Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Скакулци” as Want to Read:
Скакулци
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Скакулци

4.08  ·  Rating Details ·  13 Ratings  ·  1 Review
Published by Табернакул
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Скакулци, please sign up.

Be the first to ask a question about Скакулци

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-42)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Marija Atanasova
May 08, 2012 Marija Atanasova rated it it was amazing
Ако го прикажеме ова ремек дело со семантички црти (semantic features) би го добиле следниов приказ:

( + кохерентност)
( + кохезија)
( + совршено структуирање)
( + битови елементи, обичаи, верувања и поговорки кои фрлаат фантастичен превез врз дејствата во делото)
( + палета од стилски и изразни средства)
( + witty дијалози во функција на градење впечатливи карактери под палката на остроумноста и проникливоста на еден генијален психолог од калибарот на Иво Андриќ)
( + лингвистичка компетенција н
...more
Davor Jankuloski
Davor Jankuloski rated it really liked it
Feb 06, 2016
Јас Лично
Јас Лично rated it it was amazing
Apr 15, 2013
Sandra
Sandra rated it liked it
Jul 12, 2013
Anatolij
Anatolij rated it liked it
Nov 30, 2014
Kristina
Kristina rated it really liked it
Nov 28, 2013
Цветанче
Цветанче rated it really liked it
Sep 17, 2013
Biljana Cvetanovska
Biljana Cvetanovska rated it really liked it
Jan 25, 2013
Telemachus
Telemachus rated it really liked it
Apr 20, 2014
Marina
Marina rated it really liked it
May 29, 2016
Kiro
Kiro rated it it was amazing
Aug 19, 2012
Dejan Markovski
Dejan Markovski rated it liked it
Jul 12, 2013
Jasminka
Jasminka marked it as to-read
Jun 30, 2011
Eleonora
Eleonora marked it as to-read
Jun 30, 2011
Ana
Ana marked it as to-read
Aug 10, 2011
Ivana
Ivana marked it as to-read
Jan 21, 2013
Vesna
Vesna added it
Mar 29, 2013
Ana
Ana marked it as to-read
Jul 10, 2013
Milena Doncevska
Milena Doncevska marked it as to-read
Mar 16, 2014
Aleksandra
Aleksandra marked it as to-read
Apr 05, 2014
Elena Laškoska
Elena Laškoska marked it as to-read
Jul 21, 2014
Кикe Цветче
Кикe Цветче marked it as to-read
Aug 11, 2014
Magdalena
Magdalena marked it as to-read
Dec 09, 2014
Steven Chang
Steven Chang marked it as to-read
Apr 18, 2015
Zlatko
Zlatko marked it as to-read
Jul 07, 2015
Carpe Diem
Carpe Diem marked it as to-read
Jul 23, 2015
Maja
Maja added it
Aug 08, 2015
Ana
Ana marked it as to-read
Aug 30, 2015
Nikolina
Nikolina marked it as to-read
Feb 10, 2016
Elena
Elena marked it as to-read
Nov 14, 2015
Rose
Rose added it
Jan 03, 2016
Teodora
Teodora marked it as to-read
Jan 21, 2016
Dafina Zarinska
Dafina Zarinska marked it as to-read
Feb 09, 2016
Renata Gjoreska
Renata Gjoreska marked it as to-read
Apr 17, 2016
Ljubica Jordanova
Ljubica Jordanova marked it as to-read
Jun 12, 2016
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
4999267
Петре Мито Андреевски (Слоештица, Демирхисарско, 25 јуни 1934 - Скопје, 25 септември 2006) бил македонски поет, романсиер, раскажувач и драмски автор. Се вбројува меѓу најдаровитите, а воедно и најпопуларните македонски поети и раскажувачи. Неговите приказни се честопати необични и чудно испреплетени, но во особеноста на својата упатеност кон читателот, раскрилуваат еден познат и близок свет, што ...more
More about Петре М. Андреевски...

Share This Book