Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “صحرای محشر” as Want to Read:
صحرای محشر
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

صحرای محشر

3.8 of 5 stars 3.80  ·  rating details  ·  323 ratings  ·  33 reviews
Published 1947
more details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about صحرای محشر, please sign up.

Be the first to ask a question about صحرای محشر

Community Reviews

(showing 1-30 of 654)
filter  |  sort: default (?)  |  rating details
Ahmad Sharabiani
عنوان: صحرای محشر؛ نویسنده: سیدمحمدعلی جمالزاده؛ مشخصات نشر: کانون معرفت، 1356، در 242 ص
باورهای مردمان ایران در باره روز قیامت
برای ما قدیمیا صحرای محشر که واقعا محشره، مسلما نثر ایشان شاید باب طبع خوانندگان امروزی نباشد. در هر دو حالت، جناب جمالزاده به گردن ادبیات ایران حق بزرگی دارند، روانش شاد. بجز این عنوان صحرای محشر، «یکی بود، یکی نبود»، «تلخ و شیرین»، «راه آب نامه»، «دارالمجانین»، «قصه قصه ها»، «کهنه و نو»، «آسمون و ریسمون»، «قنبرعلی»، و ... ا.شربیانی
Sheyda Heydari Shovir
افسوس كه هرچي اين مرد مينويسه من خوشم مياد. صحراي محشر هم چنان سروته و درامي نداره اما گزارش بامزه اي از اون دنياست.
علی
محمدعلی جمالزاده
آثار جمالزاده در نثر فارسی و قصه نویسی را نه می شود با آثار بعداز او، و نه با آثار نویسندگان اروپایی همدوره اش در ابتدای قرن بیستم، مقایسه کرد. برای درک بهتر آثار جمالزاده و بدعت هایی که در نثر و قصه نویسی معاصر ما گذاشته باید آنها را با آثار نویسندگان ایرانی همدوره ی او، مثلن نوشته های کسانی چون "اعتمادالسلطنه"، "امین الدوله"، زین العابدین مراغه ای، میززا ملکم خان، آخوند زاده و میرزا آقا تبریزی، یا در نهایت با نثر میرزا حبیب اصفهانی در ترجمه ی "حاجی بابا" مقایسه کرد تا بدعت های
...more
Amir
پارسال بود که بعد از کلی گشتن نسخه ی پی دی اف و پیدا نکردن بالاخره تصمیم گرفتم کتاب رو بخرم. اون موقع هنوز دانشجوی دانشگاه شیراز بودم. رفتم از دست فروشایی که جلوی ارگ کریم خانی بودم یه نسخه اش رو گرفتم. در کل اگه بخوام به کسی توصیه ش کنم به تنها کسی که توصیه ش نمی کنم کسایی هستن که رابطشون با خدا یه رابطه ی خیلی خشک و بی روح هستش. غیر از چنین دوستانی به همه ی دوستان توصیه ش میکنم. شوخی های صمیمانه ای در مورد اون دنیا داره
Mina Dahmardeh
شیخی به زني فاحشه گفتا مستی / هر لحظه به دام دگری پا بستی
گفت شیخا هرانچه گويي هستم / ايا تو هرانچه می نمايی هستی؟
Payam
شیخی به زنی فاحشه گفتامستی
هرلحظه به دام دگری دل بستی
گفتاشیخاهرآنچه گویی هستم
اماتوچنان که مینمایی هستی؟
Aria
وقتی به آخر کتاب نزدیک شدم ، به زیان طنز و توصیف جمال زاده عوض شد و صحرای محشر تا حد یک کتاب فلسفی اوج گرفت ، فصلی که شیطان وارد داستان میشود کتاب از فضای پوپولیستی فصول اول به کلی خارج میشود و مفاهیمی از جمله ابدیت و فنا به شدت خواننده را به تفکر وا میدارد
Farhad
یک سفرنامه خیالی که شاید تقلیدی هنرمندانه ( پس بگوییم الهامی) از کمدی الاهی دانته باشد. ولی از آن جا که منابع دانته ریشه در دنیای اساطیری دارند حاصل کار او استادانه تر برون آمده است.
نثر جمال زاده خواندنی است ولی تصویر سازی مو به موی رویداد ها، یک عدم وابستگی میان پاراگراف ها ایجاد کرده که دلپذیری خواندن را کاهش میدهد.
از نکات بارز کتاب کاربرد واژگان مربوط به کوچه و بازار است که به نظر می رسد در روزگار نویسنده به کار می رفتند:
در مقابلمان سبز شدند و...
حالا تمام همشان مصروف بر این است که هرچه زودتر
...more
Arya Ptb
زیبایی نثر جمالزاده و چیرگی تمام عیارش بر مثل فارسی و آیات و روایات عربی به کنار، تا اینجا که من خونده م به نظر میاد کتاب هدف خاصی رو دنبال نمی کنه و از یک سری اشارات طنز آلود پراکنده به مقولات کمابیش جدا از هم تشکیل شده.
و البته برای کسی که به طنز بی رحم و خشن هدایت خو گرفته باشه، نجابت جمالزاده کمی خسته کننده است.
Mehdi
این کتاب با این که خیلی خنده داره ولی خیلی عمقی ومفهومیه.خوندنشو به همه توصیه می کنم.
Alireza Alef
از حدود ده دوازده سال پیش که اسم این کتاب به گوشم خورده بود علاقمند به مطالعه اش بودم که به لطف یکی از بزرگواران به دستم رسید و موفق به مطالعه اش شدم.
از لحاظ نثر هر چند سبک نگارش طوری بود که سرعت مطالعه رو پایین میاورد اما بشدت دلنشین بود و فارغ از موضوع داستان، خود سبک نوشتار دلچسب بود.
داستان هم که از قبل مشخص بود خارج از اعتقادات ماست و صرفا یک داستان طنز گونه است که با این دیدگاه کتاب خوبی بود.
یک نکته جالبی که توجهم رو جلب کرد این بود تعداد قابل توجهی لغت در طول داستان دیدم که فکر می کردم تو
...more
J.J. Rodeo
صحرای محشر، هجویه ای است از باورهای مردم ایران درباره روز قیامت. جمال زاده تلاش کرده در این کتاب، هم آن باورها را به چالش بکشد، هم خواننده را درباره روزگار ایران به اندیشه وادارد.
داستان اصلی، چفت و بست خوبی ندارد و ما، دیده ها و شنیده های راوی بی نام و نشانی را می خوانیم که رویدادهایی پراکنده را باز می گوید. او از گور بیرون آمده، صحرای محشر را می پیماید تا به همراه دیگر مردگان، به کاخ «عرش» می رسند و در آنجا برای رویارویی با پروردگار و رسیدگی به کارنامه زندگی شان، آماده می شوند. ما همراه راوی،
...more
Faranak
با وجود نثر طنز کتاب،خواننده با سوال هایی اساسی در مورد جهان اخرت مواجه می شود · خصوصا در فصل های اخر که بهشت و جهنم را توصیف میکند به خوب بودن بهشتیان شک میکنیم·ادم هایی که حالا مجازند کارهای ممنوعه دنیا را انجام دهند· و یا در فصل اخر خواننده را با این سوال مواجه میکند که در این زمان بی انتها قرار است چه کاری انجام دهیم ؟ تا کی رود شیر و عسل تا کی حوری های بهشتی؟
Azadeh Keivani
خیلی بامزه و به یاد موندنی. جمالزاده شگرد خاصی در نوشتن طنز و بیان مشکلات فرهنگی دارد! ...more
Anahita
the most important feature of the book is its language.great old words and some excellent slangs were so important for me.besides, the analysis of Qoran and the culture of the country in that time is so honest and close to reality and i appreciate it a lot. i enjoyed the part about Khayam so much.
though i had difficulty understanding some old or Arabic words, by using a persian dictionary i understood most of them. i guess i need to look for some few others on net.
Akhi
از این حیث که داستان های زیادی تعریف می کرد جالب ولی اولا کلا قیامت و بهشت و جهنم و آخر دنیا بر اساس شعرهای عرفانی و ... تشریح می کرد و آخرش خیلی پوج و بی خود تموم شد که آدم احساس بدی با پایان کتاب بهشت دست می داد.
Tannaz Pirasteh
خواندن این کتاب تجربه ای بود که هرگز نداشتم خواندن کتابی که باور نداشتم نویسنده اش یک ایرانی نویسنده اش کسی باشد که در تمام کتابهای درسی اسمش آمده !! هر چند اسمی از این داستانش نبرده بودند اما خوندن این کتاب رو مدیون همون معرفی تو کتابهای مدرسه بودم... این کتاب که دادگاه عدل الهی رو به تصویر میکشه و دلیل و منطق هر کسی رو واسه زندگی بررسی می کنه بی شک یکی از ماندگارترین داستانهای ایرانیه به عقیده ی من
Omid
کتابی فوق العاده که به زبان طنز بسیار زیبا و شیرینی به انتقاد ازاعتقادات بی اساس مردم و گاه به گاه سیاست ایران می پردازد. هر چند که از نظر ادبی غنی نیست من این نوع نثر را می پسندم.
و به شکل بسیار زیبایی در قسمت انتهایی کتاب مسئله ی ابدیت که یکی از اصول بنیادین بشریت هست را به چالش می کشد.
Ardvissur
i suggest u to read it ... it gives u a new point of view for ur life,, and how Jamalzadeh was wise and could'v analyzied everything so clearly 50 years ago..it's one of the best books i'v ever read.
Samaneh
harcheghadr be akhare ketab nazdik mishod bishtar doost dashtam makhsoosan ghesmati ke sheytan varede ghesse mishe fazaye dastan delchasbtar va omghesh bishtar mishe !
Afsaneh
قسمتی که مربوط به یک شیخ و فاحشه است فوق العاده است و همچنین گفتگوی خیام با خداوند . قسمتی پایانی کتاب هم که خداوابلیس عاشق هم می شن جالبه
Rokhdad
من به شدت دنبال این کتاب میگردم کسی لینک دانلود کتاب را به صورت پی دی اف دارد یا جایی سراغ دارد که بشود کتاب را خریداری کرد .
Rabeah Razavi
جایی در کتاب شیطان مغلوب انسان می شود . در اواخر کتاب که انسان غمگین بر تخته سنگی نشسته است . دید رندانه ای به خرافات دارد .
Hamidreza Hosseini
تصویر خیلی جالب و نوعاً خنده دار از لحظات حسابرسی روز محشر. جاهایی بود که حرف دل آدم رو میزد
Hesam
فوق العاده است... البته یکم نثرش از نظر لغوی ثقیله
Vo0ox
May 23, 2010 Vo0ox added it
كسي ميدونه اين كتاب رو بايد از كجا دانلود كنم؟
Sepehr aref
هیچ وقت هیچ چیز همانطور که قراره باشه نیست
Mehdi Shahbazi
در این کتاب از گفتگوی خیام با خدا خیلی لذت بردم
Amir Soleimani
فصل آخر کتاب حرفهای خوبی داره برای گفتن
بهمن
طنزی زیبا و قابل تامل
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 21 22 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • افسانه‌ی آفرینش
 • خروس
 • زمستان 62
 • کابوس - ماجراهای آقای کا ۱
 • مجموعه ی کامل آثار
 • چمدان
 • همسایه‌ها
 • کلیدر، جلد اوّل و دوّم [Kalīdar ǧild-i awwal wa duwwum]
 • عزاداران بیل
 • نگران نباش
 • جن نامه
 • آتش بدون دود کتاب سوم: اتحاد بزرگ
 • غرش طوفان
 • بهائی گری، شیعه گری، صوفی گری
 • من منچستریونایتد را دوست دارم
 • شروع یک زن
 • دو دنیا
607716
محمدعلی جمالزاده (زاده ، درگذشته آبان ) نویسنده معاصر ایرانی و از پیشگامان سادهنویسی فارسی بود.
در سال خورشیدی در خانوادهای مذهبی در اصفهان بدنیا آمد. وی فرزند سید جمالالدین واعظ اصفهانی بود. در سیزده سالگی برای تحصیل به بیروت رفت.
او نخستین مجموعه داستانهای کوتاه ایرانی را تحت عنوان یکی بود، یکی نبود در سال خورشیدی در برلین منتشر ساخت. به همین خاطر وی را آغازگر سبک واقعگرایی در نثر معاصر فارسی د
...more
More about سید محمدعلی جمالزاده...
یکی بود و یكی نبود دارالمجانین کباب غاز فارسی شکر است قصه های کوتاه برای بچه های ریش دار

Share This Book