Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “A'mak-ı Hayal” as Want to Read:
A'mak-ı Hayal
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

A'mak-ı Hayal

4.30  ·  Rating Details  ·  587 Ratings  ·  39 Reviews
"A'mâk-ı Hayâl, yeni harflerle ve sadeleştirilmiş olarak birçok kez basıldığı halde, ciddi bir değerlendirmeye neden konu olamamıştır? Bu sorunun yanıtı, yine yayınların kendisindedir. Bu yayınlar, ne yazık ki, eseri ciddi bir değerlendirme konusu kılabilecek bir titizlik ve özenden yoksundur. Sadeleştirme adına dili, metnin kavramsal yapısı altüst edilecek biçimde bilinçs ...more
207 pages
Published 2008 (first published 1908)
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.
This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-30 of 1,082)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Kayıp Rıhtım
Bir kitap düşünün. Tasavvuf edebiyatından sayılsa bile fantastik ögeler içersin, sizi hem eğlendirip hem düşündürsün. A’mak-ı Hayal böyle bir kitap işte.

Dindar ve çok iyi kalpli bir annenin eksiksiz özeniyle yetişen Raci’nin içinde, sökülmez bir din duygusu ve sarsılmaz bir ahlaki duyarlılık boy göstermiştir. Çoğu kişinin yaptığı gibi üniversite bitiminde kitaplarını bir kenara bırakmayarak okumaya, yeni şeyler öğrenmeye ve araştırmaya devam etmiştir. Ve böylece, hemen her şeyde bir fikir sahibi
...more
Isil
Sep 25, 2012 Isil rated it it was amazing  ·  review of another edition
http://okudumdanoldu.blogspot.be/2012...

Şimdi ben bu kitabı bitirdim ya.. Aslında doğrusu bu kitap hiç bitmez.. Nasıl tanımlamam gerektiğini bilemedim.. İnsanın hayatında sade ama çook önemli bir fener gibi bir şey! Hayata dikkat ettirecek, yolumuzu pırıl pırıl simli rengarenk yapacak bir kitap. Bütüün o yaşam koçları falan filan gerek yok bence. Bu kitabı okuyun. Öyle bir ruh hali ki, benim kelimelerle aktarmama imkan yok..

Nasıl bir kitap peki ondan bahsedeyim biraz. Şehbenderzade Filibeli Ahme
...more
EGe
Mar 04, 2015 EGe rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: best-of-the-best
Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine çok başarılı bir şekilde aktarılmış bir eser bu. Herkesin hayatının bir evresinde sormaya başladığı varoluşsal sorularla başlayan roman, birçok farklı kültürün felsefi ve dini bilginlerini (Buda, Dalai Lama vb.) de içine alarak vahdet-i vücut, bir olma, varlık ve hiçlik gibi kavramları açıklıyor. Bütün bunları bu anlatışa çok yakışan büyülü gerçekçilik üslubuyla yapıyor. Mutlaka okunması gerekenlerden!
http://egecita.com/amak-i-hayal/
Ezgi
Aug 29, 2014 Ezgi rated it liked it  ·  review of another edition
Shelves: yabancı
Ele alındığı gibi bitirilen kitap.

"Zira delileri incelemek, belki de, akıllı olduklarını iddia eden kimselerin yaptığı en akıllıca iştir."

"Ey vahdet! Sonsuz deniz! Dalgalanan sensin. Dalgaların çokluğu içinde görünen yine sensin. kendine bin, yüzbin çeşit isim vermişsen de, gökyüzü, felekler, bedendeki ruh yalnız sensin!"

Selim
Aug 21, 2016 Selim rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: 2016-okumaları
http://www.yazikovani.com/2016/08/21/...
------------------------------------------------------------
Tasavvuf ve Roman İlişkisi: A’mak-ı Hayal Üzerinden Vahdet-i Vücud Okuması

Erenlerin çoktur yolu,
Cümlesine dedik beli.
Gören bizi sanır deli,
Usludan yeğdir delimiz…

Daha önce, ”Tasavvufa Giriş” mahiyetinde bir kitap tanıtım yazısı yazmış, tasavvufla ilgili kavramların (seyru sulük, vahdet-i vücud vb.) bu kitapta örneklerle akılda kalıcı şekilde açıklandığını belirtmiştim. Bu yazıya başlamadan, önce
...more
Mustafa Şahin
Hayalin derinliklerinde tasavvufi bir eser, muhteşem bir kitap. İkiyüzlülüğü sevginin, sevgiyi öfkenin, öfkeyi hikmetin, hikmeti nefs-i emmarenin ve hepsini aşkın yendiği bir hayaller bütünü. Defalarca kez okunmaması için hiçbir sebep göremiyorum.
Fatma
Mar 20, 2012 Fatma rated it it was amazing  ·  review of another edition
Aynalı babayla kahve içme isteği doğurtan kitap.. Kahve tutkusunu körükleyen Aynalı Babalar yaşamlarımızdan hiç ayrılmasalar, uzaklara gitmeseler keşke..
Cemressa
"Manisa tımarhanesindeki çilemi doldurmuş ve annemin dilekçesiyle hastaneden taburcu edilmiştim. Çıkış belgemde“Yaptığı şeylerden ve düşündüğü şeyleri söylemesinden mes’ul değildir”yazıyordu.

Ben“her dilediğini sualsiz yapacak ve yaptığından asla sual olunmayacak”bir belgeye ulaşmıştım. Buna delilik mi, velîlilik mi denilir? Siz karar verin."
Delilerin veli, velilerin deli yerinde sayıldığı zamanımızda kendi kendime bir kez daha düşündüm: Bu kadar kıssanın yazıldığı dünyada bir hisse niçin çıkarıl
...more
Ali Çamur
Jul 09, 2012 Ali Çamur rated it it was amazing  ·  review of another edition
9 Temmuz 2012 & 'Yeni başlayanlar için tasavvuf' kıvamında, sürekleyici hikayelerin olduğu değerli bir kitap. Bir kere okunulması yetmez. Her hikayenin üzerinde uzun uzun düşünülmesi gerekiliyor. Hayatın belirli dönemlerinde tekrar tekrar okunmalı.

'elif mi noktadan nokta mı eliften çıktı?'
Leyla
Feb 12, 2016 Leyla rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: favorites
Ömrüm boyunca belli aralıklarla okuyup duracağım nadir kitaplardan biri. ...more
Tuğrul
Tasavvuf göndermelerinden bazıları derinlikli, diğerleri basit. Uzay yolculuğu kısımları zamanının bile gerisinde kalmış, komik. Dini/felsefi kitapların bilmin alanında daha dikkatli gezinmeleri gerek.
Ret
Nov 11, 2012 Ret rated it really liked it  ·  review of another edition
Raci okumuş, bir çok spiritüel yaklaşımı denemiş, aynı zamanda pozitif bilimleri de çalışmış ama içinde ruhani bir boşluk hisseden bir gençtir. Allah'ın varlığı, yokluğu, inançlar ve varoluşla ilgili bir çok noktada şüphe duymaktadır. Sorularına cevaplar ararken Aynalı Dede adlı meczup görünüşlü fakat aslında aydınlanmış (ermiş) olan bir kişiyle tanışır. Onunla sohbet ederken rüyaya dalar. Bu rüyalar belli aşamalar şeklinde bir sırayla gitmektedir. Dünyevi zevklerin peşinden gitmenin (tutkuların ...more
Emre Gürsoy
Nov 05, 2015 Emre Gürsoy rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: philosophy
Ben, Sule Yayinlari'ndan Esra Keskinkilic cevirisiyle okudum. Oldukca basariliydi. Insan, yuzunu arada dogu'ya da donmeli diyor ve kendi mirasimizin (kulturumuzun) diliyle mistisizm ile tanismak istiyorsan, tavsiye ederim. Keyifli okumalar.
M.Y.
Jun 12, 2016 M.Y. rated it really liked it  ·  review of another edition
A'mak-ı Hayal yani Hayalin Derinlikleri... Gerçekten hayal gibi bir kitaptı. Kitabı okumaya başladığınızda hayatınızın amacı ile ilgili bir arayış içindeyseniz kendinizi Raci’ye yakın hissedebilirsiniz. Raci de bu arayış sayesinde Aynalı Baba ile karşılaşıyor ve 9 gün boyunca hayalin derinliklerinde değişik diyarlara gidiyor. Bu 9 günlük seyahatin her bir günü aslında detaylandırılarak ayrı ayrı kitap olarak bile sunulabilir. Kitabı okurken biraz araştırma yapmanızda fayda var. Çünkü içinde budi ...more
Hilâl
Aug 16, 2016 Hilâl rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: books
Çok da kalın bir kitap değil ama tasavvuf eseri olması münasebetiyle biraz sindirerek okumak ihtiyacı hissettim. Gerçekten güzeldi. Genelde tasavvuf eserlerinde kurgular görmeyiz, bu yüzden işin başından itibaren farklı bir yerde. İnsanları tasavvuf okumaya itecek bir yönü var. Bence kaçırmayınız, yani nasıl diyeyim, kurguyu amaç olarak değil, araç olarak kullandığına dikkat edebilecekseniz. Çünkü salt bir kurgu okumak amacıyla zevk alamayabilirsiniz. Bir şeyleralmayı düşünmek gerek diye düşünüy ...more
Özge İnci
hayal aleminde, kim bilir belki de asıl gerçek alemde büyülü bir gezintiye çıkmak gibiydi Amak-ı Hayal'i okumak. mutlak surette tekrar okunacak.
Ganimarepublic
Nov 03, 2014 Ganimarepublic rated it it was amazing  ·  review of another edition
Ne mi düşünüyorum? Bu kitabı okumam neden 40 yılımı aldı diye düşünüyorum. Ayaushka deneyimi bundan fazla olamaz gibi geliyor, göreceğiz...
Fatih Talu
May 26, 2013 Fatih Talu rated it really liked it  ·  review of another edition
Cemil Meriç'in ifadesiyle dilimizde yazılan ilk felsefi roman Amak-ı Hayal (hayalin derinlikleri)... Okunmalı...
Ra
Jul 16, 2012 Ra rated it really liked it  ·  review of another edition
okunması gerekiyor. notu, beğenisi önemli değil.
idon'tcareizm
Seni Başgan yaptırmayacağız Mevlana.
Alican Buyukcakir
Jun 21, 2016 Alican Buyukcakir rated it really liked it  ·  review of another edition
Tasavvuf hakkında piyasada dolanmış/halen dolanmakta olan Aşk, Aşkın Gözyaşları gibi Mevlana merkezli soft kitaplar yerine bunu okuyalım arkadaşlar.

Özellikle hayallerdeki sembolik kahramanlar ve anlatıları ile Raci'nin akıl hastanesindeki diğer insanlarla girdiği diyaloglar gerçekten başarılıydı. Ayrıca, yazarın ne kadar ciddi bir şair yönü olduğu da kitapta aralara sıkıştırılmış dörtlüklerden anlaşılıyor.

Son olarak, 1914'te ölmüş bir yazarın dilinin bu denli okunabilir olması da şaşırtıcı.

Nülifer Akdemir
İncecik, şairane, felsefe vetasavvuf öğelerini bir arada ele alan bir kitap A'mak-ı Hayal. Raci'nin Aynalı Baba ile sohbetleri ve onunla kahvesini yudumlarken neyin eşliğinde hayaller alemine yaptığı yolculuklara bayıldım. KAh anka kuşunun sırtında evrende yolculuklara çıktı, kah felsefecilerle takıldı, kah Buda ile sohbet etti. Sonuç olarak mutlaka okunması gereken bir kitap diyorum.
http://kozmokitap.blogspot.com.tr/201...
Murat
Nov 20, 2014 Murat rated it it was amazing  ·  review of another edition
adı gibi hayal dünyasının derinliklerine seyahat etmek için ideal bir kitap.tasavvufi görüşler,o su gibi akıcı dil,verdiği mesajlar tekrar tekrar okunası şah eser (Filibeli Ahmed Hilmi'nin diğer eserlerini okumak için sabirsazlaniyorum.)
Şule yayınlarının çevirisi de çok başarılı olmuş söylemeden geçmemek lazım.
Melekser Bayraktar
1865 yılında doğmuş olan yazar 1914 yılında ölmüş.Şu anda beni ölümle yaşam arasındaki o ince çizgiye getirdi bu kitap.Şimdiye dek neden okumadım dedim kendime? En önemlisi de gerçekten bilmediğimi ve hiçliğimi hissettim.Allah rahmet eylesin .Teşekkürler Filibeli Ahmet Hilmi.
Kevkebus-Subh
Jan 27, 2016 Kevkebus-Subh rated it it was amazing  ·  review of another edition
Yakınlarınıza hediye edebileceğiniz ve her kütüphanede bulunması gereken bir kitap. Tasavvufidir. Her okumada yeni bir yönü ortaya çıkar. Ağır ağır bölüm bölüm üzerine düşünerek okumak daha fazla fayda sağlar.
Mert
Apr 10, 2016 Mert rated it it was amazing  ·  review of another edition
Amak-ı hayal'den tefekkür/tezekkür ufuklarına yol açan, zihinlere soru sormayı öğreten bir kitap.
Hepimize bir 'Aynalı' gerek sanırım, bakıp da kendimizi görebileceğimiz.
Fatmanur
Sep 22, 2015 Fatmanur rated it really liked it  ·  review of another edition
zaman zaman yetersiz kaldığı yerler yok değil lakin göz ardı edilebilir. başarılı okunası..
H.Huseyin
Nov 29, 2015 H.Huseyin rated it really liked it  ·  review of another edition
tekrar tekrar okunması ve tefekkür edilmesi gereken bir kitap.
Tantunicemilbey
Jul 27, 2015 Tantunicemilbey rated it it was amazing  ·  review of another edition
Zamanının çok ötesinde bir eser... Anlatılan hikayeleri daha derinlikli ve ayrıntıları ile işleme imkanı var iken bu derinliği Tasavvuf temalı şiirler ile sağlıyor; bu da güzel bir yöntem...
Annesi ve babası olan bir karıncanın kariyer kaygısının, Sabah sabah bir böcek olarak uyanan G. Samsa'dan ne farkı ola ki? diye düşünmeden edemedim.

Sanki eser bir taslak metin gibi... Üzerine bugün çalışılsa neler çıkar neler... Yazandan ve yazdırandan Allah razı olsun.
Hatice GH
Feb 22, 2015 Hatice GH rated it it was amazing  ·  review of another edition
Greate book ! Everyone should read this book !!!
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 36 37 next »
topics  posts  views  last activity   
Turkish Reading C...: Amak-ı Hayal ile ilgili tartışma 1 38 Dec 22, 2013 11:17PM  
Muhtevası Hakkında 1 18 Sep 25, 2012 05:38AM  
 • Hüsn ü Aşk
 • Bir Adam Yaratmak
 • Semaver
 • Esir Şehrin İnsanları (Esir Şehir Üçlemesi, #1)
 • Kağnı, Ses, Esirler
 • Amat
 • Yalnızlıklar
 • Coşkuyla Ölmek
 • Beş Şehir
 • Bu Ülke
 • Bir Düğün Gecesi
 • İki Darbe Arasında
 • İsimle Ateş Arasında
 • Gidiyorum Bu
 • Korkuyu Beklerken
 • Kendi Gök Kubbemiz
 • Memleket Hikâyeleri
6151019
Ahmed Hilmi veya daha çok bilinen ismiyle Şehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi (1865-17 Ekim 1914) tanınmış Türk mutasavvıf ve düşünürü. Vahdet-i Vücud inancının sadık takipçilerinden olan Ahmed Hilmi, çağdaşı maddeci düşünürleri yoğun biçimde tenkit etmiş, anti-maddeci eserler kaleme almıştır.

Filibe doğumlu olan Ahmed Hilmi bu nedenle Filibeli Ahmed Hilmi olarak anılmıştır. Babasının görevi(şehbend
...more
More about Filibeli Ahmed Hilmi...

Share This Book“istersen konuşalım.Lakin söxden ne çıkar.Şimdiye kadar,kim bilir kaç hayvan yükü itap okudun?Ne anladın?Hiç değil mi?İnsanlaın bilgisi nedir?Bencilliklerimiz ve zevklerimiz ihtiyaç olan sanatlara ait olan şeylerden ibarettir.Peki ama hak ve hakikate dair ne biliyorlar?Hiç!Akli denklem ile hakkı tarif etmek mümkündür.Fakat bilmek,anlamak mümkün mü?Ne konuşalım?Harflerden meydana gelen dizi ile hikmetin esrarı bilinir mi?” 2 likes
More quotes…