Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Lucemburská zahrada” as Want to Read:
Lucemburská zahrada
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Lucemburská zahrada

3.5 of 5 stars 3.50  ·  rating details  ·  111 ratings  ·  13 reviews
Filozofické podobenství se sci-fi prvky vypráví příběh dramatických zvratů během jednoho léta v životě pařížského profesora.

Profesor filozofie Paul počátkem prázdnin cosi hledá na internetu a omylem napíše zadání s překlepem. Na takto vzniklé nesmyslné slovo objeví jediný odkaz, který ze zvědavosti prozkoumá. Jde o fragment fantasy románu s dlouhými pasážemi v neexistující
...more
Hardcover, 176 pages
Published 2011 by Druhé město
more details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Lucemburská zahrada, please sign up.

Be the first to ask a question about Lucemburská zahrada

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-30 of 158)
filter  |  sort: default (?)  |  rating details
Lukáš Palán
Michal Ajvaz alias Kundera číslo dvě žije, už napsal prý něco kolem dvaceti knih, ale ty jsem samozřejmě nečetl, abych nebyl ovlivněn při hodnocení jeho dvacáté první knihy. Tomu se vážení říká objektivita.

Lucemburská zahrada je příběh francouzského učitele, který se omylem upíše a napíše do google místo BIG TIT MILF ASSFUCK jakési podivné slovo, které ho dovede na stopu podivína Rosse, který byl očividně ještě víc mindfuck než Iveta Bartošová po jedenáctý dopoledne.

Zápletka tedy pořádnej horo
...more
Arnost Stedry
Vlastně nevím, čím začít. Slovem, které je na počátku a které zadané do Google vrátí právě jeden výsledek? Plótínem, ze kterého toto slovo vzniklo? Nebo snad umělým jazykem, ze kterého pochází? A pak tu máme ještě narážky na markionovskou gnózi, matematiku, fyziku, hudbu a mnoho intertextualních hříček včetně té o zahradě, ve které se cestičky rozvětvují. Občas jsem měl pocit, že takovýmto komprimátem lze nasytit mnoho hladovějicích příběhů.

Navzdory hutnému stavebnímu materiálu se poslední Ajva
...more
Štěpán
Čtení to bylo překvapivě zajímavé, ale odbočka k Irině tak nějak celkově nepasovala ke zbytku knihy.
Jakub
Kdyby tohle byla moje první Ajvazova kniha a mně bylo dvacet, tak bych asi dal hvězdiček víc. Ale už mám za sebou Návrat starého varana, Prázdné ulice, Zlatý věk, a další kniha už žádné nadšení nevyvolává... spíš nostalgii. Je to, jako byste viděli kamaráda ze střední, který měl skvělou rockovou kapelu a všichni spolužáci a spolužačky ho strašně žrali, ale teď je o deset později, on má pořád tu stejnou kapelu, dělá pořád stejný fórky, ale už to nějak nefunguje.

Ajvaz je pro mě česká kopie Borgese
...more
Suhrob
The short novel starts promising - a philosophy professor accidentally stumbles on a constructed fantasy language that somehow (in the strongest Sapir-Whorf sense possible?) temporarily opens his perception to a heracleitean/buddhistic flow-nature of reality and gets him romantically involved risking his marriage.

Midway the novel shifts somewhat in tone and provides contrived explanation for (almost) everything. The closure is then mediated by the russian theoretical physicist Irina in the jungl
...more
Ondrej
Je to jedna z nejpozoruhodnějších knih, kterou jsem dosud přečetl.
Rozhodně bych ji doporučil pro další čtenáře. :-)

Líbil se mi děj i zápletka. Ross, jako matematik byl skvělý.
Pavol Hardos
Nič tu nefunguje, pohromade to drží len na dobré slovo. Jednou interpretáciou je, že hlavná postava vplyvom fragmentárneho fantasy trpí jedno leto krátkym pominutím mysle (ak teda autor naozaj neočakáva že budeme brať vážne hlúposti o náhlom rozšírenom vnímaní a prúde vesmíru), trpiac touto nediagnostikovanou duševnou poruchou všeličo zažije a napokon sa cíti lepšie a veci sa vrátia do starých kolají (spoiler!). Ak je táto interpretácia mylná, tak uberte z hodnotenia ešte jednu hviezdu. Nakoniec ...more
Marie
Ajvaz vládne skvěle jazykem - to se mu musí nechat! Ze zcela všedního dne nás unese do světa, kde možné je všechno, kde neplatí žádná pravidla, kde se celý dosavadní život jaksi zadrhne, překlopí, obrátí vzhůru nohama a udělá několik více či méně elegantních piruet, aby se po tomto tanci na hranici šílenství zase pokorně vrátil do pokojných vod . Pokud na tuto hru přistoupíte, nudit se nebudete, A navíc je to sympaticky tenká kniha - budiž to spisovateli připsáno k dobru:)
Marcela
Tohle bylo hodně zvláštní čtení. Pro milovníky složitých souvětí a lingvistických lahůdek to bude ráj, pro ostatní utrpení. Na začátku mě kniha nijak neoslovila, nemohla jsem se do ní vůbec začíst, jenže pak se něco zlomilo a já jsem najednou byla v druhé polovině, ani nevím jak. Velké plus má autor za zajímavé ženské postavy. Lepší než průměr, hodnotila bych mezi 3 až 4 hvězdičkami.
Ludmila Kovaříková
Nejprve mě uchvátil fantasy příběh, který Paul četl - uvažování nad hranicemi dobra a zla mezi pasážemi v neznámém jazyce. Překvapily mě popisy mystických zážitků pramenících z pochopení podstaty jazyka. Další pokračování mě však zklamalo, neviděla jsem nebo nepochopila souvislost s dalšími příběhy (Paulova milenka, pomsta manželky, příběh Iriny, Paulovo smíření s minulými zážitky)
Lucie
Název knihy ve mně evokoval úplně jinou představu o tom, co se bude na 172 stránkách dít. Po přečtení..ano, je to příběh..a krásně napsaný. Z hlavní dějové linie, jako větve ze stromu, pomalu vyrůstají další příběhy, které jako by neměly nic společného. A taky se mi moc líbil konec..konečně kniha bez tří teček na konci..prostě uzavřený příběh.
Radim Kučera
Není to zlé, ale spíš, než Prázdné ulice, to už připomíná nějaký intelektuálský pokus o zpracování příběhu Lary Croft (či Indiana Jonese). Což není nutně špatně, jen tomu jaksi chybí dramatičtější vyústění, které by si to v takovou chvíli zasloužilo. Ale četba je to osvěžující, o tom žádná.
Adela
May 20, 2015 Adela rated it 3 of 5 stars
Shelves: owned
It was hard to read it for me because there wasn't any direct discourse
Paja
Paja added it
Sep 19, 2015
Katies
Katies added it
Aug 23, 2015
Barbora Linka
Barbora Linka marked it as to-read
Jul 13, 2015
Barbara
Barbara marked it as to-read
Jun 29, 2015
« previous 1 3 4 5 6 next »
topics  posts  views  last activity   
yggurština 1 7 Aug 14, 2012 08:17PM  
1732747
Michal Ajvaz is a Czech novelist, essayist, poet, and translator. He is a researcher at Prague's Center for Theoretical Studies. In addition to fiction, he has published an essay on Derrida, a book-length meditation on Borges, and a philosophical study on the act of seeing. In 2005, he was awarded the Jaroslav Seifert Prize for his novel Prázdné ulice (Empty Streets).
More about Michal Ajvaz...
The Other City The Golden Age Prázdné ulice Návrat starého varana Tyrkysový orel

Share This Book

“Nevím," řekla Irina. "Nepřipadalo mi, že se s Claiřinou temnou řekou něco změnilo. Je možné, že Claire přestane slyšet její šumění, že se od ní navždycky osvobodí. Ale já si nemyslím, že se to stane. Řekla bych, že představa, že musí nastat buď katastrofa, nebo mír, se ve tvé hlavě zrodila z předsudku, kterým všichni trpíme, z přesvědčení, že věci musí mít nějaký konec. Ale ony nemusí mít konec, ani šťastný, ani nešťastný, a obvykle ho nemají, to jen lidi mají zvyk prohlásit některý okamžik plynutí za konec, protože to takhle je v televizi." (148)” 1 likes
More quotes…