Dritero Agolli

Dritero Agolli


Born
in Menkulas, Devoll, Albania
October 13, 1931

Genre


Dritëro Agolli is a writer who has had a far from negligible influence on the course of contemporary literature. He was head of the Albanian Union of Writers and Artists from the purge of Fadil Paçrami and Todi Lubonja at the Fourth Plenary Session in 1973 until 1992. Agolli was born to a peasant family in Menkulas in the Devoll region near Korça and finished secondary school in Gjirokastra in 1952. He later continued his studies at the Faculty of Arts of the University of Leningrad and took up journalism upon his return to Albania, working for the daily newspaper Zëri i Popullit (The People’s Voice) for fifteen years. Agolli not only served as president of the Writers’ Union from 1973 to his retirement on 31 January 1992, but was also a de ...more

Average rating: 4.1 · 418 ratings · 17 reviews · 27 distinct works · Similar authors
Shkëlqimi dhe rënia e shoku...

4.19 avg rating — 188 ratings — published 1973 — 4 editions
Rate this book
Clear rating
Pelegrini i Vonuar

4.14 avg rating — 43 ratings
Rate this book
Clear rating
Trendafili Ne Gote: Roman

3.72 avg rating — 32 ratings
Rate this book
Clear rating
Arka e Djallit

really liked it 4.00 avg rating — 25 ratings — published 1997
Rate this book
Clear rating
Komisari Memo

4.35 avg rating — 17 ratings — published 1969 — 2 editions
Rate this book
Clear rating
“Njeriu me top”

4.13 avg rating — 15 ratings — published 1975
Rate this book
Clear rating
Zhurma e ererave te dikurshme

really liked it 4.00 avg rating — 14 ratings — published 2006
Rate this book
Clear rating
Lypesi I Kohes: Poezi

3.64 avg rating — 11 ratings — published 1998
Rate this book
Clear rating
Shtigje Dhe Trotuare: Poezi

4.22 avg rating — 9 ratings
Rate this book
Clear rating
Fletorka E Mesnates: Poezi

3.70 avg rating — 10 ratings — published 1998
Rate this book
Clear rating
More books by Dritero Agolli…

Upcoming Events

No scheduled events. Add an event.

“Sikur s'jetoj ne vendin tim

Me ndodh sikur s'jetoj ne vendin tim
Po ne nje vend te huaj dhe te larget
Ne nje qyetet me buba dhe me minj
Mes mureve te rrjepur dhe te laget.

Çuditem pse keshtu me duket shpesh
Kur s'ka njeri shtepia, kur jam vetem
Kur shiu ne dimer flluska ngre ne shesh
Dhe mua flluska flluska ma ben jeten.

Me ngjan sikur dhe strehet derdhin helm
Helmohemi çdo çast me njeri tjetrin
s'e di nga vjen ky helm se s'kam ç'te them
Vec shoh se rrobat tona helm na rrjedhin.

Ky vend me duket do helmohet krejt
Nga helmi rrjedhur vrimash ne themelet
Pastaj do tundet toka ne termet
Dhe djalli i madh do qesh e do zgerdheshet.

I huaj jam ne vendin tim mjerisht
Dhe kur rreth meje ka me dhjetra njerez
Kjo me lendon dhe shpirtin ma gervish
me ben te qaj si nxenes prapa deres.”
Dritero Agolli

“Ç'pret nga nje bote ku i mashtruari turperohet me shume se mashtruesi!”
Dritero Agolli

“Ja di dhembjes të gjitha shkallët
Ja njoh peshën,artit,bukës dhe hekurit.
Por më shumë më dhemb loti i ndarjes me të gjallët
Sesa loti i ndarjes me të vdekurit”
Dritero AgolliIs this you? Let us know. If not, help out and invite Dritero to Goodreads.