Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Пустина ” as Want to Read:
Пустина
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Пустина

4.1 of 5 stars 4.10  ·  rating details  ·  88 ratings  ·  1 review
Иако Пустина е роман со историска тема, тој е всушност психолошки роман.

Земајќи ја за основа на анализа историската тема на солунските атентатори,чии протагонисти се заколнуваат сите до еден да умрат во името на Македонија, Абаџиев свесно се откажува од акциониот дел на солунските атентатори.

Пустина почнува од часот кога сета акција на уривање е завршена, кога солунските а
...more
more details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Пустина, please sign up.

Be the first to ask a question about Пустина

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-30 of 147)
filter  |  sort: default (?)  |  rating details
Stefan Serafimoski
Меѓу подобрите примероци од македонската литература кои ги имам прочитано, иако на почетокот, кога ми беше зададена како дел од задолжителната литература за програмата по македонски јазик, воопшто не ми се допадна идејата да ја читам.

Доста детален опис на двата главни лика, на ситуациите во кои се наоѓаат, како и на сништата на Арсо.
Emre
Emre marked it as to-read
Jul 16, 2015
Angela
Angela added it
Jun 26, 2015
Dren
Dren added it
Jun 21, 2015
Ile
Ile marked it as to-read
May 04, 2015
Simona
Simona added it
Mar 11, 2015
Galina
Galina added it
Feb 09, 2015
Olgica
Olgica added it
Feb 15, 2015
Еми
Еми added it
Jan 04, 2015
« previous 1 3 4 5 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
Tabakerata

Share This Book

No trivia or quizzes yet. Add some now »