Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri” as Want to Read:
Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri

4.11  ·  Rating Details  ·  1,741 Ratings  ·  43 Reviews
Çok uzak zamanlarda değil, günümüzün otuz, bilemediniz elli yıl öncesinde, üstelik hep "ülkemizde" geçiyor Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri. Ancak... Sanki o zamanlardan ve o mekânlardan değil de, başka zaman ve mekânlardan, hatta başka dillerden aşina olduğumuz hikâyeler... Yani, Puslu Kıtalar Atlası'nı ve Kitab-ül Hiyel'i okumuş olanların tahmin edebilecekleri gibi, üzerine söz s ...more
Paperback, 24th, 245 pages
Published April 2012 by İletişim Yayınları (first published 1998)
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri, please sign up.

Be the first to ask a question about Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri

This book is not yet featured on Listopia. Add this book to your favorite list »

Community Reviews

(showing 1-30 of 2,688)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Ahmet
May 28, 2016 Ahmet rated it really liked it
Shelves: türk-edebiyatı
İhsan Oktay Anar kendine has üslubu ile gene kalemini konuşturmuş.Bence Türkçeyi en iyi kullanan yazarlarımızdan biri. Hikayeler birkaçı dışında oldukça sürükleyici ve ilginç.2'şer korku,din,aşk,cennet temalı hikayeden oluşuyor.
En sevdiğim hikayeler:Ezine canavarı,Dünya tarihi ve Gökten gelen çocuk(superman'in hikayesini Anar'ın hayal gücü ile bambaşka bir şekilde okuyoruz.En eğlendiğim hikaye buydu.)

"Çirkinliği görenler çirkindir belki, hem dünyayı korku duygusuyla değil, güzellikle tanıyorum
...more
MARTI
Bu kitabın bende ilginç bir hikayesi vardır ve yeri ayrıdır.

Çok korktuğum, hatta öleceğimi bile aklımdan geçirdiğim bir anda, tamamen alakasız bir ortamda, yanımdaki tek kitaptı Efrasiyab'ın Hikayeleri ve çantama alırken kitabın konusu hakkında pek bir fikrim yoktu açıkçası. Sadece daha önceden Puslu Kıtalar Atlası'nı okuyup sevdiğim için yanıma almıştım kitabı. Yaşadığım korku ve panik anında, dikkatimi dağıtmak için kitabı elime aldığımda okuduğum ilk cümle "Ölümün soğuk nefesini ensemde hisse
...more
Peri Kitapları
Sep 02, 2015 Peri Kitapları rated it it was amazing  ·  review of another edition
"Kavuşunca meşk, kavuşamayınca aşk olduğunu söylerler. Sevgisini kalbinde taşıdığı sürece, herkes ona kavuşmuş demektir bana göre. "


Geçen yaz okuduğum zengin mi zengin kelimeleriyle , verdiği tarihi bilgileriyle, bana gizemli bir dünya sunan bu kitabı çok sevmiştim.

Kitabın konusuna gelince ; "Seninle , verdiği zevk dışında hiçbir amacı, kuralı ve şartı olmayan bir oyun oynayacağız, bir konu seçip , birbirimize hikayeler anlatacağız. Her hikayen için , senin bir saat yaşamana izin vereceğim." diy
...more
Ugur
Dec 31, 2014 Ugur rated it it was amazing
Efrasiyab’ın Hikayeleri’ni Amat’ın hemen ardından okudum, arada çok bariz bir üslup farkı var. Amat’ı okumak ne kadar zor olduysa Efrasiyab’ı okumak o kadar kolay oldu. Okuması daha kolay ve sembollerin bu sefer dini olgulardan daha çok popüler kültür ile ilgili olması ve dilinin biraz daha basit tutulması sanırım buradaki önemli etkenlerden.

Konunun hemen başında karşımıza ölüm çıkıyor ve zamanı gelen insanların canını almak için yanlarına gidiyor. İlk gittiği karakter ile konuşurken, karakter k
...more
Gulen
Nov 09, 2012 Gulen rated it it was amazing  ·  review of another edition
Bu kitap bende hep budist imam ile hatırlanacak ve ne zaman aklıma gelse yüzümde bir gülümseme oluşacaktır.
Doğukan Şık
Jan 30, 2016 Doğukan Şık rated it really liked it  ·  review of another edition
Bu kitabı İhsan Oktay Anar değil de başka biri yazsaydı daha çok beğenirdim. Ancak Anar'ın o muhteşem diline alıştıktan sonra bu kitap çok basit geldi. İçinde çok güzel hikayeler var ama çok kötüleri de var. Kitapta en sevdiğim kısımlar Ölüm ile Cezzar Dede'nin konuşmalarıydı. Ayrıca buradan Ölüm'e "Müşkül durumda olduğum için söylemiyorum ama, yine de delikanlı birine benziyorsun. Yeminler olsun samimiyim. Vade gelmiş, ömür bitmiş; can, hayat, bütün bunlar fasa fiso." diyen abiye saygılarımı su ...more
Busra
Aug 30, 2015 Busra rated it it was amazing
Shelves: favorites, 2015
İhsan Oktay Anar'ın Puslu Kıtalar Atlası'ndan sonra okuduğum ikinci kitabı Efrasiyab'ın Hikayeleri.Okumaktan yine büyük keyif aldım;okurken de bir yandan yazarın dünya görgüsüne,ülke gözlemlerine ve Türkçesine hayran kaldım.
idon'tcareizm
Aug 24, 2014 idon'tcareizm rated it really liked it  ·  review of another edition
Kitabın ana kurgusu güzel ancak içinde anlatılan hikayeler hem çok sıradan hemde çok basitti.

Spoliler içerir.

Ana kurgusundan kasıt Ölüm'ün yeryüzünde milletin ensesine soğukça üfürüp onun canını alması gibi. Daha sonra canını alacağı Dede ile sürekli hikaye anlatması ve aradığı hedef Uzun İhsan yani aslında ilk iki kitabında olduğu gibi yazarın kendisi. Yazar kendisini kitaba koyup Ölüm'ün kendisini araması, yazarın ismi her çıktığında tebessüm ettiriyor.

Ancak kitap o kadar basit değil. Mesela Ö
...more
İdil
Aug 29, 2012 İdil rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: türk-edebiyatı
"..kavuşamayınca aşk, kavuşunca meşk olur..." bir de, "gülümseyen herkes cennete bakıyordur.." bu iki cümleyi hatırama işledim hayatımın zorlu dönemecinde.

Anar'ın "Puslu Kıtalar Atlası"ndan sonra büyük bir keyifle ve özenle okuduğum kitabıdır Efrasiyab'ın Hikayeleri. Öyleki çok düşüncelere daldım, hayaller kurdum ve kelimelerdeki ahenk ve zarafetin içinde adeta ruhum dinlendi.
Bu kitabı İzmir yolunda otobüste, Alsancak Tepecik Hastanesinin koridorlarında, İzmir otellerinde, Antalya uçağında ve e
...more
Akin
Nov 21, 2015 Akin rated it really liked it  ·  review of another edition
...Ölüm bozulmuştu. Çünkü ona göre bir ruhu kasıp kavuran fırtınaların dinmesi, dugusuzluk ve kayıtsızlıkla sonuçlanırdı. Bu yetmiyormuş gibi ihtiyar, sözlerine şunu ekledi:
- "Zaten cennet de budur!"
Sanki beklemediği bir şey daha işiten Ölüm'ün dikkatle baktığı ihtiyar, şu son sözü söylemeden edemedi:
- "... ve gülümseyen herkes cennete bakıyor demektir."
Bunun üzerine Ölüm, bin yıllardan sonra ilk kez yutkundu.
Azelea
Dec 24, 2012 Azelea rated it it was amazing  ·  review of another edition
İhsan Oktay okumak biraz zordur ya da bana öyle gelir. Vaktinin bol, keyfinin de yerinde olması gerek ki, kitaptan başka düşünecek şeyin, kitaba dalmaktan başka çaren kalmasın. İşte ben de öyle yaptım ve hatta bir cumartesi günü elime aldığım bu büyülü kitabı neden daha önce okumamışım diye hayıflandım. Kitabının adınının Efrasiyab'ın hikayeleri olduğuna bakmayın, hikaye değil masaldır okuyacaklarınız! İçinde Kaf Dağı bile var, daha ne olsun? :) Ölüm'ün Cezzar Dede'nin canını almadan önce ona bi ...more
Sinem
Nov 18, 2012 Sinem rated it liked it
daha önce okuduğum Anar kitaplarından kat kat kötüydü yahu. Yazarın öykücülüğü, dili yine iyi ama anlattığı şeyler çok tırt. Bana sanki bu minik hikayelere roman olarak başlamış ama bir türlü devamını getirememiş de elindeki yarım öykülere bir çerçeve çizip, süsleyip kitap haline getirmiş gibi geldi.
Bir de dünya çapında bilinen iki hikayeyi kendisine göre yorumlayıp yazması enteresan olmuş. Ben genel olarak sevemedim.
Randomsummer
For some reason i always tend to compare his books with Suskunlar as it was the first Ihsan Oktay Anar book i've read. In my opinion It'd be a better set up if the author just presented the stories and keep the filler stuff (old guy and the angel of death incompetently following a guy through a city) out of the book. Some of the stories were compelling but some were morbidly boring.
Icten keskin
Jun 29, 2014 Icten keskin rated it it was amazing  ·  review of another edition
"bakraçtaki suyun sathında kendi aksini görmüştü. suyu değil, sanki kendi aksini içen adam, bütün ilmini unutmuş, ama sonuçta kendini bilmişti. bu ise onun bilmesi gereken, zaten yegane şeydi."
Yassin
Mar 28, 2016 Yassin rated it really liked it  ·  review of another edition
Cennet isimleri taşıyan mahalleleri gezerken Ölüm ve Cezzar dedemiz, sanırım hâl diliyle cenneti dolaşırlarken, bir yandan da kâl diliyle anlattıkları hikayelerde cenneti bir çocuk masumiyetinde seyrederler.

Bu noktaya gelinceye kadar anlatılan hikayelerle de yolda belirlemiş oldukları konuyla alakalı veya alakasız, beklenmedik ve absürt sonlar yaparlar.

İhsan Oktay Anar'ın o sevdiğim üslubu, olayları hikaye ediş tarzı, ve başına buyruk (ama zekice) olay örgüsü ile dolu bir kitap olmuş. Tanıdık ö
...more
Nihal Vrana
Ihsan Oktay Anar'in oylesine kendine has bir oyku anlatma sekli var ki, iki uc cumle ile bir kitabin onun olup olmadigini cikarmak mumkun. Oykulerin altindan girip ustunden cikiyor, Dede Korkut misali oykuleri Supermen'e, Pratchettvari bir olumu Kirmizi baslikli kiza siz daha nasil yaptigini anlayamadan baglayiveriyor. Hem de bunu yere goge sigdirilamayan Gaiman gibi post-modernistlerden daha da ustaca yapiyor bence; tek sorun Turkce yaziyor olmasi. Efrasiyab'in hikayeleri muthis eglendirdi beni ...more
Ruhat alp
sevgisi kalbinde olduğu sürece aşık kavuşmuştur maşuka(efrasiyabın hikayeleri)
Kadir Kılıç
Puslu Kıtlar Atlası'ndan sonra bu kitap beni fazla sarmadığı için 1 haftadır kitaba ara vermiştim,sırf bitsin diye yeniden okumaya başlayıp bitirdim.Öncelikle Puslu Kıtalar Atlası'nda olduğu gibi bu kitapta Osmanlıca kelimeler bulunmuyor bu yüzden hayalkırıklığına uğradım.Kitapta hikayeler arasındaki konuşmalara çok az yer verilmiş,bu ara konuşmalar İhsan Oktay Anar'ın tarzını en çok yansıtan yerler olduğu için en sevdiğim yerler de burası oldu.Hikayelere gelecek olursam Bir Hac Ziyareti ,Pulu K ...more
Cem
Aug 26, 2012 Cem rated it really liked it  ·  review of another edition
Yazarin buyuleyici bir uslubu var
Huri
Mar 01, 2016 Huri rated it really liked it  ·  review of another edition

Her insan bilmediği şeyden korkar. Korkusunu yenmek için bilmek ister. Fakat bilmesi için araması gerekir. İşte, din bu arayış değil midir? Bununla birlikte, eğer insan bir şeyi arıyorsa, onu bulmuş ve ona kavuşmuş da değildir. Kavuşamadığı şeye erişmek için can atar. Eh, bu da aşktır işte! Kısacası, yolumuzu şaşırmış değiliz. Korkudan arayışa, arayıştan ise aşka geçtik. Hikayeleri anlatırken elimizde olmadan seçtiğimiz üslüba bakılırsa, daha önce geçtiğimiz yerlerden tekrar geçmiş bulunduğumuz
...more
akmurat
Nov 01, 2015 akmurat rated it it was amazing  ·  review of another edition
This is one of the best story books I've ever read. Especially one of the stories almost made my brain explode. I'm not going to say which one but you'll probably know. Extremely philosophical. İOA is the Marquez of Turkey, with no doubt.
Orhan Gülek
Aug 10, 2015 Orhan Gülek rated it did not like it  ·  review of another edition
Bu kitabı bu kadar övenler ne buldu bilmiyorum ama ben çok şey bulamadım.Yazarın emeğine saygım sonsuz ama çıtamın çok altında hikayelerdi,çok çocuksu buldum.Malesef yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve bu yazara tüm kapılarımı kapatmama sebep oldu.
Esutty
Oct 12, 2015 Esutty rated it liked it
Bu, yazarın okuduğum üçüncü kitabı. Puslu Kıtalar Atlası ve Kitab-ül Hiyel akıcılığında değil maalesef. Ölüm'le Dede'nin birbirlerine anlattıkları hikâyelerin hepsi zekice kurgulanmış fakat hikâye arası geçişler ve dış anlatı pek başarılı değil ne yazık ki. Hikâyeler başta fazla uzunken, kitabın sonuna doğru gittikçe kısalmış. Son hikâyeler, teslim tarihi yaklaşan bir çevirmen özensizliğinde yazılmış sanki. "Kitap çok uzadı, artık bağlayayım," der gibi...
Bir öykü derlemesi olarak yayımlansaydı ç
...more
Basak
Jan 21, 2016 Basak rated it it was amazing  ·  review of another edition
dünyalar zamanlar kulturlar arasi yolculuk kitabi:) e
Yusuf Efendi
Dec 29, 2014 Yusuf Efendi rated it really liked it  ·  review of another edition
Kitap güzel ama ben daha farklı bir şey ummuştum
Isil
Jun 04, 2012 Isil rated it it was amazing
http://okudumdanoldu.blogspot.be/2010...

Bu yorumu 2 hafta sonra yazdığım için sağlıklı mı bilmem ama aklımda kalan muhteşem hikayeler anlatıldığı. İhsan Abi yine anlatım diliyle, üzerinde çalışılmış her cümlesiyle beni benden aldı. Yaşlı bir dede ve Ölüm, birbirlerine hikayeler anlatıyor kitapta. Bu sefer çook eski İstanbul'da değil hikayeler ama günümüzden 30, 40 belki 50 yıl öncesi. Çok değişik konulara değinilmiş. Yine çok güzel, yine tekrar okunması gereken bir kitap.
Emrah Bilgin
Apr 27, 2014 Emrah Bilgin rated it it was amazing
Tek kelimeyle harikulade! Hikayenin içinde hikayelerden oluşan bu kitapta, bir çok tanıdık referansla karşılaşacaksınız. Spoiler verip mundar etmek istemiyorum, ama bildik karakterler / efsaneler öyle güzel yakın tarih kurgusuna oturtulmuş ki, insan keşke daha da olsa diyor. Puslu Kıtalar Atlası'nı sevdiyseniz, buna da bayılacağınız garanti. Okuyun, okutun :)
Mustafa Şahin
Apr 17, 2013 Mustafa Şahin rated it really liked it
Yine yer yer mizah dozunun epey arttığı bir İhsan Oktay Anar kitabı... Her ne kadar benim gözümde Puslu Kıtalar Atlası veya Kitab-ül Hiyel kadar iyi olmasa da Anar'ın tarzını sevenlerin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.
Buke Kumyol
Jul 07, 2011 Buke Kumyol rated it it was amazing  ·  review of another edition
This was the first one of Ihsan Oktay Anar that I read off. I immediately fall in love with the style of writing and the stories. I wished that I grew up on these kind of story telling. I can't wait to read more of him.
Rüçhan
Aug 07, 2013 Rüçhan rated it it was amazing
Bu ne güçlü bir kalem, ne üretken bir beyin ve ne canlı bı hayalgücüdür. İhsan Oktay Anar, çağdaş Türk edebiyatının en iyi ismi desem abartmış mı olurum. Her kitabı birbiriyle yarışır derecede "iyi".
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 89 90 next »
topics  posts  views  last activity   
Turkish Reading C...: Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri ile ilgili tartışma 1 21 Aug 03, 2013 01:33AM  
 • Tol
 • Semaver
 • Son Hafriyat
 • Ölü Zaman Gezginleri
 • Night
 • Korkuyu Beklerken
 • Anayurt Oteli
 • Cehennem Çiçeği (Alper Kamu, #2)
 • Saatleri Ayarlama Enstitüsü
 • Peri Gazozu
 • Bir Düğün Gecesi
 • Esir Şehrin İnsanları (Esir Şehir Üçlemesi, #1)
 • Dublörün Dilemması
838424
İhsan Oktay Anar ( Yozgat, 1960 - )

Türk yazardır. Lisans, master ve doktora eğitimini Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde yaptı. Aynı okulda öğretim üyeliğinden emekli olmuştur.

Her bir kitabının çok uzun araştırmalardan sonra yazıldığı içerdikleri ağır tarihi bilgi ile göze çarpar. Eserleri pek çok küçük hikâye etrafında örülmüş büyük bir roman biçimindedir.

Yazın biçim göndermeler içerir. Kabaca b
...more
More about İhsan Oktay Anar...

Share This Book“Hayatını değil, insanlığını isteseydim elbette korkardın. Ancak bu güzel hediye sana sonsuza kadar verildi. Onu senden geri almam mümkün görünmüyor. Bu bakımdan sen de benim gibi ölümsüzsün. Fakat birçok kişi için, insan olmanın zevkini ve keyfini çıkarmak değil, hayatı sürdürmek ve korumak daha önemli görünüyor. Ne pahasına olursa olsun yaşamaya çalışmakla, doğrusu çok büyük bir mutluluğu kaçırıyorlar. Acı ve ölüm korkuları onları yönetiyor. İşin kötüsü bu korkuya Tanrı diyorlar. Oysa dünyayı korkuyla değil, bir insanın gözleriyle görselerdi, Tanrı'yı görmüş olurlardı.” 12 likes
“Cenneti görmemiz için gözlerimizi açmamız değil, belki de kapamamız gerekir” 5 likes
More quotes…