Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Wanna z kolumnadą” as Want to Read:
Wanna z kolumnadą
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Wanna z kolumnadą

4.42  ·  Rating Details  ·  454 Ratings  ·  28 Reviews
Polska miała jeden z najlepszych systemów planowania przestrzennego w Europie, a wiele krajów podpatrywało go i wdrażało u siebie. Na przykład Niemcy. Tak było przed wojną. Po wojnie system został scentralizowany. A w nowej Polsce nikt nie planuje ani centralnie ani przestrzennie.

Bo planowanie przestrzenne jest nudne i sprowadza się do ustaw, przepisów, wykresów, szkiców i
...more
Hardcover, 248 pages
Published September 25th 2013 by Czarne

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Wanna z kolumnadą, please sign up.

Be the first to ask a question about Wanna z kolumnadą

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-30 of 801)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
M.
Nov 02, 2013 M. rated it it was amazing
Kiedy kilka lat temu mieszkałam w centrum Madrytu, na śmietniku często widziałam meble. To były dobrej jakości meble, stare, na pewno zniszczone, ale zniszczenie wynikało z normalnego użytkowania i nie było nieodwracalne. Wystarczyło o nie zadbać. Moja koleżanka powiedziała wtedy, że ma ochotę potrząsnąć ludźmi, którzy wyrzucają piękne, stare meble, a potem idą do pobliskiego Lidla czy chińskiego sklepu i kupują lśniącą nowością tandetę.
Choroba, o której pisze Filip Springer nie dotyczy wyłączni
...more
Stanisław Bręczewski
Apr 19, 2014 Stanisław Bręczewski rated it it was amazing
"Przeszkadza, strasznie brzydko od tego jest, ale co zrobić, no nie?"
Bartosz Bukowski
Mar 18, 2015 Bartosz Bukowski rated it really liked it
Shelves: mam
Żadna inna książka, nawet "Archipelag Gułag", nie wylądowała u mnie tyle razy na ścianie, ciśnięta w złości, co "Wanna z kolumnadą". Porażający i depresyjny zapis polskiego bezhołowia, ignorancji i tumiwisizmu w dziedzinie, która powinna być jedną z najistotniejszych: gospodarki wspólną przestrzenią życiową. Tę książkę powinno się sprzedawać w komplecie z bardzo ciemnymi okularami i tabletkami uspokajającymi.
Jakub
Nov 29, 2014 Jakub rated it it was amazing
Nie będę pierwszym ani ostatnim który to powie: "Wanna z kolumnadą" powinna być obowiązkową lekturą szkolną w liceach. Może wtedy, po kilkudziesięciu latach, coś się w przestrzeni publicznej zmieni na lepsze.
Ola Loobeensky
Mar 28, 2014 Ola Loobeensky rated it really liked it
„Chcieliśmy dać wartość miastu*”

Mając w pamięci to, z jaką rezygnacją Filip Springer wypowiadał się podczas spotkania okołahansenowskiego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, spodziewałam się, że w Wannie z kolumnadą trudno będzie znaleźć przebłyski optymizmu, tym bardziej, że ich wyszukiwanie oznacza w tym przypadku tytaniczny wysiłek. A jeżeli już coś miłego się pokaże, to i tak zaraz sprawcy całego zamieszania zostaną przekupieni / zrezygnują / dostaną zatoru żylnego ze skutkiem śmierteln
...more
Kat
Feb 03, 2016 Kat rated it it was amazing
Shelves: reportaż
wszystko w punkt, wszystko racja. świetne teksty + zdjęcia dla ilustracji problemów. trzeba pisać takie książki (Filipie, proszę o więcej!) i trzeba je czytać.
choć i tak każdy z nas jest tylko spojrzeniem. za 26 groszy.
Tomasz Skórski
Nov 09, 2013 Tomasz Skórski rated it it was amazing
Doskonała, wnikliwa i bardzo smutna książka o brzydocie i braku ładu przestrzennego, agresywnych reklamach, gigantycznych hotelach, pastelozie i bezguściu. I braku nadziei. Znakomite. Bardzo polecam.
Mikolaj
Jun 15, 2014 Mikolaj rated it it was amazing
Wanna z kolumnadą, czyli historie z estetycznej barbarii.

Chaos przestrzenny i estetyczny, planowanie urbanistyczne pod dyktat deweloperów i inwestorów, nieudolna polityka miejska skutkująca zamieraniem centrów miast i niekontrolowaną suburbizacją.

Antyestetyczne budowle, gigantomania i ślepota estetyczna inwestorów. Pasteloza (rewelacyjne określenie, które trafiło do języka potocznego). Kociokwik reklamy zewnętrznej. Dyktat pieniądza. Brak względu na interesy i prawa innych.

Niekompetencja, bezra
...more
Monika
Jan 26, 2015 Monika rated it really liked it
Wiedziałam, że Polska jest brzydka, ale nie wiedziałam, że aż tak. Już nie spojrzę na polski krajobraz tym samym okiem co przedtem.
Oprócz pastelozy powinno się zdefiniować także inne typowo polskie zjawiska lub choroby - januszozę i wąsozę (wąsalozę?).

Ale może warto jednak pobawić się w miejską partyzantkę?
Lashana
Apr 21, 2015 Lashana rated it really liked it
Shelves: reportarze
Ładnych parę lat temu spółdzielnia postanowiła ocieplić (i przy okazji pomalować) blok, w którym mieszkają moi rodzice. No i pomalowali. Na 6 różnych odcieni pastelowej żółci. Wyobraźcie sobie jedenastopiętrową jajecznicę. Szerokości przecznicy na dodatek. Pięknie, prawda?
Jadę przez miasto. Szukam zakrętu. Punkt orientacyjny – cztery wielkie billboardy na jednym rogu, a każdy brzydki jak nieszczęście.
Odwiedzam znajomą. Osiedle ogrodzone, nadkładam drogi, żeby znaleźć bramkę. Wchodzę w końcu, czu
...more
L.
Aug 29, 2015 L. rated it liked it
Mimo wszystko, tak jak Stasiuk, jestem fanką tej dzikości serca (posłowie). Ale dobrze, że te reportaże, ręką Springera pisane, powstały. Może otworzą oczy tym, którzy uparcie mają je zamknięte i po omacku wyciągają rękę po (nielegalny) szmal.
Karolina Janiszewska
Mar 23, 2014 Karolina Janiszewska rated it it was amazing
Polska brzydotą stoi. Problem jaki jest, każdy widzi. Ale kiedy się o nim przeczyta, staje się jeszcze bardziej wyraźny. Jak sam autor zaznaczył na wstępie - książka nie ma dobrego zakończenia. I faktycznie, można się załamać. I zapłakać. Jest źle, bardzo źle i nie wygląda na to, aby miało być lepiej. Pan Springer doskonale to opisuje. Kawał dobrego reportażu. Polecam wszystkim, którzy nie boją się okrutnej prawdy o brzydocie polskich miast, zdają sobie z niej sprawę i nie podoba im się taki sta ...more
Rafał
Jan 24, 2016 Rafał rated it really liked it
Ta książka nie jest o przestrzeni. Ta książka jest o Polsce. Ty musisz przeczytać tę książkę.
Witek
Mar 08, 2015 Witek rated it it was amazing
Shelves: favorites
Porażająco smutna i jednocześnie wyśmienicie napisana książka. Springer rozkłada na czynniki pierwsze główne objawy ciężkiego zaniku estetyki w przestrzeni publicznej w Polsce po 1989. Dzieło pisane jest lekkim, żywym językiem, przeplatane doskonale oddającymi charakter problemu zdjęciami, ale przede wszystkim zmusza czytelnika do poważnego zastanowienia się nad przestrzenią dookoła i nad charakterem Polski i Polaków po przemianach gospodarczych, które sprawiły że drobne cwaniactwo jest nagłośni ...more
Anna
Sep 27, 2015 Anna rated it it was amazing
Shelves: reportage
..."w warunkach wolnorynkowych dyktat gustu większości prowadzi do dominacji rzeczy miernych i tandetnych"...

świetna lektura! powinna być wprowadzona do kanonu lektur obowiązkowych. jeśli w Polsce przez 9 lat dzieci z podstawówek i gimnazjów poświęcają sztuce marne 255 godzin (Lichtenstein - 2304 godzin, Norwegia i Finlandia - 997 godzin) to nie ma sensu ich marnotrawić. należałoby wspólnie czytać i omawiać Springera. efektem ubocznym byłoby co prawda więcej ludzi "dotkniętych nieszczęściem pos
...more
Karolina Rogaska
Jan 27, 2016 Karolina Rogaska rated it it was amazing
Springer pisze o tym, co da się zauważyć jeśli tylko chce się patrzeć. W większości polskich miast jest blisko, nuechlujnie i byle jak. Ciezko cokolwiek w przestrzeni zmienić, bo ludziom ten chaos nie przeszkadza. A nawet nie tyle co nie przeszkadza, co ich po prostu nie obchodzi. Jest ciche przyzwolenie na samowolke budowlaną ina wszechobecne banery. Estetyka? Ludzie stwierdzają, że mają wiekszs problemy na głowie. Smutne i dobitnie prawdziwe.
Rafał
Nov 13, 2015 Rafał rated it it was amazing
Filip Springer uderza mocno w to, co nas otacza. W to, do czego się przyzwyczailiśmy, co zaakceptowaliśmy w przeświadczeniu o swojej bezsilności w sprawach projektowania i planowania przestrzeni publicznej. A co – gdyby było dźwiękiem – brzmi jak jazgot pilnika po blasze w poprzek...
Zbiór reportaży zmuszających do refleksji, wzbudzających poczucie winy i pozwalających wyrwać się z odrętwienia i apatii estetycznej. Polecam.
Monika
Aug 09, 2015 Monika rated it really liked it
Od formy "architektka" aż zęby bolą, autor miejscami nieco przesadza, przytaczanie tekstów wątpliwej jakości utworów muzycznych można było sobie odpuścić, a już cytowanie pewnego znanego komunisty z pewnością nie tylko we mnie wzbudza niesmak, niemniej jednak jest to pozycja ciekawa i warta przeczytania, jeżeli tylko lubimy się torturować patologiami polskiej biurokracji. Ja lubię, więc czytało się dobrze.
Nashi
Jakoś tak nie podeszło.
Katika
Feb 24, 2016 Katika rated it really liked it
Moje miasto pojawia się w tej książce tylko raz i to w pozytywnym kontekście. Może mam szczęście, a może po prostu, tak jak większość, nie zwracam uwagi na moją przestrzeń miejską, tak jak powinnam. "Wanna" mnie przede wszystkim zasmuciła, że jest tak pstrokato i że nikogo to nie obchodzi. Będę teraz szerzej otwierać oczy. Duży plus także za komentarz Andrzeja Stasiuka na końcu.
Koleś
Aug 09, 2016 Koleś rated it really liked it
Wszystko co nie tak z polskimi miastami, i nie tylko. Kiczowata architektura, brak planów przestrzennych aż wreszcie nawet reklamy przykrywające wszystko i ulotki porozklejane na przystankach. Trafnie o problemach wizualnych naszej rzeczywistości.
Marzena
Jun 05, 2016 Marzena rated it it was amazing
Wniosek nr 1: jednak czasem znajdzie coś dobrego na Onecie. [wywiad z autorem, po którym sięgnęłam po książkę]
Wniosek nr 2: jak prawdziwa i jak polska jest rzeczywistość opisywana przez autora.

Gorzko się to czyta, ale jakże przyjemnie...
Anna
Jan 01, 2016 Anna rated it liked it
Cudownie jest wiedzieć, że są ludzie, którym też przeszkadzają ohydne, wszędobylskie reklamy i płoty tworzące getta z osiedli dla klasy średniej. I że niektórzy z tych ludzi są świetnymi dziennikarzami i równie dobrymi pisarzami.
Michal Huniewicz
Jan 05, 2014 Michal Huniewicz rated it it was amazing
Analiza polskiej brzydoty architektonicznej i nie tylko.
Aleksandra Szranko
Jul 04, 2015 Aleksandra Szranko rated it really liked it
Shelves: owned-books
Czyta się jak najlepszy kryminał. Szkoda, że i kryminałem tematyka zalatuje. Marzę, by Springer mógł kiedyś napisać "Wannę" a rebours, o tym, jak naprawiliśmy Polskę.
Mirela Tomczyk
Oct 30, 2013 Mirela Tomczyk rated it it was amazing
Świetna. Myślę, że to jedna z najważniejszych książek, jakie napisano w ostatnich latach.
Ula
Dec 26, 2015 Ula rated it it was ok
Druga gwiazdka na zdjęcia. Niestety.
Monika
Jan 05, 2015 Monika rated it it was amazing
Cudowna i smutna.
Dominika
Dominika marked it as to-read
Aug 24, 2016
Iwona EMska
Iwona EMska marked it as to-read
Aug 24, 2016
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 26 27 next »
topics  posts  views  last activity   
Co sądzicie o Filipie Springerze i jego pisaniu? 2 9 Jan 20, 2016 01:24PM  
 • Jutro przypłynie królowa
 • Białe. Zimna wyspa Spitsbergen
 • Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian
 • 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
 • Angole
 • Wypalanie traw
 • Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji
 • Biała gorączka
 • Dzisiaj narysujemy śmierć
 • Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji
 • 81:1. Opowieści z Wysp Owczych
 • Bukareszt. Kurz i krew
 • 1945. Wojna i pokój
 • Papusza
 • Autoportret reportera
5223012
Filip Springer (ur. 1982) — reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Jego reporterski debiut – książka Miedzianka. Historia znikania – zna ...more
More about Filip Springer...

Share This Book