Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Пиреј” as Want to Read:
Пиреј
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Пиреј

4.63  ·  Rating Details ·  310 Ratings  ·  4 Reviews
268 pages
Published by Табернакул (first published 1980)
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Community Reviews

(showing 1-30 of 479)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Marija S. ivanovska
Човек над човека е волк - се рекло еднаш, а останало вистина засекогаш. Се прашувам каков ќе беше овој свет ако во него не владееше војната? Тогаш, ќе беше ли овој трошен Балкан со векови завиткан во црнила, потопен во сопствената крв, столчен на рамниште со дното? Толку луѓе голтнати од студенилото на земјата - мажи, жени, млади, стари... Едночудо удавени во тагата, умрени полни со глад, а празни и гнили во душата. И покрај се', на ова поднебје, животната енергија упорно се пренесувала од покол ...more
Maxime
Jul 27, 2012 Maxime rated it did not like it
Класик на македонската литература. Четиво кое мора да се прочита и кое ќе ви го промени животот. Доказ дека македонската литература е на ниво со светската...

Всушост не баш! Горните пофалби можете да ги најдете на секаде, особено во времето кога излезе ова дело. Стана вистински „хит“ на нашите простори и бестселер во наши рамки. Но, ова дело може да се опише само со една придавка, која ќе го опфати во целост, почнувајќи од ликовите до приказната и стилот на пишување - катастрофално!

Ако започнам с
...more
Angelina Temelkovska
Jul 22, 2014 Angelina Temelkovska rated it it was amazing
Петре М. Андреевски - неприкосновено најдобар. Книгата буди емоции како никоја друга книга која го опишува патешествието на македонската душа. Книга што не може да се чита на прерана возраст (личното искуство - во основно училиште пробав, ми беше несфатлива и се откажав после 70тина страници). Вреди секоја минута од одвоеното време.
Кони Тодосова
the best book i have ever read.
Milan
Milan marked it as to-read
Sep 10, 2016
Zlatko Dimitrioski
Zlatko Dimitrioski marked it as to-read
Sep 09, 2016
Hristijan Ristevski
Hristijan Ristevski rated it it was amazing
Sep 03, 2016
Marijana Chonevska
Marijana Chonevska marked it as to-read
Sep 01, 2016
Venelin Arnaudov
Venelin Arnaudov marked it as to-read
Aug 29, 2016
Mario
Mario marked it as to-read
Aug 28, 2016
Dijana Nedeva
Dijana Nedeva rated it it was amazing
Aug 14, 2016
Giselle
Giselle marked it as to-read
Aug 08, 2016
Maca
Maca rated it really liked it
Aug 08, 2016
Marija
Marija added it
Aug 03, 2016
Viktorija Veselinova
Viktorija Veselinova rated it really liked it
Sep 04, 2016
Olgica Zhabievska
Olgica Zhabievska rated it it was amazing
Jul 15, 2016
Edward
Edward marked it as to-read
Jul 08, 2016
Monika Trajkovska
Monika Trajkovska marked it as to-read
Jul 01, 2016
Emilija Dimic
Emilija Dimic is currently reading it
Jul 04, 2016
Dragana Milchevska
Dragana Milchevska rated it really liked it
May 31, 2016
Ljubica
Ljubica rated it it was amazing
May 28, 2016
Alexandraja
Alexandraja marked it as to-read
May 26, 2016
SB
SB rated it it was amazing
May 20, 2016
Elena Parmakovska
Elena Parmakovska rated it it was amazing
May 19, 2016
Ivana
Ivana rated it it was amazing
Sep 18, 2016
Dimitar
Dimitar rated it it was amazing
May 12, 2016
Frose Taskovska
Frose Taskovska rated it it was amazing
Apr 29, 2016
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 15 16 next »
There are no discussion topics on this book yet. Be the first to start one »
 • Зоки Поки
 • Македонска крвава свадба
 • Белото циганче
 • Вештица
 • Conversation with Spinoza: A Cobweb Novel
 • Pismo gospođe Vilme
 • Marta
 • Шеќерна приказна
 • Бојан
 • La Petite Fadette
 • La loba blanca
 • Сказка о рыбаке и рыбке. Сказка о Золотом петушке
 • WISHBONE...Be Careful What You Wish For
 • Прирачник за анти антиалкохоличари
 • The Fate of a Man and Early Stories
 • Tristan et Isolde
 • Snow White: A Tale from the Brothers Grimm
 • Sleeping with Beauty (Glass Slipper, Inc., #3)
4999267
Петре Мито Андреевски (Слоештица, Демирхисарско, 25 јуни 1934 - Скопје, 25 септември 2006) бил македонски поет, романсиер, раскажувач и драмски автор. Се вбројува меѓу најдаровитите, а воедно и најпопуларните македонски поети и раскажувачи. Неговите приказни се честопати необични и чудно испреплетени, но во особеноста на својата упатеност кон читателот, раскрилуваат еден познат и близок свет, што ...more
More about Петре М. Андреевски...

Share This BookNo trivia or quizzes yet. Add some now »