Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Девојките на Марко” as Want to Read:
Девојките на Марко
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Девојките на Марко

4.39  ·  Rating Details ·  152 Ratings  ·  10 Reviews
149 pages
Published 2004 by Просветно дело, редакција Детска радост (first published 1991)
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.
This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-30)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Jasminka
Книга што задолжително треба да ја прочита секој тинејџер! Им ја препорачувам и повозрасните кои не ја прочитале! Возбудлива, интересна, убаво напишана и пред се’ поучна! И’ се восхитувам на Оливера Николова како умешно може да проникне во детската душа! Една од поубавите лектири! Имаше и истоимена серија снимена по оваа книга.
Emilija
Emilija rated it it was amazing
Apr 25, 2014
Messi
Messi rated it it was amazing
Dec 22, 2011
Antonio Stoimenov
Antonio Stoimenov rated it it was amazing
Jul 20, 2012
Nade
Nade rated it it was amazing
Oct 13, 2013
Donika
Donika rated it it was amazing
Nov 30, 2011
Sara
Sara rated it it was amazing
Feb 23, 2013
Mirjana Abuseva
Mirjana Abuseva rated it it was amazing
Dec 26, 2015
Andrej Stojanovski
Andrej Stojanovski rated it it was amazing
Dec 24, 2013
Sara
Sara rated it it was amazing
Nov 21, 2013
Vesna Kamceva
Vesna Kamceva rated it it was amazing
Oct 29, 2014
Zlatana Mihajloska
Zlatana Mihajloska rated it it was amazing
May 05, 2013
Андреа Ф.
Андреа Ф. rated it it was amazing
Apr 20, 2015
Dace
Dace rated it it was ok
Mar 28, 2015
Ana
Ana rated it really liked it
Jun 05, 2013
Александар
Александар rated it it was amazing
Oct 08, 2013
Evgenija
Evgenija rated it it was amazing
Nov 28, 2016
Angelina Temelkovska
Angelina Temelkovska rated it it was amazing
Sep 26, 2014
Иван Јовановски
Иван Јовановски rated it really liked it
Jan 29, 2014
Mirjana Najdoska
Mirjana Najdoska rated it it was amazing
Mar 03, 2014
Fitore
Jan 08, 2014 Fitore rated it it was amazing
I want to read this book!
Lina
Lina rated it it was amazing
Jan 15, 2017
марија2284
марија2284 rated it it was amazing
Oct 31, 2013
Menita
Menita rated it liked it
May 03, 2016
Elena Gelevska
Elena Gelevska rated it it was amazing
Dec 24, 2016
Jami Tasevska
Jami Tasevska rated it it was amazing
Oct 03, 2012
Martina
Martina rated it it was amazing
Mar 26, 2013
Monika
Monika rated it it was amazing
Aug 20, 2012
Magdalena Ilievska
Magdalena Ilievska rated it it was amazing
Sep 28, 2013
« previous 1 3 4 5 6 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • Белото циганче
 • Marta
 • Пиреј
 • Бојан
 • Шеќерна приказна
 • Македонска крвава свадба
 • Вештица
 • Dr Ouch
 • Conversation with Spinoza: A Cobweb Novel
 • Pismo gospođe Vilme
 • Bela griva
 • The Fate of a Man and Early Stories
 • Сказка о рыбаке и рыбке. Сказка о Золотом петушке
 • Tristan et Isolde
 • Гол човек
 • Magareće godine
 • Vlak u snijegu
 • Godina prođe, dan nikad
5068475
Оливера Николова е родена на 11 март 1936 година во Скопје. Дипломирала на Филозофски факултет при Универзитетот "Св. Кирил и Методиј" во Скопје. Целиот работен век го поминала во Македонската радио-телевизија, работејќи како уредник и драматург. Таа e член на Друштвото на писателите на Македонија од 1963 година.
И покрај богатиот книжевен опус, Оливера Николова е најпозната како автор на првиот гр
...more
More about Оливера Николова...

Share This Book