Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Korkuyu Beklerken” as Want to Read:
Korkuyu Beklerken
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Korkuyu Beklerken

4.41 of 5 stars 4.41  ·  rating details  ·  2,193 ratings  ·  54 reviews
Oğuz Atay'ın hikayeleri, gündelik hayatı kavrayış derinliği, anlatım zenginliği ve okuru alıp götürmedeki enerjileri bakımından romanlarından geri kalmaz. Kitaba adını veren hikayenin korkuyu beklerken kendini evine hapseden kahramanı, Atay'ın edebiyat güzergahındaki farklılığının en büyük kanıtlarından. Yazarın bu kitaptaki ilk hikayeyle varettiği "Beyaz Mantolu Adam" da ...more
Paperback, 202 pages
Published 1984 by İletişim Yayınları (first published 1973)
more details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Korkuyu Beklerken, please sign up.

Be the first to ask a question about Korkuyu Beklerken

Community Reviews

(showing 1-30 of 3,000)
filter  |  sort: default (?)  |  rating details
Damla
May 24, 2012 Damla rated it 5 of 5 stars
Shelves: 2012
Oguz Atay ve muhtesem birkac oykusu... O kadar karamsar bir kitapti ki Korkuyu Beklerken, ben de her hikayeyi gunlere yayarak, uzerinde dusunerek okumayi denedim. Eger boyle yapmasaydim, korkarim ki, ben de "beyaz mantolu adam" olurdum, denizde arardim ozgurlugumu ve gozden kaybolarak yasardim yalnizliğimi. Ya da "babama mektup" yazardim, pismanliklarimi doldururdum murekkep yerine.


Kitaptan alintilar yapmam gerekirse:

-'Gene de sonunda sana butunuyle benzemekten korkuyorum babacigim: Yani ben de
...more
Patates Soyacağı
"Hem iyi şeyler birden olur, bu kadar bekletmez insanı."
Mustafa Şahin
Topluma yabancı bir adamla başlayıp unutulmuş bir sevgiliye dönüyoruz. Ardından korkuyu bekliyoruz ve göndermeyeceğimiz bir mektup yazıyoruz. İsyankar sevdamıza ne evet ne hayır bir cevap alınca (!) önce devleti, sonra da babamızı eleştiriyoruz. Ve en nihayetinde Oğuz Atay'la baş başa kalıyoruz. Buradayız diyoruz sevgili yazar, hep buradayız.
Mete Koçak
Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba ?
Pablo Prefix
En çok 'Unutulan' isimli hikayeyi beğendim, sonra 'Ne evet ne hayır', yok yok 'Beyaz mantolu adam', 'Korkuyu beklerken', 'Bir mektup' da oldukça güzeldi. Net'te kitap ile ilgili aramalar yaptığımda çoğu hikayenin profesyonel olarak yorumlanıp, incelendiğini gördüm. Örneğin bu güzel hikayelerden sonuncusu olan 'Babama Mektup' şu linkte (http://acikradyo.com.tr/default.aspx?...) Psikanalitik Bir Yaklaşım'la incelenmiş.

“İstiyorum ki evde annem gibi biri olsun ve ben de mutfağa giderek ‘Burada gene
...more
Onur
Kitabın "Demiryolu Hikayecileri - Bir Rüya" isimli son hikayesi yazarın kaygılarını dile getirdiği bir hikaye olmuş, klasik bir biçimde "başkasının hayatıyla." Sadece yazmak, yazmak, yazmak uğruna belki de güncellikten bile kopmak, anlaşılamamak, bütün korkuları ve kaygıları yer almış bu hikayede, son cümle ise buna tasdiği vurur gibi.

"Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin?" Biz de burdayız sevgili Oğuz Atay, geç de olsa.

Ali Ünal
Demiryolu Hikâyecileri bu kitapta en sevdiğim öyküdür. Çok tuhaf bir atmosferi, müthiş gerginlikle ve duyguyla donatabilmiş olmasına bin saygı duyarım. Atay'ım.
Ali Çamur
4 haziran 12 & En çok bilinen ama bence en başarısız hikayesi 'beyaz mantolu adam'. Diğer hikayelerinin hepsi yeni, derin, içten dünyalar sunuyor. Özellikle 'Korkuyu Beklerken' adlı hikayeden sonra bir süre içime kıvrıldım.

Oğuz Atay'ın, Korkuyu Beklerken adlı hikaye kitabındaki tüm hikayelerinin altına oyulmuş bir 'bizleşmeye' çalışan ama bu çabanın nafileliği ile yüzleşip, bizleşme serüveninden benleşmeyi kabul etme hallerine geri varan karakterler mevcut. Bu mevcudiyet sonucunda geriye Don
...more
M.
This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here.
Muzaffer Bayraktar

Korkuyu Beklerken'de,Oğuz Atay çok zor bir şey başarmış. Kafası karmakarışık,binlerce bilgiyle dolu bir insanın rasgele düşüncelerini üretirken anlatmış. Bu ruh haline çok iyi hakim olmanın zorluğu bir yanda, bir karakteri bu ruh haline göre saçmalatabilmek diğer yanda. Büyük yazar olmak kolay değil. Olunca da Oğuz Atay oluyor adı.

Sonra Tahta At var. Gezi Parkı direnişinin absürd bir hikayesini yazmaya kalksaydı Oğuz Atay bu hikaye Tahta At olurdu.

Beyaz Mantolu Adam çok başarılı bir başarısızın
...more
Konserve Ruhlar
Korkuyu Beklerken ve Demiryolu Hikayecileri hayatımda okuduğum en iyi öykülerden. Özellikle Korkuyu Beklerken'i okurken tanıdık endişeler ve korkular su yüzüne çıkıyor. Kitapta sadece bir öyküyü okuyamadım. Tahta At. Ne kadar zorlasam da olmadı. Belki ben içine giremedim öykünün bilmiyorum. Babama Mektup ve Bir mektup da çok güzel öyküler. Gönderilmeyen mektuplarda yazılan itiraflar ve iç konuşmalar çarpıcı. Her hikaye şaşırtıcı derecede toplumun ruhunu bireyler ve iç konuşmaları ya da yazmaları ...more
Laila
Mar 18, 2013 Laila rated it 3 of 5 stars
Shelves: novel
Golgesinden bile korktugu halde yalnizim diye feryad eden insanlarin hikayeleri. Satir aralarinda bir sure sonra kendi yarattigi korkularin uzerine gideyim derken cekindigimiz halde onlari kaniksayan insanlarin gercegini buldum... kitaba farkli bir isim vermem gerekse "Ubor Metenga" koyardim sanirim. :)

Oguz Atay tarzini ve kitaplarindaki hikayeleri cok seviyorum ama ust uste ayni turu okuyunca bir sure sonra boguluyor insan. Bu tip kitaplar okunacaksa kesinlikle belli bir kitap listesinde ard ar
...more
Ömürden Cengiz
Öykülerin hepsi vurucu, Babama Mektup çok etkileyici
Yorthy
Hani şu sizin için yazılmış satırları bulma olayı var ya işte bu kitapta o şansı yakaladım ben.Uzun zaman Oğuz Atay'ı sevmeyeceğimi neden düşündüm acaba. Tam da favorim olacak türden bir yazarmış meğer.
Her bir hikayeye ayrı ayrı bağlandım diyebilirim, siz de olaylardan çok duyguların anlatılmasıyla ilgileniyorsanız hiç durmayın okuyun derim..
Sinem
1. Zihnimi açtı bu kitap.

2. Tüm öykülerdeki ana karakter sanki aynı kişiymiş de, o kişiye birbirine paralel hayatlar çizilmiş gibi.

3. Ne evet ne hayır'da tutunamayanlara dair bir cümlecik bir eleştiri okudum, hoşuma gitti.

4. İlginç ama Oğuz Atay sayesinde çevremdeki insanların birtakım davranışları daha anlaşılır oldu benim için.
Ceyhun
Sağlam öyküler. Özellikle Beyaz Mantolu Adam ise olağanüstü.

Bi bakıma olağanüstü, sıradan değil manasında.

Kimileri marjinal maliyetin nirvanası olarak Oğuz Atay'ı eleştirmeye yanaşsalarda,

olmuyor, olamıyor, görebiliyoruz ayıptır söylemesi.

'İskandinav sanılan denize doğru yürümeye başlamıştı. Ve bu onun tahayyülüydü.'
YUSUF Ç
psikoji öykücülükte bu kitapla birlikte başarı kazanmış diyebiliriz oğuz atay için.Ama aynı konuyu (ağır psikoloji) farklı başlıklarla aynı kitapta toplanmış olması okuyucuyu sürüklemekten çok yavaşlatmaktadır.Teknik ve içerik,konu olarak başarılıdır.
Tankut Yıldız
"Öyküler genel kapsamda, "küçük tutunamayanlar" olarak da nitelendirilebilir; döneminin Türk aydının acılarını, mutsuzluklarını ve umutsuzluklarını psikolojik eksende ele alan yazar, toplum ve birey çelişkisini, bireyin ağzından ancak toplumun bakış açısıyla, ustaca gizlenmiş bir ironiyi kullanarak anlatıyor. Hemen her karakterde zaman zaman Tutunamayanlar'ın baş karakterleri Turgut ve Selim'i görür gibi oluyoruz: Toplumla uyuşamamış, dolayısıyla kendi elleriyle kendilerini dışlamış karakterleri ...more
Elif Ender
sözle ifade edemeyeceğim hisleri yaşadım okurken. bunu bile bile birkaç şey soylemeden geçemeyeceğim haddim olmadan. Beyaz mantolu adam. beyaz mantolu adam. ah, simdi hislerimi anlatmak için hangi sıfatı kullansam kendimden iğreneceğim, en iyisi bana neler yaptığından bahsedeyim. sanki beyaz mantolu adamı ben denize soktum. o canlı manken yapılmak istendiğinde kıyafetlerini ben cekistirdim ve o hicbir sey yapmadan durdu. tüm bunların suçlusu benim. kendimden igrendim. neden böyle geldi, bir öykü ...more
Kubra Ozturk
"beyaz mantolu adam" öyküsü ile daha ilk dakikadan ilmik sökmeye başlar.
bardamu
oğuzcum atay sen yazmasaydın çok eksik hissedecektim sanırım
Diğdem
okurken "işte,aynı ben!" diyebildiğim nadir kitaplardan en iyisi.
Emel
Unutulan adlı hikaye favorimdi.
Sultan Altun
Saygılar
selcuk
Oğuz Atay'ın Korkuyu Beklerken öyküsünü okudum, çok beğendim. Neden bu kadar geç kaldığımın bir yanıtı yoktu. "İyi şeyler birdenbire olur; bu kadar bekletmez insanı." Belki de geç kaldığım söylenemezdi. Anlayacak ve sevecek yaşa gelmeyi beklemiştim farkında olmadan. "Bir koşuşma, durmadan bir şeylerle uğraşma... Neden koşuyorduk, acelemiz neydi."
Karakterin iç konuşmaları öylesine gürültülüydü ki; çevresindeki sesleri duyamaz olmuştu. Düzene koyamadığı hayatının acısını, başkalarından çıkarmaya ç
...more
İlhami Hınıslıoğlu
Atay,edebiyatımıza oldukça derin sancılar kattı ve aslında bu sancıları en çok da kendisi yaşadı ve şimdi bizler sadece onun ardından Türkiyeden bir Oğuz Atay geçti diyebiliyoruz. Beyaz Mantolu adam hikayesi aslında onun önceki romanlarında bulunan protogonistlerin özeti niteliğini taşır. Edebiyat lisans tezimi de bu kitap üzerinden yaptım.Herkes değil de Atay'ı anlamak isteyen herkes okumalı elbet.
Gürcan Öztürk
Duygusal,aykırı,toplumcu ancak bireyselliği iliklerine dek yaşatan bir yazar Oğuz Atay. Nitekim Korkuyu Beklerken'de kendine yer bulan hikayelerin bir kısmında bireysellik bir kısmımında ise toplumsallık ağır basıyor. Kendisini babasıyla bir tutan ve duygularını ona ancak öldükten sonra açabilen bir karakterden. Tren istasyonunda hikaye yazıp bunları satarak yaşamaya çalışan bir karaktere ustalıkla sıçratabiliyor sizi.Aslında tüm hikayeler karakter hikayesidir de denebilir bu boyuttan bakıldığın ...more
Elif
Oct 09, 2014 Elif added it
Bir Selim'in, bir Hikmet'in cebindeki delikten dünyaya bakıyormuş gibi hissettiriyor. Belki de bu yüzden her şey daha karanlık. Şayet Atay okumaya başlamadıysanız bu kitabı sona bırakmamanızı öneririm, diğer eserlerinden sonra okuyunca insan fazla beklentiye girebiliyor.
yerazness
İlk kez Oğuz Atay okudum.Sekiz öyküden oluşan bu kitapta kimi öykülerde çok fena kendimi bulmuşken kimi öyküler çok zor ilerdi.Favorim: kitaba da adını veren "Korkuyu Beklerken" oldu."Beyaz Mantolu Adam" ise çok farklı bir bakış açısıyla sunulan bir öyküydü."Tahta At" ise tüm çabalarıma rağmen sonunu getiremediğim bir öykü oldu.Yine de Atay ile tanıştığıma memnun oldum.
Erhan Kaçar
Oğuz Atay'ın her bir kitabı üzerine yüzlerce sayfa yazabilir insan.
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 99 100 next »
topics  posts  views  last activity   
Turkish Reading C...: Korkuyu Beklerken ile ilgili tartışma 3 51 Feb 02, 2013 11:15AM  
 • Aylak Adam
 • Gölgesizler
 • Alemdağ'da Var Bir Yılan
 • Bizim Büyük Çaresizliğimiz
 • Tol
 • İçimizdeki Şeytan
 • Bütün Şiirleri
 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü
 • Sevda Sözleri
 • Cehennem Çiçeği (Alper Kamu, #2)
 • Büyük Saat (Bütün Şiirleri)
 • Amat
 • Erken Kaybedenler
 • Çocukluğun Soğuk Geceleri
139434
Oğuz Atay (1934–1977) was a pioneer of the modern novel in Turkey. His first novel, Tutunamayanlar (The Disconnected), appeared 1971-72. Never reprinted in his lifetime and controversial among critics, it has become a best-seller since a new edition came out in 1984. It has been described as “probably the most eminent novel of twentieth-century Turkish literature”: this reference is due to a UNESC ...more
More about Oğuz Atay...

Share This Book

“İyi şeyler birdenbire olur; bu kadar bekletmez insanı. Sürüncemede kalan heyecanlardan ancak kötü şeyler çıkar. Ya da hiçbir şey çıkmaz.” 125 likes
“Beni anlamıyorlardı. Zarar yok. Zaten beni, daha kimler anlamadı.” 22 likes
More quotes…