Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Kürk Mantolu Madonna” as Want to Read:
Kürk Mantolu Madonna
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating

Kürk Mantolu Madonna

4.55 of 5 stars 4.55  ·  rating details  ·  10,106 ratings  ·  425 reviews
"Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor; rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum 'Kürk Mantolu Madonna'yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum."

Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. K
...more
Paperback, 160 pages
Published February 1998 by Yapı Kredi Yayınları (first published 1943)
more details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Kürk Mantolu Madonna, please sign up.

Be the first to ask a question about Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna by Sabahattin AliTutunamayanlar by Oğuz AtayAylak Adam by Yusuf AtılganPuslu Kıtalar Atlası by İhsan Oktay AnarSaatleri Ayarlama Enstitüsü by Ahmet Hamdi Tanpınar
Best Turkish Literature
1st out of 433 books — 497 voters
Tutunamayanlar by Oğuz AtayKürk Mantolu Madonna by Sabahattin AliSaatleri Ayarlama Enstitüsü by Ahmet Hamdi TanpınarYaşamın Ucuna Yolculuk by Tezer ÖzlüAnayurt Oteli by Yusuf Atılgan
En İyi Türkçe Klasikler
2nd out of 32 books — 29 voters


More lists with this book...

Community Reviews

(showing 1-30 of 3,000)
filter  |  sort: default (?)  |  rating details
Serkan
'Büyük konuşmayacaksın' derdi babam, haklıymış. Kitabın bu kadar yüksek bir puan almasını garipsemiş, madem bu kadar güzel bir kitap, neden diğer dillere tercüme edilip bir Dünya klasiği haline gelmemiş diye eleştirmiştim.

Ve Sabahattin Ali dün gece bana bütün bu lafları bir güzel yedirtti, hatta üzerine su bile içirdi.

Bu kadar içten, beni bu kadar derinden etkileyen, kendimle bu kadar özdeşleştirdiğim, içimi tatlı tatlı sıkan, gözlerimi dolduran, sayfaları hızlıca çevirip boğazımdaki düğümü bir
...more
Fahad
مادونا صاحبة معطف الفرو

منذ صدورها قبل ما يزيد على السبعين عاما – 1943 م -، لم تخرج رواية مادونا من قائمة أكثر الكتب مبيعاً في تركيا، وهذا يجعلها أحد الكلاسيكيات التركية المهمة والتي ترجمت أخيراً إلى اللغة العربية، ترجمة ممتازة رغم أنها الأولى للأستاذ جهاد الأماسي.

ولد صباح الدين علي في أواخر أيام الإمبراطورية العثمانية، في مدينة (أردينو) والتي صارت الآن داخل حدود بلغاريا، درس في إسطنبول، ثم ابتعث لألمانيا لسنتين – ومن تجربته وحياته هناك استقى روايته هذه -، عاد بعد ذلك ليعلم الألمانية في آيدن وق
...more
Sinem
Kendi adıma -bazı türk yazarlarda ne cevher varmış- şeklinde düşündüren,betimlemeleri güzel olan,karakterin hüznünü hissettiğiniz,raif efendi artık bişey yap böyle ezik durma şeklinde hırslandığınız,sonunda şoke olduğunuz,bi' kaç kere daha okuyabileceğiniz bir kitap.

Ayrıca acaba Raif efendi, Sabahattin Ali olabilir mi diye düşünmedim değil :)
Anas Al-omari
إن المميز في هذه الرواية ليس سنة كتابتها فقط، بل ما يعنيه ذلك. فأن تحمل رواية كتبت قبل سبعين سنة كل تلك الأفكار التي سبقت عصرها لهو أمر مدهش حقاً. البساطة في الألفاظ كانت مختلفة، فلقد استطاع الكاتب أن يعبر كل تلك المساحات من التساؤلات البشرية و الوجودية بلغة لا يشوبها كثير من التعقيد. و هذه الألفاظ لم تعبر فقط تلك التساؤلات بل قامت باجتثاثها لتعيد تشكيل رؤيتنا لها. المؤلف - صباح الدين علي - لم يتوقف عند ذلك. فبالحوارات الغارقة في العمق و التي كانت تملأ الرواية استطاع أن ينظر و بطريقة جديدة للنفس ...more
سلطان
النهايات العظيمة/غير المتوقعة/الصادمة، تلعب دوراً كبيراً في نجاح العمل الروائي، وهو الأمر الذي توفر بقوة في هذه الرواية.
وجدت في الرواية فلسفة مختلفة عن كل ما قرأته سابقاً حول طبيعة العلاقة بين الرجل والمرأة، وجاءت هذه الفلسفة البسيطة والعميقة في الوقت نفسه على لسان بطلة الرواية. عندما صارحت البطل عن العلاقة بين الرجل والمراة بشكل عام، كيف تنظر إليها وكيف تريدها هي.
هذه رواية تستحق القراءة، وشكراً لدار أثر على نشر ترجمتها التي جاءت موفقة إلى حد بعيد.
Mehlika
sigara içmem, yılda üç ya da dört tane, o da belki. ama şimdi olsa belki bir paket. ellerimde kitabı öyle bir sıkmışım ki etrafımdaki insanların farkında değilim. iki gündür yemek yiyemiyorum yerken de suçluluk duyuyorum, belki biraz daha az şimdi. oysa raif beyin hastalığı açlıktan ya da susuzluktan değildi. kendini anlayacak bir tane insan bulmuştu, çoğumuzun aksine ona sahip de olmuştu ve herkes gibi onu kaybetti.

"insanlara ne kadar muhtaç olursam onlardan kaçmak ihtiyacım da o kadar artıyord
...more
Gamze
"Kaybedilen en kıymetli eşyanın, servetin, her türlü dünya saadetinin acısı zamanla unutuluyor. Yalnız kaçırılan fırsatlar asla akıldan çıkmıyor ve her hatırlayışta insanın içini sızlatıyor. Bunun sebebi herhalde "bu böyle olmayabilirdi!" düşüncesi, yoksa insan mukadder telakki ettiği şeyleri kabule her zaman hazır."

Birkaç cümlenin hayatı tanımlaması çok garip değil mi aslında?
Tahani Mohamed
؛
؛
يلزمك من الإيمان ما يكفي لتتجنب الوقوع في براثن الكفر بمدى قابلية الأرواح على الجذب وإن كان ذلك بمجرد النظر إلى لوحة معلّقة على الجدار.
"رائف" الشخص الذي حمل على عاتقه ثقل كل الحزن في هذه الرواية. هو أيضاً من وقف ندّاً للحياة ذات تهوّر فأردته قتيلاً دون أن تصدر منها بادرة رحمة بهذا الماثل أمامها لا يلوي على شيء سوى حيازة ما آمن به لوهلة ووضع عمره الممتد من الولادة إلى الموت على جناح حلم لم يُكتب له أن يعيش.


بعد كل قراءة لقصة حبٍ لم تكتمل أؤمن بأن القدر الذي أدار لها ظهره هو ذاته الذي أسبغ عليها
...more
Süheyla
Benim için okumakta çok geç kaldığım bir kitap. Yabancı yazarları takip etmekten gözümüm önündeki değerli yazarları ve eserlerini unutmuşum. Bu kitaptan sonra Türk edebiyatına daha fazla önem vermem gerektiğini farkettim. Bunun oluşmasında tabiki Goodreads'teki arkadaşların etkisi cok. Çoğunun bu kitabı okumuş olması ve bu kitaba ait yorumları benim bu kitabı okumamı sağladı.

Kitaptan bahsetmek gerekirse, bu kitabın abartısız süper bir eser olduğunu düşünüyorum. Her yaşta her zamanda okunabilece
...more
Simay Yildiz
http://zimlicious.blogspot.com/

Bu kitabı elime almakta bayağı geç kalmışım, onu farkettim. Nasıl derseniz, şöyle: kitabı bir nefeste okumamın üzerinden 1,5 ay geçmiş olmasına rağmen ne zaman hakkında bir şeyler yazmaya kalksam ne yazacağımı bilemedim. Şu anda da bilmiyorum. O nedenle 'anlatılmaz, okunur' diye iğrenç bir cümle kurma ihtiyacını hissediyorum.

Tanıdığım herkes, ama herkes tavsiye etti bu kitabı. Öyle olunca insanı bir heyecan, bir merak basıyor tabii. İtiraf etmeliyim, ilk başlarda '
...more
Hakan Aslantürk
Bu kitabı okuduğumun üzerinden epey zaman geçiyor; ancak hatırlıyorum içimden geçenleri... Aynen şöyle söylemiştim "böyle adamlara bir torpili olmalı tanrının ve fazladan 200 sene daha yaşamalılar"... sonra oldukça genç denebilecek yaşta, karanlık bir şekilde öldürüldüğü öğrenmek, bu ülke için üzülmemi gerektirecek bir neden daha kazandırdı(?) bana.

Şayet Sabahattin Ali'nin tüm kitaplarını ve zamanında dergilerde yazdıklarını, mektuplarını okursanız (buna bir de hayatını anlatan kitapları eklediğ
...more
Eylem T
Bir kitabın, elinize aldığınız ilk andan itibaren sizi etkilemesi ve içine alması az bulunur.Kürk Mantolu Madonna'da bu etkileme hemen fark ediliyor.Son ana kadar romanın içinde yaşıyorsunuz.Karakterlerin ruhsal tahlilleri ve yaşantıları o kadar canlı ki ,dilindeki naiflik, derin ama sade tanımlamalar insanın kafasında anında yer ediyor,düşündürüyor.

Kitapta aslında iki ayrı ana karakter var ve belki de iki ayrı hikayeye gebe bir kurgu ortaya çıkabilirmiş ama yazar asıl olarak bir aşk hikayesini
...more
Ugur
I gave 5 to this book, because even when reading it really attracts you. And when you finished the book you have to stop and to think each events and each choices in the story.

Actually the story is a classic story. If you look just the summary of this book you can say i have read dozens of similar books. But depictions of the characters, their deepness and realism binds you to the characters and to the book. At the end, you laugh when they laugh and inevitably become sad when they are sad.

Some a
...more
Beril
Yıllar önce okuduğumda o kadar da etkilememişti bu kitap beni. Hatta üzerimde hiç bir iz bırakmamıştı hatırlamıyorum bile konusunu. Ama o kadar iyi eleştirileri görünce yeniden okudum ve bu sefer gerçekten çok beğendim. O zamanlar anlam veremediğim Raif Beyin anlamsız küskünlüğü diye nitelendirdiğim olaylar daha net, Maria ise daha güçlü bir kadındı. Hayat ve yaşananlar insanın beğenilerini de değiştiriyormuş. 15 sene önce beni etkilemeyen şimdi hüzünlendiriyormuş:)
Baykal Binay
Cok huzunlu ve ayni zamanda gercekci bir hikaye. Ask bu kadar yalin ve guzel bir dille anlatilabilir. Hemen basindan itibaren okuru icine alan ve sonuna kadar da bir parcasi olarak tutmasini basaran ender kitaplardan biri.

Herkesin kendisinden birseyler bulacagi, yasadiklarini animsattigi ya da yasayamadiklarini ozetleyen bir hikaye. Herbirimiz biraz Havranli Raif Efendi ya da Maria Puder degil miyiz! Ya da yasadiklari aska imrenen, keske ben de boyle bir ask yasayabilseydim dedirten bir ask degi
...more
Günsu
When I was reading "Kürk Mantolu Madonna", I said this can not be good to be true.But the end is the best and much more effective.Enjoy it.Highly recommended.
"Some passions becomes our guide through life. Wraps us in its arms. We go after them without any questions, and we know that we wont never regret."
Tarık
Tek başına bir adamın içinde hepimizden bir şeyler olabiliyor olması ne tuhaf... Ya da bir düşünürsek tuhaf değil sonuçta bütün insanlar hem çok farklı hem de tıpatıp aynı bir yerde. Ama bütün bunlar yine de Raif Bey'in bulunduğu duruma daha az üzülmenizi sağlamıyor. Bu kitabı annem falan okusa ağlardı herhalde.

Maria'yla Raif Bey'in arasında geçen diyaloglarda hayat adına bakış açınızı değiştirecek o kadar çok cümle vardı ki not etmeye kalksam bende de bir siyah defter dolardı. Raif Bey'in kend
...more
Pınar
Kürk Mantolu Madonna'yı okumak çok ilginçti. Kitap çok ince görünmesine rağmen barındırdıkları açısından hemen yenilip yutulabilecek bir kitap değil. Elime aldığımda bırakması zor, bıraktığımda alması zor oldu.
Anlatım ve karakterler açısından tam özlediğim gibiydi. En son ne zaman karaktere böyle yoğunlaşan bir kitap okuduğumu hatırlamıyorum. Maria Puder adını kitabı okumadan çok önce duymuştum ve açıkçası daha fazla beklentiye girmiştim. Bana göre ne bir aşk kitabıydı ne de Raif'ten başka biri
...more
Kronik kronik
Yıllar önce Kuyucaklı Yusuf'u okuyarak sevdiğim Sabahattin Ali'nin çok ses getiren ve Türk Edebiyatında bir kült halini alan bu romanını ne zamandır okumak istiyordum, kısmet bugüneymiş...

Elime alır almaz bırakmamacasına, romandaki tutkunlukla yarışır şekilde okuduğum bir başka roman daha hatırlamıyorum. Ya bu kitaba 6-7* vermeliyim, ya da evvelce 5* verdiklerimden yıldız sökmeliyim.

Ben böyle bir insan davranışı tarifini ve karakter analizini ne hayranı olup tüm romanlarını okuduğum Dostoevsky'd
...more
Gulen
Kısacık bir kitapta yüzlerce sayfalık günümüz muadillerinin yapamadığını yapmış, insanı içine çeken ve hüzünlendiren bir hikaye anlatmış Sabahattin Ali. Maria karakterini çok beğendim, kitabın yazıldığı döneme göre ne kadar güçlü bir kadın karakterdi. Bir film izler gibi okudum, su gibi aktı gitti.
Emel Aydınlı
"Dibinde bir ejderhanın yaşadığı bilinen bir kuyuya inecek bir kahraman bulmak, muhakkak ki, dibinde ne olduğu hiç bilinmeyen bir kuyuya inmek cesaretini gösterecek bir insan bulmaktan daha kolaydır."
راضي النماصي
نُشرت قراءتي للرواية في جريدة الحياة اللندنية اليوم، مارس

مادونا صاحبة معطف الفرو: الحب، حين يهوي بك للأعلى!
قراءة: راضي الشمري - مدون ومترجم سعودي.

ما هي الحياة، بحلوها ومرها بالنسبة لشخص ليس لديه ما يخسره؟ هل يُمكن أن يتظافر كل شيء لأجل مستقبل واعد لشخصية بلا أحلام، ثم تتداعى فجأة؟ ما الذي يمكن أن يحدث؟

أتتبع مثل غيري من المهتمين بالرواية صعود الأدب التركي بين القراء حول العالم، ممثلًا بأورهان باموق (نوبل 2006) وإليف شافاق، وبينما الكل يشيد بنتاجهما يتبادر إلى ذهني سؤال: أليس هذا التميز الحالي
...more
Ayça Şahin
Kitap biteli bir aydan fazla oldu bende hala etkileri bitmedi.Çoğu geceler açar altını çizdiğim sayfalarını tekrar tekrar okurum.Her insanı çeken bir tarzı var mıdır tartışılır ancak yalnızlığı ele alışı ve ''farkındalık'' yaratmak açısından çok önemli bir kitap.Birbirimize çarpmadan var olduğumuzu anlayamamızı çok güzel ele alan bir kitap.Dünyadaki en boş insanların bile iç dünyasında aslında dolduramayacak boşluklar bulmakla birlikte,çiçek bahçeleri bile bulabileceğimizin en somut göstergesi.K ...more
Ferit
“şimdi aramızda noksan olan şeyin ne olduğunu biliyorum. bu eksik sana değil, bana ait… bende inanmak noksanmış… beni bu kadar çok sevdiğine bir türlü inanamadğım için, sana aşık olmadığımı zannediyormuşum. bunu şimdi anlıyorum. demek insanlar benden inanmak kabiliyetini almışlar. ama şimdi inanıyorum… sen beni inandırdın… seni seviyorum…”
rosshalde
Ne yalan söyleyeyim son zamanlarda çok övülen bir çok kitapta beklediğimi bulamadığım için bu esere de biraz temkinli yaklaşmıştım. Kendimi hayal kırıklığına uğramaya hazırlamıştım diyelim ya da. Ancak şu an kendime çok kızgınım, böyle bir kitabı bugüne kadar nasıl okumadığımı sorgular durumdayım.

Sade ve gereksiz abartılı söz sanatlarından arındırılmış cümlelerle insan hem okurken karakterlere kendini daha yakın hissediyor hem de böyle karmaşık duygu ve düşünceleri böyle sade, kısa cümlelerle bu
...more
Pinar
Ich habe gerade dieses Buch beendet und ich bin immer noch vom Inhalt sehr überwältigt. Nur schade, dass ich dieses Werk erst jetzt entdeckt habe. Damit wurde mir wieder mal deutlich, dass ich mich oft von dem Äußeren oder Titel eines Buches zum Kauf verleiten lasse. Und um bei der Wahrheit zu bleiben, ich bin auch jemand, der sich leider auch von der Bestsellerliste beeinflussen lässt. (Auch wenn ich es nicht möchte.) Auf dieses Buch nun bin ich durch die Turkish Reading Challenges Gruppe bei G ...more
Dee
AMAZING!!

Inanilmaz derecede sizi icine ceken bir kitap, elimden birakamadim. Daha cok yabanci yazarlari okuyorum, son bir kac aydirda turk yazarlari okumaya basladim ve bir Sabahattin Ali kitabini bu kadar gec okumak beni oldukca uzdu. 'Tadi damagimda kaldi' bir kitap icin soylenebilir mi bilmiyorum ama gercekten tadi damagimda kaldi.. Siddetle tavsiye ederim..

Dunya capinda okunmasi gereken klasik bir kitap..

Sabahattin Alinin hayatiyla ilgili bir kac yazi okuyunca bestelenmisde olan siirlerini e
...more
عبدالله البصيص
يالها من رواية ...
كتبت قبل سبعين سنة، ثلاثة أرباع قرن وهذه الرواية التركية تعيش كأنها كتبت للتو، متجددة مثل ماء نهر.

خلاصات كثيرة من دروس الحياة جاءت في سياقات بسيطة وغامرة بالمشاعر، هنا ازدواج للعقل والقلب، للحكمة والهوى، للرؤية والرغبة، لأشياء كثيرة كنت أظنها لاتمتزج في قالب واحد.

هنيئا لمن قرأها.
Mustafa Şahin
İnsan bu kitabı başucuna koyup, canı sıkıldıkça okusa yine de bıkmaz. Bende böyle bir etki bıraktı en azından.

Bu kadar kısa bir kitapta o kadar çok ve büyük tespitler yapılabilirmiş demek ki. Sabahattin Ali, edebiyatımıza en büyük değerlerinden birisini kazandırmış bu kitabı yazarak. Saygı duymaktan başka bir şey gelmiyor insanın elinden.
Sezen
.. insanlar birbirlerini tanımanın ne kadar güç olduğunu bildikleri için bu zahmetli işe teşebbüs etmektense, körler gibi rastgele dolaşmayı ve ancak çarpıştıkça birbirilerinin mevcudiyetinden haberdar olmayı tercih ediyorlar.
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 99 100 next »
topics  posts  views  last activity   
Turkish Reading C...: Discussion for Kürk Mantolu Madonna 29 219 Mar 26, 2015 02:10PM  
.. 9 170 Mar 05, 2014 02:36PM  
 • Aylak Adam
 • Puslu Kıtalar Atlası
 • Sevda Sözleri - Şiirler
 • Tutunamayanlar
 • Bizim Büyük Çaresizliğimiz
 • Bütün Şiirleri
 • Erken Kaybedenler
 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü
 • Cehennem Çiçeği (Alper Kamu, #2)
 • Dublörün Dilemması
 • Yaşamın Ucuna Yolculuk
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
 • Çalıkuşu
 • Kinyas ve Kayra
 • Gölgesizler
 • Serenad
116623
Sabahattin Ali (February 25, 1907 – April 2, 1948) was a Turkish novelist, short-story writer, poet, and journalist.

He was born in 1907 in Eğridere township (now Ardino in southern Bulgaria) of the Sanjak of Gümülcine (now Komotini in northern Greece), in the Ottoman Empire. He lived in Istanbul, Çanakkale and Edremit before he entered the School of Education in Balıkesir. Then, he was transferred
...more
More about Sabahattin Ali...
Kuyucaklı Yusuf İçimizdeki Şeytan Değirmen Sırça Köşk Yeni Dünya

Share This Book

“Hayatta yalnız kalmanın esas olduğunu hâlâ kabul edemiyor musunuz? Bütün yakınlaşmalar, bütün birleşmeler yalancıdır. İnsanlar ancak muayyen bir hadde kadar birbirlerine sokulabilirler, üst tarafını uydururlar; ve günün birinde hatalarını anlayınca, yeislerinden her şeyi bırakıp kaçarlar. Halbuki mümkün olanla kanaat etseler, hayallerindekini hakikat zannetmekten vazgeçseler bu böyle olmaz.” 142 likes
“İnsanlara ne kadar çok muhtaç olursam onlardan kaçmak ihtiyacım da o kadar artıyordu.” 92 likes
More quotes…