Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Допплер” as Want to Read:
Допплер
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Допплер (Doppler #1)

3.91  ·  Rating Details ·  7,507 Ratings  ·  418 Reviews
Роман главного норвежского писателя современности, автора "Наивно. Супер" и других бестселлеров, полюбившихся российскому читателю.
Господин Допплер уходит жить в лес. Он убивает тесаком лосиху и в супермаркете выменивает ее мясо на обезжиренное молоко и воспитывает ее лосенка. Он борется с ядовитыми стрелами детской поп-культуры, вытесывает свой собственный тотемный столб
...more
Hardcover, 192 pages
Published 2010 by Азбука-классика (first published 2004)
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Допплер, please sign up.

Popular Answered Questions

Urda Hey! The second book is called "Volvo Lastvagnar", but I'm not sure if it's translated to english?
This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-30)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Elyse
Feb 08, 2017 Elyse rated it it was amazing  ·  review of another edition
I've got a thing for Erlend Loe, Norwegian author. This is only the second book I've read by him. I just learn a fun tidbit. Erlend Loe shares the same birthday with Bob Dylan and 'me'. - May 24th.

"Lazy Day's", had me laughing out loud. "Doppler", was also humorous- satirical - whimsical in style [a man is conversing with a baby moose] ....but there are powerful
messages being made....and feels a little more sad in ways - BITTERSWEET is the best way to describe the feeling!

Doppler takes to liv
...more
Sinem
Jan 27, 2016 Sinem rated it it was amazing  ·  review of another edition
kitap hakkında birşeyler söyleyip süprizini bozmak istemem ama gerçekten süpriz gibi bir kitap. es geçilmemesi iyi olur; yok yok en iyisi mutlaka okuyun derim.
Sandra Bašić
Sep 20, 2016 Sandra Bašić rated it really liked it  ·  review of another edition
Duhovita kritika ljudske otuđenosti od drugih ljudi a posebno od prirode. Potrebno je pronaći ravnotežu između jednog i drugog. A to je ponekad i najteže...
Justė
Aug 31, 2016 Justė rated it really liked it  ·  review of another edition
Dar viena knyga perskaityta norvegų kalba. Valio,valio, valiooo :)
Erlend Loe tikriausiai yra mėgiamas daugelio imigrantų, nes jo knygos (o gal tiksliau, knygelės) labai lengvai skaitosi - kalba neįmantri, bet šmaikšti ir nuotaikinga. Tiesa, net Vilnių radau šitoj knygoj paminėtą, tai reikia tikėtis, kad mūsų leidyklos nepasididžiuos kada nors išversti šią knygelę į lietuvių kalbą.
Apie ką gi čia rašoma? Apie vieną keistuolį, išėjusį gyventi miškan po tėvo mirties. Tiesa, tėvo mirtis nebuvo vieni
...more
Marko Jevtić
Nov 18, 2010 Marko Jevtić rated it it was amazing  ·  review of another edition
I am absolutely satisfied with Loe's humor. I giggled like a moron on every page. Read it from one take. Could not leave the book. My friends recommended me this book since I spend three years in countryside isolation. So I have something in common with Doppler (not a lot... I like the people, for example). Doppler is antihero, so it was difficult for me to share his opinions and I felted as a passive observer, more than a participant as some novels can make me feel. At the same time it is so in ...more
Hande Dilbaz
Apr 16, 2016 Hande Dilbaz rated it really liked it  ·  review of another edition
yer yer kendi icinde çelişme yaşasada cok kolay okunan keyifli bir "kendinden kaçış" kitabı. icinde bol bol düşündüren öğeler de mevcut daha ne olsun :)

"Doğru olanı yapmıyorsan, eşsiz olmak bir işe yaramıyor. Aslında, doğru ya da yanlış diye bir şey yok. Mesele, kim olduğun ve ne zaman olduğun”

"Burada, ormanda bile çocuk kültürünün zehirli oklarından kaçış yok. Bu bir tür hastalık gibi. Kulaktan kulağa bulaşıyor. Kaynağa birazcık maruz kalmanız bile, virüsün beyninize amansızca saldırması için
...more
Zeren
Mar 26, 2016 Zeren rated it really liked it  ·  review of another edition
Uzun zamandır merak ettiğim bu romanı hakkını daha da iyi vermek için sırtımı bir ağaca verir, kitaptaki gibi bir geyikle olmasa da bahçemdeki kirpi Zarif'le okurum diye düşünmüştüm. Oysa ilk satırından son sayfasına hastane koltuğunda bitti, daha da iyi oldu. Eleştirilen sistemin tam da göbeğinde, bir hastanede daha da anlam buldu hikaye. Düzenin dayattıklarından bunalıp evini, işini terk ederek ormana yerleşen ve bir geyikle yaşamaya başlayan Doppler'in hikayesi... Biraz farkındalığı olan biri ...more
Marina
Dec 10, 2016 Marina rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: real-life
Story about a man who goes living in forest, after having serious brain injury and sudden loss of a father who he never knew and questions life essences and his life. It is funny, dark, but at the same time, hopeful and sad. I love this kind of books.
MARTI
İtiraf edelim hadi, hepimiz bazen bir Doppler olmak istiyoruz.
Konserve Ruhlar
Sep 15, 2016 Konserve Ruhlar rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: favorites
Orta sınıf bir kentlinin varoluşunu sorgulaması üzerine bir roman Doppler. Aniden insanın kafasına dank eden gerçekler vardır. Bir çoğumuz bununla erken yüzleşirken diğerlerimiz Doppler gibi koca bir hayatı yaşadıktan sonra karşılaşır. Elbette onun gibi uç hikayeler yaşayanlar da var ya da kararlar alıp uygulamayı ütopya gibi görenler de. Bir sabah uyandığında tamamen farklı bir hayat yaşamak istediğini fark edip, geleceğini o yönde şekillendirmek isteyenlerin hikayelerini çok duymuşuzdur.

Kahram
...more
M.
Apr 18, 2016 M. rated it liked it  ·  review of another edition
Jack London'un Yabanın Çağrısı kitabı başta olmak üzere, Thoreau gibi isimlerin esintilerini hissettiğim kitapta medeniyetin koşuşturması içinde yorulmuş Doppler'in "kaçışı" yahut da "savaş"ı vurgulanmış.
Bu kaçış, anti-modernite taşısa da, yine ekonomik manada ise para mukabili ekonomi karşıtlığı içerse de; temel tezler yapısal manada zayıf kalmış.
Bir ideoloji, bir inanç yapısı inşa etmeye çalışmamış tamam lakin bireyin neden kaçması gerektiği; başka bir deyişle, neden kaçtığı sorusuna ise "ins
...more
Cem
Oct 25, 2016 Cem rated it really liked it  ·  review of another edition
Muhteşemsin Doppler...

Birçoğumuzun yapmak isteyip veya en azından aklından geçirip de ,cesaretsizlikten ya da sebebini tam olarak bilmediğimiz nedenlerden dolayı uygulayamadığımız hayat tarzını yakalamış Doppler.

Şahsen ben,ormanın deniz versiyonunu hayata geçirmeyi hep düşünmüşümdür.Yani,içinde rahat edilebilecek boyutta(12-15 metre arası) bir teknede yaşayıp(Doppler,denizin sağı solu belli olmaz dese de) nispeten iptidai,ama bir o kadar da zevkine doyumsuz,insanlardan çok da uzak kalmadan (bunu
...more
Orbi Alter
Jul 26, 2016 Orbi Alter rated it really liked it  ·  review of another edition
"Naivan", rubno smijesan stil, a tako puno toga recenog stoji...
Sinem
Jan 09, 2017 Sinem rated it it was ok  ·  review of another edition
Shelves: 2017-challenge
bu kitap neden bu kadar meşhur oldu, hazır ebooku varken okuyayım istedim. into the wild niye meşhur olduysa bu da o yüzden meşhur olmuş. başarılı ve zengin beyazların varoluş krizine girip abuk subuk şeyler yapmasını insanlar seviyor enteresan bir şekilde. bana hiç ilginç gelmiyor, edebi olarak da bir şey sunmayınca kitabı beğenme şansım kalmadı.
M. Sarki
Aug 28, 2015 M. Sarki rated it really liked it  ·  review of another edition
http://msarki.tumblr.com/post/1280211...

A refreshing tale of personal hate and one man’s effort to exist freely enough to express it on a daily basis. Doppler’s War is one against conformity and stupidity and a personal quest to discover eventually if the entire world is actually this pathetically dumb. The hope that he will one day find intelligent life somewhere on the planet provides enough incentive for himself, his young son Gregus, and his adopted teen-aged elk son Bongo, to head off to fo
...more
Jale
Feb 20, 2016 Jale rated it really liked it  ·  review of another edition
Başarılı bir okul hayatı, evliliği ve çocukları olan Doppler'in her şeyi bırakıp geyiği Bongo'yla beraber ormanda bir hayat kurmasını anlatıyor.
Gündelik hayatın sıkıcı ilişkilerinden, çizgi filmlerin fark etmeden beynimize yerleşen müziklerinden ve başarı hikayelerinin peşine takıldığımız yaşamdan sıyrılmanın getirdiği özgürlüğe varışı. Sade, akıcı ve komik bir dil.
Orta sınıf insan sayıklaması "Sahil kasabasına yerleşmek istiyorum."un uygulanmış hali.
Evet, şimdi daha yüksek sesle: "Sahil kasa
...more
Tatjana
Jan 03, 2015 Tatjana rated it really liked it  ·  review of another edition
Ozbiljniji i teži roman od "Naivan.Super.". Priča o otuđenju oslikana kroz pokušaj glavnog junaka da povrati osećaj jednostavnosti i bliskosti sa prirodom.
Christina
Feb 12, 2013 Christina rated it liked it  ·  review of another edition
Shelves: fiction, 2013
So if a man decides to leave his family and move out in the forest, I immediately assume that there’s something wrong with him? What does that say about me? Yes, I know he just lost his father and then fell on his bike and hit his head, but still, when reading a book which is a critique of our modern consumer culture, it feels strange to realize that I buy so completely into that culture that I can’t even see it as a valuable life choice. And yes, I wrote ‘buy into’ deliberately.

Doppler leaves h
...more
Trish
Some books just hit a nerve, as this did in Scandinavia where it became a bestseller when it was first published in 2004. Just republished in English by Anansi Press of Canada, this hilarious comic novel about a worthy man's mid-life crisis is destined to be a huge hit in North America. Just about everyone I know needs a copy of this--for its humor, insight, and recognition of our commonalities across national boundaries.

A Norwegian businessman and avid cyclist falls off his bike one day while i
...more
Jasminka
Jan 12, 2015 Jasminka rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: 2015
Neobična, ali jednostavna priča puna neočekivanih dešavanja, bar za naše okruženje. Sredovečni Dopler, otac dvoje djece, nakon smrti svog oca i pada s bicikla, napušta svoju porodicu i ide da živi u obližnjoj šumi. To je priča puna kontradikcija – on napušta svoju decu, ali „usvaja“ mladog losa nakon što je bio primoran radi gladi ubiti njegovu majku. Prezire sve što je civilizirano, ali mora popiti litru obranog mleka svakog dana, žudi za čokoladom i slatkišima i radi toga krade od svog suseda, ...more
Antonomasia
A light philosophical novella about the pressures of Jante Law / conformity, consumerism and communitarianism, and how one could be dissatisfied living in the best-organised country in the world. So similar territory to Loe's earlier Naive Super - but with an older protagonist / narrator, a family man in his thirties.

Loe does a nimble balancing act, never coming down on one side or the other to say who's right or wrong (it has to be one of those "bit of both" situations) and using the ambiguous
...more
Michaela V.
Oct 02, 2016 Michaela V. rated it it was amazing  ·  review of another edition
Rozmýšľam, či som niekedy čítala uvoľnenejšiu knihu než je Doppler. Ľahké a milé čítanie, vtipný príbeh muža, ktorý sa podľa mňa ešte stále hľadá aj napriek tomu, že sám má pocit, že sa už totálne našiel. Prajem si však, aby bolo také jednoduché aj v reálnom svete len tak sa zbaliť a odísť od problémov bežného sveta do lesa. Alebo práve to sa nám autor snaží naznačiť? Že to, akým spôsobom svet vnímame a žijeme nie je jediná cesta?
Liz
Nov 13, 2016 Liz rated it liked it  ·  review of another edition
Shelves: for-university
This was required reading for one of my courses. Not the type of book I'd normally read.
Somehow very strange and the way I see it full of disfunctional relationships, odd dialogues and even odder characters...
The humour was lost on me, but then it usually is.
I liked the attempts at social criticism and philosophical musics but that is just about it. Not a book I will come back to.
0rkun
May 11, 2016 0rkun rated it liked it  ·  review of another edition
Güzel başlayan ama aynı şekilde devam edemeyen bir roman. Sayfaları çevirdikçe bende tatmin olamama hissi iyice güçlendi. Sonlarında artık gülerek okumaya başladım.

Medeniyeti bırakıp insanlardan uzak yaşayayım tarzı, bu hikayeye muadil birçok şey okudum, izledim, bu en komik olanıydı diyebilirim.
Yani
Oct 01, 2016 Yani rated it liked it  ·  review of another edition
Doppler is one cynic asshole and he has an elk. Loved it!
Agnes
Nov 12, 2014 Agnes rated it really liked it  ·  review of another edition
Nemám rád lidi.
Nemám rád to, co dělají. Nemám rád to, jací jsou. Nemám rád to, co říkají.


Doppler neměl rád lidi, ale měl rád život.
Tak nějak mě to vrátilo k přemýšlení nad tím, jestli je člověk loser nebo unfortunate, jak to teda nazývat a jak se s tím vypořádat.

A Doppler o svém tatovi říkal Byl nepoužitelný stejně, jako je většina z nás, a v mnoha ohledech se lépe uplatní na totemu. Vlastně tak bude vzdána čest jeho nepoužitelnosti. Právě jí stavím pomník.
A hlavně by člověk neměl být moc pilný
...more
Burak
Feb 05, 2016 Burak rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: literature
Uzun zamandır bir roman okurken bu kadar eğlendiğimi hatırlamıyorum. Yer yer sesli kahkahalar attım okurken. Bir de sık sık ormana gitme ihtiyacı duyan bir insanım, gittiğim ormanlarda geyik bulunmamasından da hayli şikayetçiyim, bunun da etkisi olmuş olsa gerek. Bir de geyikli kitaplara mümkün mertebe beş yıldız vermeli. Bir de gerçekten iyi roman. Bir de geyik var ayrıca.
Ľuboš
Chuť presťahovať sa do lesa síce nemám, ale dobre to bolo! Jop. :)
Masah
Dec 27, 2012 Masah rated it did not like it  ·  review of another edition
Worst $12 I've ever spent on a best seller/award winning book! Simply horrid!
Julie
This was an amazing book, I pretty much inhaled the book. The writing was extremely well done, the characters, particularly Doppler where fun to read about. I thought the character was incredible well written and established. Especially considering I was never sure exactly what was going on in his head, and how much that was happening around him was fact and how much was fiction.

In fact, one of my favourite aspects to this little novella was I was never quite sure if Doppler was just an eccentri
...more
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 next »
topics  posts  views  last activity   
Andreas Doppler: enlightened philosopher or prick? 2 25 Mar 07, 2013 01:12PM  
English translation? 3 39 Oct 23, 2012 10:28AM  
 • Mannen som elsket Yngve (Jarle Klepp #1)
 • Beatles
 • Mengele Zoo
 • Buzz Aldrin, waar ben je gebleven?
 • Gå. Eller kunsten å leve et vilt og poetisk liv
 • Radiator
 • Submarino
 • Bikubesong
 • Popular Music from Vittula
 • Huden er det elastiske hylster der omgiver hele legemet
 • Kalak
 • De dødes tjern
 • Lejlighedssange
 • Yahya Hassan
 • Evig søndag
 • Hvite Niggere
 • Revolution (Africa Trilogy #2)
 • Victoria
211631
Erlend Loe is a Norwegian novelist. He worked at a psychiatric clinic, and was later a freelance journalist for Norwegian newspaper Adresseavisen. Loe now lives and works in Oslo where in 1998 he co-founded Screenwriters Oslo - an office community for screenwriters.

In 1993 he debuted with the book Tatt av kvinnen, and a year later published a children's book, Fisken, about a forklift operator name
...more
More about Erlend Loe...

Other Books in the Series

Doppler (3 books)
 • Volvo Lastvagnar
 • Slutten på verden slik vi kjenner den (Doppler, #3)

Share This BookNo trivia or quizzes yet. Add some now »

“…I don’t wish to meet people. They disgust me. Increasingly so. But I must have milk.” 24 likes
“One problem with people is that as soon as they fill a space it's them you see and not the space. Large, desolate landscapes stop being large, desolate landscapes once they have people in them. They define what the eye sees. And the human eye is almost always directed at other humans. In this way an illusion is created that humans are more important than those things on earth which are not human. It's a sick illusion.” 21 likes
More quotes…