Goodreads helps you keep track of books you want to read.
Start by marking “How Much Land Does a Man Need” as Want to Read:
How Much Land Does a Man Need
Enlarge cover
Rate this book
Clear rating
Open Preview

How Much Land Does a Man Need

3.89  ·  Rating Details  ·  2,760 Ratings  ·  175 Reviews
Calypso Editions presents a new translation of the Tolstoy tale that James Joyce called “the greatest story that the literature of the world knows.” Here, readers meet Pakhom, who swears that with enough land, he wouldn’t fear the devil himself. And the devil hears him.
Paperback, Limited, 47 pages
Published December 13th 2010 by Calypso Editions (first published 1885)
More Details... edit details

Friend Reviews

To see what your friends thought of this book, please sign up.

Reader Q&A

To ask other readers questions about How Much Land Does a Man Need, please sign up.

Be the first to ask a question about How Much Land Does a Man Need

Community Reviews

(showing 1-30 of 3,000)
filter  |  sort: default (?)  |  Rating Details
Sanjay Gautam
Nov 09, 2015 Sanjay Gautam rated it it was amazing

If you're thinking to read a short story then read this one. It will be the finest short story you are ever going to read.

James Joyce wrote to his daughter that it is "the greatest story that the literature of the world knows".

Truly a masterpiece! A timeless story.Bookworm Sean
This was perfect, simply perfect. It’s a masterful short story.

The wonderful Leo Tolstoy truly captured a grim aspect of human nature in just a few pages. He uses a farmer’s greed as an allegory for man’s ever growing ambition. What man has is never enough; he is always trying to go forward to grasp bigger things. But, in this, there is the ultimate danger of overreaching oneself. Man can only go so far before he destroys himself.

"Although he feared death, he could not stop. 'If I stopped no

...more
Fernando
Dec 02, 2015 Fernando rated it it was amazing  ·  review of another edition
"El que mucho abarca, poco apreta."¡Qué maravilla de cuento! Por algo era el preferido de Joyce. Pajom me recuerda al Ávaro de Molière y al padre de Eugenie Grandet cuando se encerraba a contar sus monedas de oro. Un cuento con una gran moraleja sobre los peligros de la avaricia sin limites. Me encantó...
Elham
Nov 13, 2015 Elham rated it liked it
So much.
Sine
Dec 22, 2013 Sine rated it it was ok  ·  review of another edition
tolstoy hakkında kötü eleştiride bulunmak ne haddimize ama rus edebiyatına bu kitapla başlasam, ya da tolstoy ile bu kitapta tanışmış olsam benim için çok büyük hayal kırıklığı olurdu. kitabın ismi dolayısıyla büyük beklentiye girdim ama içeriğindeki öyküler dini, dini olmasının da ötesinde bir hayli didaktik idi. adeta kör göze parmak kıvamında bir ders vericilik olunca tolstoy okuyor gibi değil de stv izliyor gibi hissettim. en yakın zamanda anna karenina'ya başlamak yeni hedefim olsun. bunu a ...more
Nihal Vrana
This series is a great idea by Penguin. I hated these two stories by Tolstoy though. I now understand Dostoyevsky's disdain for him; seeing someone writing these condescending tales of poverty (oh they are so poor, they can't afford to die) without ever knowing poverty must be annoying for those who really suffer from it (like Dostoyevsky). Throw in the forced religious context, the stories were not really my cup of tea (oh, they are so poor they make tea out of the books after reading them).
MissSugarTown
Mar 04, 2016 MissSugarTown rated it it was amazing  ·  review of another edition
God I love Tolstoy's writing and wisdom ! Two short stories "How Much Land Does A Man Need ?" and "What Men Live By", the first one is about man always wanting more than he actually needs and the second one is about Love and how men only live by love alone. I was angry tonight but I'm feeling more peaceful right now. Thank you Tolstoy.
Sukyna
Mar 22, 2016 Sukyna rated it it was amazing  ·  review of another edition
'I have learned that men live not by selfishness but by love'. For me this one quote summarizes the two short stories.
Michelle
Jul 13, 2015 Michelle rated it it was ok
Shelves: tolstoy
I think I would have liked this a lot more if the intended audience had been different. This is one of the short stories Tolstoy wrote for peasants to learn literacy from. A story about a peasant that is never satisfied with the land he has, always wanting more and better. What does it mean for someone of Tolstoy's wealthy background to write stories for peasants about how they should not be greedy and want more than they have? Sure, greed is a universal human tendency, but I just couldn't get o ...more
Snail Goddess
Sep 04, 2012 Snail Goddess rated it it was amazing  ·  review of another edition
Shelves: fav
Bir insan ne isteyebilir?

Daha da ötesi, bir insan istediklerinden hangilerine sahip olabilir?
Ne kadarına?

Nereye kadar?

Herkesin dilinden düşürmediği "Bu dünyada gelip geçiciyiz." veya "Kefenin cebi yoktur." gibi sözlerin edebi uyarlaması sanki..

İnanılmaz gerçekçi ve inanılmaz güzel.
Sanırım bu hikayeyi gerçekçi kılan da zaten bunların birer 'gerçek' olması..

Gautam
A goodread.
Nesli
Sep 23, 2014 Nesli rated it really liked it  ·  review of another edition
Shelves: in-my-library
Tolstoy'u çok severim. Bana göre sivri dilli sert bir yazar o. Yazdıklarının salt gerçekler üzerine olduğunu düşünüyorum. Hayalperest işlerin adamı değil. Hiç değil. Şu yazdıklarımı okusa, çok gevezelik ediyorsun kadın dediğin susmalı ve dinlemeli sadece, derdi ama. Derdi bence :)

Kitaptaki hikayeler çok güzeldi, çocukken okutulan klasiklerden biridir zaten bu kitap. Her olayın sonu tanrıya bağlanır. Bağlanıyor yani, Tolstoy tanrıya inanan bir yazar. Tüm öyküler açık ve net. Hayat üzerine dersler
...more
Shutterbug_iconium
Daha önce birçok kez yazdım ama bir kez daha dile getirmem de fayda var. Bildiğiniz gibi ülkemizde dünya klasiklerini çeviren sayısız yayınevi var bu yayınevleri arasında 'islami' ya da 'islamcı' kimliğe sahip olanlar arasında , bu eserleri kısaltma,onların özünü bozma (bakınız din değiştiren Pinokyo makalesi), kötü çevirme, orijinalinden başka bir dilde çevirme gibi konularda çok usta olanları var. Neyse Tolstoy hakkına meşhur harcıalem iddiayı biliyorsunuz. Güya ölümünden hemen önce çıktığı yo ...more
Cemre
Ben bu kadar göstere göstere ders verilen eserlerden çok tat alamıyorum. Kendimi ders vermek için masal anlatılan ya da bir fabl okunan çocuk gibi hissediyorum. Elbette öykülerden çıkarılacak dersler var; ama dediğim sebepten ötürü bu kitap bana yeterince keyif vermedi. Bunun dışında öyküler biraz fazla "mucizeler"le dolu. Bu da, bence, çıkarılan derslerin inandırıcılığını zedeliyor.
Travelling Sunny
Sep 26, 2012 Travelling Sunny rated it it was amazing
GREED.

The grass is always greener on the other side. The other side of what? The other side of this guy's property line. The protagonist of this story is a landowner. But, he feels cramped and sees that his neighbors have more land than he does.
GREED
So he buys more land and is happy for awhile. But then he hears about this other place where he can get more land for less money.
GREED
So he sells his land, moves, and buys more land. Happy now? Nope. Now he hears about this OTHER place where he can g
...more
Yeliz
Nov 10, 2015 Yeliz rated it it was amazing  ·  review of another edition
1836-1835 published respectively
"A parable of a Russian peasant's bargain with the devil - considered by James Joyce to be the world's greatest story."
I liked the mystery elements in both stories, which made me read it right away without break.
"...men only think that they live by caring only about themselves: in reality they live by love alone." (53)
Maggie
Nov 07, 2015 Maggie rated it it was amazing  ·  review of another edition
I love the little black classics. I only bought this to make an order online have free shipping but it is very pretty, readable, and easy to carry. (Also I loved the stories but they're obviously good, it's Tolstoy.)
Ken Moten
My last book before I plunge myself back into The Brothers Karamazov and I chose this one. It was a very good short story that is a morality tale but is not anvilicious. The last words in this story are truer now than when Tolstoy wrote them. Well, back to Dostoevsky!
Uyuyan Adam
Dec 11, 2014 Uyuyan Adam rated it did not like it  ·  review of another edition
Tolstoy fazlasıyla didaktik ve öğreten adam havasında bu kitapta. Mesajını göstere göstere bile değil, bastıra bastıra vermeye çalışmış. Ama edebiyat biraz da fikirlerini incelikle verme sanatı, ve Tolstoy bu sefer beni yarı yolda bıraktı.
Serhat hamurkar
Jan 31, 2013 Serhat hamurkar rated it it was amazing  ·  review of another edition
Hayatı yaşanabilir kılan değerlerin tümünü su yüzüne çıkarmak ve anlamak mümkün.
Mete Koçak
Sep 18, 2015 Mete Koçak rated it really liked it  ·  review of another edition
"Anladım ki insanlar kendilerini düşünerek yaşıyor gibi görünse de, gerçekte onları yaşatan tek şey sevgidir."

Tolstoy'un 'insan ne ile yaşar' kitabı altı kısa hikayeden oluşmaktadır ve bu kısa hikayelerin hepsi oldukça didaktiktir. Kitapta genel olarak sevgi, aç gözlülük, merhamet, mutluluk konuları işlenmekle birlikte bizi ayakta tutanın sevgi olduğundan her şeyin sevgiyle yapıldığında bizi mutlu edecek sonuçlar elde edeceğimizden bahsediyor. Açıkça söylemeliyim ki okumaktan zevk aldığım bir k
...more
Alix
This book was a gift from my husband, who wanted to offer me a glimpse into some of the classics I've always avoided due to their intimidatingly long novels. I am quite thankful for that. Because now I'm in no hurry to read either "War and Peace" or "Anna Karenina".
I have only read Tolstoy once before, many years ago - it was a book for children. And I must say it was one of my favorites at the time. Still, what works for a child doesn't always for grown-ups, and the sermonizing tone of this sho
...more
Nahit Demir
Mar 21, 2016 Nahit Demir rated it really liked it  ·  review of another edition
Hayatımızın bazı dönemlerinde sorgularız kendimizi; “neyle yaşarız, neden yaşarız” diye… Herkesin çevresine, hissettiklerine ve umutlarına göre yaşama nedenleri, haklı-haksız gerekçeleri vardır.
Çok büyük hâyâllerimiz de olur bazen, karamsar hâl aldığımız günler de. Ama; mutlaka bir şey ararız yaşam için; yaşama kendimizi, kendi içimize yaşamı katmak için…
Lev Tolstoy; tüm insanlığı ilgilendiren bu önemli olgu üzerinde durduğu İnsan Ne İle Yaşar adlı kitabında, açıklıyor, gerçekten yaşıyorum veya
...more
M. İlknur
Çocukken Tolstoy'la tanıştığım ilk kitaptı. Ve ilk izlenimi üzerimde çok etkili oldu, hala hatırladığım sorgulamaları yapmamı sağlamıştı. Ne güzel anlatır insanlığı, maneviyatını. Tabii dini sürekli yüzeyde göstermesi, en doğru şey olarak algılanması(?) yönünden belki kırık not verebilirim ancak insanlığı güzel yansıttığını hatırlıyorum yine de. Ve bulunduğum çıkarımlarda kendimce alkolün ve Tanrının bir metafor olabileceğini düşündüm sonra sonra.
Ancak işte hala hatırımda sevgiyi ne denli kutsal
...more
Alison
Jul 07, 2015 Alison rated it liked it  ·  review of another edition
Within this book, there are two short stories: How Much Land Does a Man Need? and What Men Live By. I thought How Much Land Does a Man Need was incredible. Very well written and to the point with an incredible lesson. It is something I hope to think about for my future and what exactly does one person need in life.
The second story, What Men Live By, was less interesting to me about helping fellow man and the results of good will. While, again, it had a poignant lesson, it didn't hit me as hard
...more
Yaşar Asal
May 27, 2015 Yaşar Asal rated it really liked it  ·  review of another edition
Harikaydı. Bilhassa ikinci ve üçüncü hikayeye bayıldım. Her birinden ayrı film çıkarmış.
Ramiro Austin
How much land does a man need? Ah, here’s a title that will catch you attention. It’s Tolstoy the moralist again; the elderly writer with the white beard of a prophet; the rural scold who looks down on his youthful neighbors as they speed by on their way to Moscow, center of vice and temptation; the extravagant ‘fox’ who wanted nothing more than to be a pious God-loving ‘hedgehog’, in the words of Isaiah Berlin; the saint and the pauper, and the author of that infamous treatise ‘My Religion.’ Th ...more
sidana
Jan 03, 2016 sidana rated it it was amazing  ·  review of another edition
İnsan ne ile yaşar ana fikri yaşamın anlamı, yaşama amacımız vs insanlığın neden yaratıldığı ile alakalı bütün neden ve sonuçları, insanlara nelerin yetmediği ve doyumsuz olduğu, durumu birileri soruyor, durumu birileri anlatıyor. Sözcüklere ile anlatamadığımız hislerimizi kaleme alıyor..Kısa öykülerden oluşan Tolstoy harikalarından..

Önemli olan an ŞİMDİ dir,İnsana en gerekli kişi şuan YANINDAKİ KİŞİ dir,en önemli uğraş o an yanında bulunan kişiye İYİLİK etmendir..
Umut E. B. (Kareler ve Sayfalar)
Tolstoy bildiğim kadarıyla hayatının son döneminde dine yönelen, buna ek olarak Marksist felsefeye de kendisini yakın hisseden bir yazar. Bunu da eserlerinde sık görmek mümkün. İnsan Ne İle Yaşar adlı kitabında da öne çıkan noktalar, açgözlülüğün nasıl yıkıcı bir şey olduğunu vurgulayan, meta fetişizmi ve sermaye biriktirmenin insanın sonunu nasıl hazırladığı, hikayelerine bakınca ilk aklıma gelenler oluyor.
Yazının devamı blog'da, blog linki de profilimde.
Chelsea Alexa
Dec 01, 2015 Chelsea Alexa rated it liked it  ·  review of another edition
Shelves: classics
I had never read anything by Tolstoy up to this point, mostly due to my own intimidation in taking on his dense works. I think this little number has been an adequate introduction to Tolstoy, at least as far as his writing style and general view of humankind goes. This small book contains two short stories, "How Much Land Does A Man Need?" and "What Men Live By," both exploring our innate tendency as humans towards greed, pride and envy, as well as our more selfless side as caretakers, givers, a ...more
« previous 1 3 4 5 6 7 8 9 99 100 next »
topics  posts  views  last activity   
Marmara: İnsan Ne İle Yaşar 2 11 Nov 06, 2014 01:07PM  
 • Gooseberries (Little Black Classics, #34)
 • The Tinderbox
 • Sindbad the Sailor (Little Black Classics, #54)
 • The Reckoning
 • A Slip under the Microscope (Little Black Classics, #77)
 • Kasyan from the Beautiful Lands
 • The Fall of Icarus
 • Circles of Hell (Little Black Classics, #25)
 • The Gentle Spirit
 • Circe and the Cyclops
 • The Eve of St Agnes
 • Traffic
 • The Figure in the Carpet
 • The Atheist's Mass
 • A Cup of Sake Beneath the Cherry Trees
 • The Robber Bridegroom
 • Woman Much Missed
 • Travels in the Land of Serpents and Pearls
128382
Lev Nikolayevich Tolstoy (Russian: Лев Николаевич Толстой; commonly Leo Tolstoy in Anglophone countries) was a Russian writer who primarily wrote novels and short stories. Later in life, he also wrote plays and essays. His two most famous works, the novels War and Peace and Anna Karenina, are acknowledged as two of the greatest novels of all time and a pinnacle of realist fiction. Many consider To ...more
More about Leo Tolstoy...

Share This Book“The further one goes, the better the land seems. ” 5 likes
“A moment's pain can be a lifetime's gain.” 1 likes
More quotes…