه های زندگی که افتاده باشی، کم کم چنان در ابتذال فرو می روی و چنان عادتت می شود که حتی نمی خواهی داد بزنی. "

این دومین کتابی بود که از آل احمد میخوندم و اگه با کتاب قبلی یه مقدار تفکراتم راجبش تغییر کرده بود، این بار کاملا عوض شد.

داستان کتاب خوب و روون بود. خیلی جاهاش برام قابل درک بود و فقط تاسف می خوردم اون مشکلاتی که سیستم آموزشی ما در زمان نگارش کتاب داشته، هنوز هم وجود داره. حالا یا دقیقا به همان شکل یا اینکه لباس مدرن پوشیده.

اما اگه بخوام بگم کدوم قسمت رو واقعا ت
...more
Mahsa
Dec 09, 2015 Mahsa rated it really liked it  ·  review of another edition
مدیر مدرسه رو دوست داشتم؛ خودِ مدیرِ مدرسه رو میگم...
از اون دست آدم هایی بود که توی ذهنشون مدام میگن «به من چه» و... آخرش با جون و دل، تمام و کمال کاری که فکر می کنن بهشون مربوط نیست رو انجام میدن، جوری انجام ش میدن که انگار وظیفه شونه. مدیرِ مدرسه از اون آدم هایی بود که برای فرار از مسئولیت های تدریس میرن مدیر میشن و مدام به خودشون میگن دیگه مسئولیتی ندارم و... یهو میبینی تا تهیه کفش و لباس برای دانش آموزای مدرسه جلو رفتن و همه کار می کنن تا دلشون آروم بگیره.

خیلی ساده و قشنگ با این کتاب ارتباط
...more
Ahmad Sharabiani
عنوان: مدير مدرسه ؛ نویسنده : جلال آل احمد؛
گویا نخستین بار در سال 1337 هجری خورشیدی از چاپ درآمد، دیدگاه خویش میگویم شاید بهترین اثر استاد آل احمد باشد، راوی داستان آموزگار دبستان بوده، و مدیر مدرسه شده، مینویسند: دبستان «شش کلاسه نوبنیاد»ی در «دو طبقه بود و نوساز بود و در دامنهٔ کوه تنها افتاده بود. و آفتاب رو بود. یک فرهنگ دوست خر پول، عمارتش را وسط زمین خودش ساخته بود و بیست و پنج ساله در اختیار فرهنگ گذاشته بود که مدرسه اش کنند و رفت و آمد بشود و جادهها کوبیده بشود و این قدر ازین بشودها بشو
...more
Shahla Pirasteh
Jan 09, 2010 Shahla Pirasteh rated it it was amazing  ·  review of another edition
مدیر مدرسه، تحسین شدهترین داستان بلند آل احمد است. «مدیر مدرسه» (1337) داستانی از پایان یافتن سالهای شور و شوق است. روشنفکری که پیشبینیهای آرمانیاش نادرست از کار درآمده و کودتا آخرین توان و امید را از او گرفته است، به دنبال گوشه دنجی میگردد. او از نسلی است که آل احمد دربارهاش مینویسد: «من همهاش در تعجب از اینم که چرا این نسل مؤخر ... هنوز امید خود را در نسل پیش بسته؟ و چرا نمیخواهد بفهمد که دیگر از ما کاری ساخته نیست؟ آخر ما همه نشان دادیم، ما همه خسته و کوفتهایم؛ ما همه ساخته و پرداختهایم. همه ...more
ژیار
Feb 08, 2016 ژیار rated it it was ok  ·  review of another edition
.اولین تجربم بود با جلال آل احمد. به نظرم کتاب خوبی بود زیاد بد نبود. دوستم دارم یه روزی بتونم سه تار و هم بعضی از سفرنامههاشو بخونم ...more
Mahdi Lotfabadi
کلاً قبل از اینکه این کتاب رو بخونم از کارهای جلال آلاحمد اونطور خوشم نمیومد و از کارهای سیمین دانشور بیشتر لذت میبردم و مدیر مدرسه نتونست نظرم رو دربارهی جلال عوض کنه. داستان با تمثیلهای خوبی شروع میشه و موقعیتها رو خیلی خوب بهت میفهمونه اما بعضی چیزهایی که تو داستان هست به نظرم تاریخ انقضای تاریخی داشتند و یه جورایی این رو نقطه ضعف میدونم. نقاط قوتی هم داشت و همین که یک روز برای خوندن کتاب که هر چند قطور هم نیست وقت صرف کردم نشان از کشش و لحنی بوده که تونستم باهاش ارتباط برقرار کنم.
فضای داستا
...more
Elham Ghafarzadeh
Dec 03, 2014 Elham Ghafarzadeh rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: novel
از یک طرف تسلط جلال آل احمد به ادبیات و نثر عامیانه و از طرفی شخصیت پردازی دقیق و دور از زیاده گوییش، مدیر مدرسه رو تبدیل به موفقترین داستان بلند او کرده. با اینکه از زمان نگارش این کتاب سالها میگذره ولی کاملا میشه وضعیت اون دوران رو تجسم کرد. در کل به نظرم داستانی بیپروا و روان از وضعیت فرهنگ، آموزش و پرورش و جامعه داره.
مدیر مدرسه دغدغه جامعه و فرهنگ دارد. تلاشهای زیادی در راستای ترویج فرهنگ و بالا بردن سطح زندگی تمامی دانش آموزان مدرسه نیز میکند. در این مسیر اگر چه به موفقیتهایی نیز نایل میشو
...more
رؤیا (Roya)
Mar 13, 2016 رؤیا (Roya) rated it did not like it  ·  review of another edition
Shelves: رمان
مدیر مدرسه داستان معلمی است که از درس داددن و سرو کله زدن با بچه ها خسته شده و می خواهد به عنوان مدیر مدرسه, به استراحت بپردازد. برای این کار با رشوه, مدیریت مدرسه ای دور افتاده را تصاحب می کند اما با دیدن اوضاع و مشکلات آن جا و نیز تبعیض هایی که در مورد بچه ها می بیند سرانجان استغفا می دهد.
اولین تجربه من با جلال آل احمد که متاسفانه خیلی برایم دلنشنین نبود. داستان نثری روان و طنز آلود داشت که برای سرگرمی میتواند جالب باشد ولی خود داستان و ماجراهایش دچار مشکلاتی بودند که خواننده را سردرگم میکرد.
...more
Arash Esmaeili
وای بر ملتِ نان به نرخِ روز خورِ امروزِ ایران که حتی مثلِ جلال آل احمدی مدیر مدرسه ای نمی نویسد.
علی
Apr 25, 2008 علی rated it it was ok  ·  review of another edition
Shelves: persian-novels

در مورد ال احمد و اثارش، اینجا را بخوانید؛
http://www.goodreads.com/author_blog_...
Iraneh Moradi
Jul 26, 2016 Iraneh Moradi rated it really liked it  ·  review of another edition
در هر خراب شده ای از گوشه های زندگی که افتاده باشی، کم کم چنان در ابتذال فرو میروی و چنان عادتت میشودکهحتی نمی خواهیداد بزنی.
....
وقتی از تمام مسائل و مشکلات یک مدرسه صحبت شد یه لحظه کودکی و نوجوانی خودم رو از دست رفته دیدم. مطمئنم که روحی که در این فضای گرفته ، مسموم ، بدون عشق و نازیبا رشد کنه حتما مشکلاتی خواهد داشت و کیه که انکار کنه که نوشته های این کتاب در مورد وزارت آموزش و پرورش صدق نمیکنه
و متاسفم برای از دست رفته های کودکیم
.....
شاعری گفت:
زمانی می آید که ...
دست ها فقط به کارهای خشن مشغو
...more
Farhad
Jun 14, 2008 Farhad rated it it was amazing  ·  review of another edition
تسلط جلال به نثر و زبان عاميانه به حدي است كه بدون اين كه به ابتذال بيفتد با زبان ساده مردم حرفهايش را به ان ها مي خوراند.كاربرد جناس و تضاد و ساير تكنيك هاي بلاغي نثرش را خواندني مي كند.جسارت او در بيان عقيده اش در لفافه اي از مثال ها اگر چه گاه با ضعف منطقي همراه بوده و به مغلطه مي انجامد باز ناديده گرفتني نيست
جلال تجربيات سالهاي مدرسه را مي نويسد ولي در پشت آن با طنز گزنده اش وضعيت اجتماعي را خطاب قرار داده و مسخره مي كمند.طعنه هاي او از متهم كردن خود به بچه بازي به دليل مدير شدن ،تا حضور ساو
...more
Amir Didehban
«مدیر مدرسه» از جمله کارهای آلاحمد است که بعد از کودتای 28 مرداد نوشته شد. این داستان «داستانی از پایان یافتن سالهای شور و شوق است. روشنفکری که پیشبینیهای آرمانیاش نادرست از کار درآمده و کودتا آخرین توان و امید را از او گرفته است، به دنبال گوشهی دنجی میگردد [...] حالا دیگر همه چیز برباد رفته و بیهودگی، عمدهترین مشغلهی ذهنی نسل مدیرگشته است: با تحکیم موقعیت سلطنت، دورهای جایگزین دورهای دیگر میشود.» (میرعابدینی؛ 1383: 308)
مدیر که در واقع خودِ آلاحمد بوده دارای شخصیتی روشنفکرانه است با دغدغههای این
...more
سید مرتضی میر
مدیر مدرسه بیشتر شبیه دست نوشته ها یا خاطره نگاری هایی است که یک مدیر مدرسه از خاطرات دوران مدرسه اش نوشته و چاپ کرده. تحسین شده ترین کار جلال آل احمد و تنها کتاب جلال که رضا امیرخانی در لیست صدتایی اش پیشنهادش داده.

یکی از حسن ها ی کتاب که در بین رمان های ایرانی کم دیده ام ،دغدغه فرهنگی است که نویسنده دارد. این خیلی مهم است.
به جرات می توانم بگویم از بین تمام رمان هایی ایرانی ای که خواندم دغدغه مند تر و فرهنگی تر .
انگار برای جلال مهم نبوده رمانی بنویسد با تمام ویژگی های رمان حرفه ای بلکه فقط می
...more
Roshana
Sep 02, 2016 Roshana rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: favorites, dr-s-recom
کتاب رو خیلی دوست داشتم. اولین کتابی بود که از جلال آل احمد میخواندم. قلمش بی نظیره . حرف ها و نمادها و پیامهاش تفکربرانگیزه و چون به زبان ساده گفته شده ارزشمندتره. از طنز پنهانی که در قلمش داشت لذت بردم و حتی بعضی جاها قاه قاه خندیدم ! و البته خنده ای از همان نوع " تلخ تر از گریه " . پیشنهاد میکنم بخونیدش .
فقط یه سوال : اون قسمتی که در کتاب دبیرستان برای ما آورده بودند درباره بالارفتن از مناره و دوچرخه سواری و این ها بود ولی من این قسمت را در کتاب نخوندم. اشتباه می کنم؟ کتاب حذفیات داشته ؟ کسی
...more
ablomof
Jan 11, 2016 ablomof rated it liked it  ·  review of another edition
Shelves: novel
آمدم بیرون و تا مدت ملاقات تمام بشود دَم در زندان قدم زدم و به زندانی فکر کردم که برای خودم ساخته بودم؛ یعنی آن خرپول فرهنگدوست ساخته بود و من به میل و رغبت، خودم را در آن زندانی کرده بودم. این یکی را به ضرب دَگَنَک اینجا آورده بودند؛ ناچار حق داشت خیالش راحت باشد. اما من به میل و رغبت رفته بودم و چه بکنم؟


با خود فکر میکنم که ما انسانها نیز زندانی برای خود میسازیم و به میل و رغبت، خود را در آن زندانی میکنیم؟ و حال به راستی چه بکنیم؟

فکرش را که میکردم، میدیدم در هر خرابشدهای از گوشههای زندگی که
...more
Elmira
Feb 12, 2007 Elmira rated it it was ok  ·  review of another edition
Shelves: novel, persian
It is a very easy writing, without any complexity. It does not even own any aspects of aesthetic. It is a simple mono-line story which is taking place in a revolutionary atmosphere, more like a good report!
Saman Kashi
جلال آلاحمد ( - ) یکی از نویسندگان خط دهنده و فعال ایرانی بود.
آل احمد در تهران به دنیا آمد. در سال به حزب توده پیوست و سه سال بعد در انشعابی جنجالی از آن کناره گرفت. نخستین مجموعه داستان خود به نام «دید و بازدید» را در همین دوران منتشر کرده بود. او که تاثیری گسترده بر جریان روشنفکری دوران خود داشت، به جز نوشتن داستان به نگارش مقالات اجتماعی، پژوهشهای مردم شناسی، سفرنامهها و ترجمههای متعددی نیز پرداخت

آثار

اورازان (
مدیر مدرسه (
غرب زدگی (
سنگی بر گوری (نوشتهٔ ، چاپ
نفرین زمین (
نون والقلم
در خدمت و خ
...more
Ali KN
Sep 24, 2016 Ali KN rated it it was amazing  ·  review of another edition
روایتی کوتاه از آدمی خسته! موجز و کوتاه .. دوست داشتنی ... که جلال خونمکرد :) ...more
Mohsen
Nov 18, 2015 Mohsen rated it liked it  ·  review of another edition
جایی از زبون آل احمد خوندم خیلی وقت پیش که این کتاب رو با "بیگانه"مقایسه کرده بود و جوری نقد کرده بود و ارجاع داده بود به این کتابکه امیدوارممن در اشتباه باشم و این توهمی بیش نبوده باشه
مدیر مدرسه ادم خوبی بود حرفی بس مزخرف کجای این ادم خوب بود و اصلا رو چه منطقی این ادم رو مدیر مدرسه گذاشتن اصلا دنیا دیده نیست و توی ذهنم بیش از 25,6 نداشت این ادم که دوست نداره جایی که هست باشه بنا به شرایط بسوی کاری میره که عاقبتش خیر یا شر;بعد از اینکه اونجا رفته خودشو فحش میده ادمی که از گریه یک مرد متعجب میشه
...more
Babak Habibi
Jul 03, 2014 Babak Habibi rated it really liked it  ·  review of another edition
اصلا دیدی راجب مدیر مدرسه و سیستم آموزشیهای قدیمی نداشتم ولی خیلی کمک کرد که با مدرسه و پرسونل و دغدغههای مرتبطش آشنا شم و جلال آلاحمدم که با ضمیمه طنز قاطیش کرده بود خیلی جالبش کرده بود و واقعا آخرش خیلی خوب تموم شد راضی بودم ...more
Elmira Shahan
فکر کردم به اینکه کاش هر کسی از کارش کتاب می نوشت. هم آدم از خوبی و بدی و جریان اون کار چیزی دستگیرش می شد هم در مواجهه با اون آدم دقیقا می فهمید با کی طرفه و شاید درک متقابل بینمون بیشتر می شد.
Amir
Jan 12, 2010 Amir rated it it was ok  ·  review of another edition
Shelves: short-story
کتاب معمولی بود. البته من نسخه ی موبایلیش رو خوندم. ولی چیز خاصی نداشت برام تا بخوام ازش لذت ببرم. هیچ وقت برام زندگی کارمندی جذابیت نداشته
Yashar
Oct 12, 2015 Yashar rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: novel
شسته رفته و خوب نوشته شده بود
Golnaz
Jul 01, 2016 Golnaz rated it really liked it  ·  review of another edition
چقدر خوبِ كه جلال آل احمد رو داريم، همين تك بودنش خوبِ
Sara Alaee
یکی از اون داستان های پر از خشم جلال آل احمد.
Mohammadjavad Abbasi
Aug 14, 2015 Mohammadjavad Abbasi rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: literature
نثر کتاب خیلی ساده و صریح بود از خوندش لذت بردم
.
در حین خوندن کتاب چند لحظه مکث میکردم و یاد خاطرات تو مدرسه میفتادم از صبحگاه های مدرسه، ناظر دبستانمون که دست به زن خوبی داشت و وقتی یه بار داداشمو زد حسابی قاطی کردم،یاد معلمای دبستانم افتادم،شیطنت هایی که بچه ها تو مدرسه میکردند و... بالاخره یادی از گذشته ها کردم

کتاب از طرفی بخشی از مشکل های جامعه که هنوزم گرفتارشیم را به تصویر میکشه مثل پارتی بازی ،فقر و نداری،تبعیض قائل بین بچه های پولدار و بی پول مدرسه ،فضای خفقان جامعه و...
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 99 100 next »
topics  posts  views  last activity   
شخصیت پردازی خوب مدیر مدرسه 3 26 Sep 06, 2015 12:48AM  
 • هبوط در کوير
 • آداب بی‌قراری
 • زمستان 62
 • چمدان
 • یکی بود و یكی نبود
 • عاشقیت در پاورقی
 • بامداد خمار
 • جزیره سرگردانی
 • آخر شاهنامه
 • غرش طوفان
 • امينه
 • سه کتاب
 • مهمان مامان
 • من تا صبح بیدارم
 • شیرین
 • اولدوز و کلاغ‌ها
 • من او
 • بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم
385118
جلال آل احمد در تهران به دنیا آمد. در به حزب توده پیوست و سه سال بعد در انشعابی جنجالی از آن کناره گرفت. نخستین مجموعه داستان خود به نام «دید و بازدید» را در همین دوران منتشر کرده بود. او که تاثیری گسترده بر جریان روشنفکری دوران خود داشت، به جز نوشتن داستان به نگارش مقالات اجتماعی، پژوهش های مردم شناسی، سفرنامه ها و ترجمه های متعددی نیز پرداخت. شاید مهم ترین ویژگی ادبی آل احمد نثر او بود. نثری فش ...more
More about جلال آل احمد (Jalal Al-e-Ahmad)...

Share This Book