Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Novelat e Qytetit te Veriut” as Want to Read:
Novelat e Qytetit te Veriut
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Novelat e Qytetit te Veriut

4.62  ·  Rating Details ·  276 Ratings  ·  8 Reviews
Kafshatë që s'kapërdihet asht, or vlla, mjerimi,
kafshatë që të mbetë në fyt edhe të ze trishtimi
kur she ftyra të zbeta edhe sy të jeshilta
që të shikojnë si hije dhe shtrijnë duert e mpita
edhe ashtu të shtrime mbrapa teje mbesin
të tanë jetën e vet derisa të vdesin.
Paperback, 172 pages
Published 2009 by Migjeni
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Community Reviews

(showing 1-30)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Lorena
Aug 09, 2013 Lorena rated it it was amazing
Shelves: albanian-lit
Pasi kisha lexuar poezite dhe novelat e Migjenit me pat lindur deshira te beja nje analize te shkurter te filozofise poetike te autorit. Keshtu po shfrytezoj rastin ta paraqes punimin ne kete koment.

Migjeni ishte novatori qe permbysi heronjte dhe konceptin idealist per ta, duke sjelle heronj ne veprat e tij si: Buken tone te perditshme falna sot, Bukuria qe vret, Legjenda e misrit, Molle e ndalueme etj. duke fshikulluar ashper klasen e kamur e aristokracine e vendit me indiferentizmin e tyre nda
...more
Nikolin Kote
Aug 05, 2015 Nikolin Kote rated it it was amazing
pershkruan dhimbjen ne detaj, deri ne palce. nje autor qe nuk bashkohet me mjerimin, prandaj e dua nder te gjith e autoret e tjere. mjerimi nuk eshte zgjidhje as zgjedhje; mjerimi duhet luftuar prej andej nga vjen! sikur te ishte gjalle do ta perqafoja fort kete njeri !
autori tim i preferuar.
Besnik
Besnik rated it really liked it
Dec 28, 2016
Julia
Julia rated it it was amazing
Apr 29, 2014
Agnesa
Agnesa rated it it was amazing
Dec 23, 2016
Agon
Agon rated it it was amazing
Sep 27, 2016
Lumturije
Lumturije rated it it was amazing
Apr 05, 2016
Ergys Hasanbelli
Ergys Hasanbelli rated it really liked it
Feb 01, 2016
Kledi
Kledi rated it it was amazing
Jan 09, 2015
Bruno Pojani
Bruno Pojani rated it it was amazing
Nov 28, 2016
Alda Sulanjaku
Alda Sulanjaku rated it it was amazing
Nov 28, 2016
Joana Doko
Oct 26, 2014 Joana Doko rated it it was amazing
one of the best Albanian books I have ever read
Boss
Boss rated it it was amazing
Feb 27, 2016
Olga Melyshi
Olga Melyshi rated it it was amazing
Jun 21, 2015
Sidorela Lleshi
Sidorela Lleshi rated it did not like it
Feb 29, 2016
Dhimitrula
Dhimitrula rated it it was amazing
Oct 29, 2016
Luis
Luis rated it it was amazing
Feb 18, 2016
Nehat
Nehat rated it it was amazing
Mar 10, 2016
Altea
Altea rated it really liked it
Oct 28, 2014
Alda
Alda rated it it was amazing
Aug 26, 2014
Bledion Vladi
Bledion Vladi rated it it was amazing
Oct 31, 2016
Flavia
Flavia rated it it was amazing
Feb 02, 2015
Dario Rexhollari
Dario Rexhollari rated it really liked it
Oct 20, 2015
Vangjush
Vangjush rated it really liked it
Dec 08, 2015
Medina Haka
Medina Haka rated it it was amazing
Feb 27, 2016
Xhejni Sula
Xhejni Sula rated it it was amazing
Oct 25, 2016
Jola
Jola rated it it was amazing
Nov 28, 2014
Lena
Lena rated it liked it
Jan 14, 2016
Nikela Kryemadhi
Nikela Kryemadhi rated it it was amazing
May 07, 2015
Kejda
Kejda rated it really liked it
Oct 29, 2014
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 10 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • Doktor Gjilpëra
 • Qyteti i fundit
 • Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo
 • Albumi
 • Tregtar flamujsh
 • Why?!(Pse?!)
 • Tregime të Moçme Shqiptare: balada dhe rapsodi popullore të ritreguara për fëmijët e moshës së mesme dhe të rritur shkollore
 • Të jetosh në ishull
 • Dimri i vetmisë së madhe
 • I humburi
 • The Highland Lute
 • Childe Harold's Pilgrimage
 • Meriyll
208831
Millosh Gjergj Nikolla was an Albanian poet and writer. He is better known under his pen name Migjeni. He was born in Shkodër, Albania (then Ottoman Empire) in 1911, into a family of Serbo-Croatian-speakers. His father, Gjeorgje Nikolic (alb. Gjergj Nikolla; 1872–1924), came from an Orthodox family of Slavic origin and owned a bar in Shkodër. Millosh's father was a very respected member of the com ...more
More about Millosh Gjergj Nikolla (Migjeni)...

Share This Book